Laqad nasarakumul laahu fee mawaatina kaseeratinw wa yawma Hunainin iz a`jabatkum kasratukum falam tughni `ankum shai`anw wa daaqat `alaikumul ardu bimaa rahubat summa wallaitum mudbireen
📖 Oversettelse (På Norsk)
📖 På Norsk
Gud har bistått dere på mange valplasser. I Hunaynkampen, da dere var selvsikre på grunn av deres antall, så hjalp det dere ingenting. Landet i all sin utstrekning snørte seg sammen for dere, og dere vendte om til flukt.
🌐 Additional reference in Svenska
🌐 Svenska
Gud har kommit till er hjälp i många drabbningar och [så gjorde Han] under slaget vid Hunayn när er styrka gjorde er övermodiga, fastän den inte räckte till för att ge er segern; då kändes den vida jorden trång för er, och till sist gjorde ni helt om och flydde.
Mawātin: Steder eller slagmarker hvor kamp fant sted.
Ḥunayn: En dal mellom Mekka og Ṭāʾif, hvor et kjent slag fant sted.
Aʿjabatkum kathratukum: Deres store antall imponerte dere og gjorde dere stolte.
Fa-lam tughni ʿankum shayʾan: Deres antall kunne ikke hjelpe eller beskytte dere mot noe som helst.
Ḍāqat ʿalaykum al-arḍ bi-mā raḥubat: Jorden ble trang for dere til tross for at den var vid og romslig.
Wallaytum mudbirīn: Dere snudde ryggen til og flyktet.
Tolkning av verset:
Allah, den Opphøyde, minner de troende om Hans store nåde og hjelp i mange tidligere slag og situasjoner, som ved Badr og andre steder, hvor de seiret til tross for fåtallighet og svakhet, fordi de stolte på Allah og tok de nødvendige forholdsreglene. Deretter nevner Allah spesielt slaget ved Ḥunayn, hvor dere ble imponert over deres eget store antall og sa: "Vi vil ikke bli beseiret i dag på grunn av fåtallighet." Denne stoltheten og selvtilliten ble en prøve for dem, og deres store antall kunne ikke hjelpe dem det minste. Fienden fikk overtaket, og den vide jorden ble trang for dem, og de følte seg fanget og hjelpeløse. Til slutt vendte de seg bort og flyktet fra slagmarken. Dette var en lærdom for dem om at seier kun kommer fra Allah, ikke fra antall eller utstyr.
Lærdommer og visdom fra verset:
Seier kommer fra Allah alene, og ingen mengde eller styrke kan sikre seier uten Hans hjelp og støtte.
Å være stolt og selvsikker på egne ressurser og antall kan føre til nederlag, mens ydmykhet og avhengighet av Allah fører til suksess.
Troende må alltid kombinere å ta de nødvendige forholdsreglene med å stole på Allah, og aldri føle seg trygge på egne evner alene.
Dette verset lærer oss at prøvelser og vanskeligheter kan ramme selv de beste, men de er en mulighet til å reflektere, angre og vende tilbake til Allah med oppriktighet.
Historien om Ḥunayn viser at Allahs hjelp kommer etter vanskeligheter, og at troen blir renset gjennom prøvelser, noe som styrker den troendes forhold til sin Herre.
Gud har bistått dere på mange valplasser. I Hunaynkampen, da dere var selvsikre på grunn av deres antall, så hjalp det dere ingenting. Landet i all sin utstrekning snørte seg sammen for dere, og dere vendte om til flukt.
Dere som tror, slutt dere ikke i avhengighet til deres fedre og brødre om de foretrekker vantro fremfor tro. De av dere som slutter seg til dem, handler urett.
Si: «Om deres fedre, sønner, brødre, hustruer, nærmeste slekt, eiendom dere har ervervet, handel som står på spill, boliger dere er glad i, om dette er dere kjærere enn Gud og Hans sendebud og å kjempe for Hans sak, så bare vent til Gud iverksetter sin beslutning! Gud rettleder ikke urettferdige folk.»
Gud har bistått dere på mange valplasser. I Hunaynkampen, da dere var selvsikre på grunn av deres antall, så hjalp det dere ingenting. Landet i all sin utstrekning snørte seg sammen for dere, og dere vendte om til flukt.
Da senket Gud guddommelig nærvær og ro over Sitt sendebud og de troende. Og Han sendte hærskarer dere ikke så, og refset vantro. Det er de vantros belønning.
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.