Al-Ma'ida · 97/120
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Ma'ida
۞ جَعَلَ اللَّهُ الْكَعْبَةَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ قِيَامًا لِّلنَّاسِ وَالشَّهْرَ الْحَرَامَ وَالْهَدْيَ وَالْقَلَائِدَ ۚ ذَٰلِكَ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَأَنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ ۝٩٧
Ja`alal laahul Ka`batal Baital Haraama qiyaamal linnaasi wash Shahral Haraama walhadya walqalaaa`id; zaalika lita`lamooo annal laaha ya`lamu maa fis samaawaati wa maa fil ardi wa annal laaha bikulli shai`in `Aleem
📖 På Norsk
Gud har innrettet Ka’aba, det Hellige hus, som reisemål for menneskene, og likeledes den Hellige måned, og ofrene. Dette for at dere skal vite at Gud kjenner til alt i himmel og på jord, at Gud vet om alt!

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av enkeltord:

  • Al-Ka'bah: Huset i Mekka, kalt Kaba fordi det er kubeformet.
  • Al-Bayt al-Haram: Det hellige huset, hvor det er forbudt å krenke eller skade.
  • Qiyāman: En søyle og grunnvoll som menneskenes liv og interesser hviler på.
  • Ash-Shahr al-Harām: De hellige månedene, som er Dhul-Qa'dah, Dhul-Hijjah, Muharram og Rajab.
  • Al-Hady: Dyr som ofres til Kaba, som kameler, kyr eller sauer.
  • Al-Qalā'id: Halsbånd eller merker som henges på offerdyrene for å vise at de er bestemt for det hellige huset.

Tolkning av verset:

Allah har i sin visdom og barmhjertighet gjort Kaba, det hellige huset, til en søyle for menneskenes liv. Gjennom den opprettholdes deres religiøse interesser som bønn, hajj og umrah, og deres verdslige interesser som trygghet og handel, ettersom folk strømmer til den fra alle kanter. Han har også gjort de hellige månedene til en kilde til trygghet, hvor krig og aggresjon er forbudt, slik at folk kan leve i fred. Videre har Han gjort offerdyrene og merkene på dem til en beskyttelse for deres eiere, slik at ingen våger å skade dem når de fører dem til det hellige huset. Alt dette er en nåde fra Allah til Hans tjenere, for at de skal forstå at Allah kjenner alt som finnes i himlene og på jorden, og at Han er allvitende om alt som tjener menneskenes interesser – både det de ser og det de ikke ser. Denne lovgivningen er et bevis på Hans fullkomne kunnskap og omsorg for sine skapninger.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Allah har hedret Kaba og gjort den til et symbol på enhet og trygghet for alle mennesker, uavhengig av rase eller nasjonalitet.
  2. Islam legger stor vekt på å beskytte menneskeliv og eiendom, selv i krigstider, ved å forby konflikt i de hellige månedene.
  3. Å respektere offerdyrene og merkene deres lærer oss å verdsette de religiøse ritualene og å ta vare på andres eiendom.
  4. Verset styrker troen på Allahs allvitenhet – Han kjenner alle hemmeligheter og alt skjult, og Hans lover er alltid i tråd med det som er best for menneskene.
  5. Denne guddommelige omsorgen inspirerer oss til å føle takknemlighet og ydmykhet overfor Allah, og til å følge Hans veiledning med tillit og kjærlighet.


📜 Vers 95-99 — Sure Al-Ma'ida

95يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْتُلُوا الصَّيْدَ وَأَنتُمْ حُرُمٌ ۚ وَمَن قَتَلَهُ مِنكُم مُّتَعَمِّدًا فَجَزَاءٌ مِّثْلُ مَا قَتَلَ مِنَ النَّعَمِ يَحْكُمُ بِهِ ذَوَا عَدْلٍ مِّنكُمْ هَدْيًا بَالِغَ الْكَعْبَةِ أَوْ كَفَّارَةٌ طَعَامُ مَسَاكِينَ أَوْ عَدْلُ ذَٰلِكَ صِيَامًا لِّيَذُوقَ وَبَالَ أَمْرِهِ ۗ عَفَا اللَّهُ عَمَّا سَلَفَ ۚ وَمَنْ عَادَ فَيَنتَقِمُ اللَّهُ مِنْهُ ۗ وَاللَّهُ عَزِيزٌ ذُو انتِقَامٍ
Dere som tror, drep intet vilt når dere er sakralisert som pilegrimer. Om noen med overlegg gjør dette, så er motytelsen tamkveg motsvarende det han har drept etter to gode menns skjønn, og som bæres frem ved Ka’aba, eller, som sonoffer, å bespise de fattige, eller faste tilsvarende dette. Dette for at han kan smake alvoret i det han har gjort. Gud stryker over det som før er gjort, men den som heretter går over grensen, ham vil Guds hevn ramme. Gud er mektig, og Han innehar hevnen!
96أُحِلَّ لَكُمْ صَيْدُ الْبَحْرِ وَطَعَامُهُ مَتَاعًا لَّكُمْ وَلِلسَّيَّارَةِ ۖ وَحُرِّمَ عَلَيْكُمْ صَيْدُ الْبَرِّ مَا دُمْتُمْ حُرُمًا ۗ وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ
Tillatt for dere er havets fangst og å spise den som næring for dere og de reisende, men jakt på land er forbudt så lenge dere er sakralisert som pilegrimer. Frykt Gud, hos Ham skal dere samles.
97۞ جَعَلَ اللَّهُ الْكَعْبَةَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ قِيَامًا لِّلنَّاسِ وَالشَّهْرَ الْحَرَامَ وَالْهَدْيَ وَالْقَلَائِدَ ۚ ذَٰلِكَ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَأَنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Gud har innrettet Ka’aba, det Hellige hus, som reisemål for menneskene, og likeledes den Hellige måned, og ofrene. Dette for at dere skal vite at Gud kjenner til alt i himmel og på jord, at Gud vet om alt!
98اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ وَأَنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Vit at Gud er streng med straff og at Gud er tilgivende, nåderik.
99مَّا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ ۗ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا تَكْتُمُونَ
Sendebudet påligger bare forkynnelsen. Gud vet om det dere tilkjennegir, og det dere skjuler.
Al-Ma'idaKoranregister
120Vers
MedinensiskRevelation
97Vers

Oversettelse — Al-Ma'ida 97

Sure Al-Ma'ida Vers 97 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Gud har innrettet Ka’aba, det Hellige hus, som reisemål for…

Sure Vers 97/120 — Sure Al-Ma'ida المائدة (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Ma'ida Lytt, Sure Al-Ma'ida Oversettelse, Sure Al-Ma'ida mp3, Sure Al-Ma'ida pdf. Vers 95–99. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers