Kaanan naasu ummatanw waahidatan fab`asal laahun Nabiyyeena mubashshireena wa munzireena wa anzala ma`ahumul kitaaba bilhaqqi liyahkuma bainan naasi feemakh talafoo feeh; wa makh talafa feehi `illallazeena ootoohu mim ba`di maa jaaa`athumul baiyinaatu baghyam bainahm fahadal laahul lazeena aamanoo limakh talafoo feehi minal haqqi bi iznih; wallaahu yahdee mai yashaaa`u ilaa Siraatim Mustaqeem
📖 Oversettelse (På Norsk)
📖 På Norsk
Menneskene var en gang ett folk. Så sendte Gud profetene med gledesbudskap og advarsler, og Han sendte med dem skriften med sannheten, for å avgjøre det folk var uenige om. Men de som hadde mottatt denne, ble uenige om den etter at den klare beskjed var blitt dem til del, av gjensidig nag. Men Gud ledet de troende til sannheten, som de var uenige om, ved Sin velvilje. Gud leder hvem Han vil på rett vei.
🌐 Additional reference in Svenska
🌐 Svenska
MÄNNISKORNA utgjorde en gång ett enda samfund, [men då splittring uppstod] sände Gud profeterna som förkunnare av ett glatt budskap om hopp och som varnare, och med dem [sände Han] uppenbarelsen med sanningen för att avgöra de frågor som människorna blivit oense om. [Uppenbarelsens] mottagare blev oense om dess innehåll först sedan de hade nåtts av de klara vittnesbörden - av inbördes ovilja och avund. Men Gud vägledde de troende i det som de med Hans tillåtelse hade kommit till skiljaktiga meningar om - Gud leder den Han vill till en rak väg.
أُمَّةً وَاحِدَةً: Ett enkelt folk eller samfunn som var forent på én religion.
مُبَشِّرِينَ: De som bringer gode nyheter om belønning for de troende.
مُنذِرِينَ: De som advarer om straff for de ulydige.
الْكِتَابَ: Skriftene som ble åpenbart til profetene, som Toraen, Evangeliet og Koranen.
بِالْحَقِّ: Med sannheten og det som er riktig.
بَغْيًا: Av ondskap, urettferdighet og misunnelse.
الْبَيِّنَاتُ: De klare bevisene og argumentene som viste sannheten.
صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ: En rett vei som fører til sannheten og frelsen.
Tolkning av verset:
Menneskeheten var opprinnelig ett enkelt samfunn som var forent på troen på én Gud, fra Adam og frem til Noahs tid. Deretter oppsto det uenighet og splittelse mellom dem – noen forble troende, mens andre falt i vantro. På grunn av denne uenigheten sendte Allah profetene som bærere av gode nyheter om Paradiset for dem som adlyder, og advarsler om Ilden for dem som er ulydige. Han åpenbarte sammen med dem de hellige skriftene, som inneholdt sannheten og rettferdigheten, slik at de kunne dømme mellom menneskene i det de var uenige om.
Uenigheten om sannheten og skriftene oppsto imidlertid ikke fra de uvitende, men fra dem som hadde mottatt kunnskapen om skriftene – nemlig de jødiske lærde – etter at de klare bevisene hadde nådd dem og vist at skriftene var sanne fra Allah. De motsatte seg sannheten på grunn av misunnelse og urettferdighet seg imellom, og de skjulte sannheten om profeten Muhammeds (fred og velsignelser være med ham) komme. Da ledet Allah de troende, ved sin nåde og vilje, til sannheten i det som de andre hadde vært uenige om, og ga dem evnen til å skille mellom rett og galt. Allah leder den Han vil til den rette veien som ikke har noen avvik, og dette er troens vei.
Lærdommer og visdom fra verset:
Allahs visdom i å sende profeter og åpenbare skrifter er å lede menneskeheten til sannheten og løse deres uenigheter på en rettferdig måte.
Uenighet og splittelse oppstår ofte på grunn av misunnelse og urettferdighet, ikke på grunn av mangel på kunnskap eller bevis.
Allahs ledelse er en stor nåde som Han gir til dem Han vil, og den er nøkkelen til å finne sannheten midt i uenighet.
Troen er en vei som fører til stabilitet og trygghet, mens avvik fra den fører til konflikt og forvirring.
Verset oppfordrer oss til å søke sannheten med oppriktighet og ydmykhet, og til å unngå misunnelse og ondskap som fører til splittelse.
Menneskene var en gang ett folk. Så sendte Gud profetene med gledesbudskap og advarsler, og Han sendte med dem skriften med sannheten, for å avgjøre det folk var uenige om. Men de som hadde mottatt denne, ble uenige om den etter at den klare beskjed var blitt dem til del, av gjensidig nag. Men Gud ledet de troende til sannheten, som de var uenige om, ved Sin velvilje. Gud leder hvem Han vil på rett vei.
Jordelivet synes herlig for den vantro, og de gjør narr av troende. Men de som frykter Gud, er ovenpå på oppstandelsens dag. Gud gir sine gaver til hvem Han vil, uten å holde regnskap.
Menneskene var en gang ett folk. Så sendte Gud profetene med gledesbudskap og advarsler, og Han sendte med dem skriften med sannheten, for å avgjøre det folk var uenige om. Men de som hadde mottatt denne, ble uenige om den etter at den klare beskjed var blitt dem til del, av gjensidig nag. Men Gud ledet de troende til sannheten, som de var uenige om, ved Sin velvilje. Gud leder hvem Han vil på rett vei.
Mener dere at dere kan gå inn i paradiset før det har overgått dere det samme som vederfartes dem som gikk bort før dere? Trengsel og nød rammet dem, og de rystedes så at Sendebudet og de som trodde med ham, ropte: «Når kommer Guds hjelp?» Sannelig, Guds hjelp er nær.
De spør deg om hva de skal gi bort, si: «Hva dere gir bort av verdier skal gå til foreldre og nærskyldte, til faderløse, fattige og veifarende. Hva godt dere gjør, Gud vet om det.»
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.