Al-Kahf · 20/110
Översättning Translitteration — Sura Al-Kahf
إِنَّهُمْ إِن يَظْهَرُوا عَلَيْكُمْ يَرْجُمُوكُمْ أَوْ يُعِيدُوكُمْ فِي مِلَّتِهِمْ وَلَن تُفْلِحُوا إِذًا أَبَدًا ۝٢٠
Innahum iny yazharoo `alaikum yarjumookum aw yu`eedookum fee millatihim wa lan tuflihooo izan abadaa
📖 På Svenska
Om [stadens invånare] får vetskap om oss, kommer de att stena oss till döds eller tvinga oss att återgå till deras tro och då vinner vi aldrig [vårt syfte]."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • يَظْهَرُوا عَلَيْكُمْ: Att de får reda på er och finner er plats.
  • يَرْجُمُوكُمْ: Att de dödar er genom att kasta sten på er, vilket var ett av de grymmaste sätten att avliva någon.
  • يُعِيدُوكُمْ فِي مِلَّتِهِمْ: Att de tvingar er att återvända till deras religion och tro som ni tidigare följde innan ni fick vägledning.
  • وَلَن تُفْلِحُوا إِذًا أَبَدًا: Ni kommer aldrig att nå framgång eller lycka, varken i detta liv eller i det kommande.

Tolkning av versen:

De unga männen som sökte skydd i grottan varnade varandra för att om deras folk fick reda på var de gömde sig, skulle de antingen döda dem genom att stena dem, vilket var ett fruktansvärt och smärtsamt dödssätt, eller tvinga dem att återvända till sin gamla avgudadyrkan. Om de gav efter för detta tvång och återvände till otroheten, skulle de förlora allt gott i detta liv och i nästa, och de skulle aldrig någonsin uppnå framgång eller frälsning. Därför var de tvungna att förbli fasta i sin tro och hålla sig borta från sitt folk, även om det innebar att de måste lämna sina hem och sina familjer.

Lärdomar och budskap från versen:

  1. Trohet och uthållighet i tron: Versen lär oss att en sann troende måste vara beredd att offra allt, till och med sitt liv, för att bevara sin tro och inte ge efter för påtryckningar att återvända till otro.
  2. Vikten av att undvika syndiga miljöer: De unga männen valde att isolera sig från ett samhälle som hotade deras tro, vilket visar att det ibland är nödvändigt att avlägsna sig från miljöer som kan leda oss bort från rätt väg.
  3. Att lita på Allahs beskydd: När de lämnade allt och förlitade sig på Allah, skyddade Han dem och gav dem en fristad. Detta påminner oss om att Allah alltid är med dem som uppriktigt söker Hans vägledning.
  4. Framgång ligger i att följa sanningen: Sann framgång, både i detta liv och i nästa, uppnås endast genom att hålla fast vid tron på Allah och Hans budbärare, och genom att avstå från allt som strider mot detta.


📜 Vers 18-22 — Sura Al-Kahf

18وَتَحْسَبُهُمْ أَيْقَاظًا وَهُمْ رُقُودٌ ۚ وَنُقَلِّبُهُمْ ذَاتَ الْيَمِينِ وَذَاتَ الشِّمَالِ ۖ وَكَلْبُهُم بَاسِطٌ ذِرَاعَيْهِ بِالْوَصِيدِ ۚ لَوِ اطَّلَعْتَ عَلَيْهِمْ لَوَلَّيْتَ مِنْهُمْ فِرَارًا وَلَمُلِئْتَ مِنْهُمْ رُعْبًا
Du kunde ha trott att de låg där vakna, fastän de var försänkta i sömn. Vi lät dem vända sig än på höger sida, än på vänster och deras hund låg vid ingången med utsträckta framben. Om du oförmodat hade stött på dem, skulle du helt säkert ha vänt om och i förskräckelse ha sprungit därifrån.
19وَكَذَٰلِكَ بَعَثْنَاهُمْ لِيَتَسَاءَلُوا بَيْنَهُمْ ۚ قَالَ قَائِلٌ مِّنْهُمْ كَمْ لَبِثْتُمْ ۖ قَالُوا لَبِثْنَا يَوْمًا أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ ۚ قَالُوا رَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَا لَبِثْتُمْ فَابْعَثُوا أَحَدَكُم بِوَرِقِكُمْ هَٰذِهِ إِلَى الْمَدِينَةِ فَلْيَنظُرْ أَيُّهَا أَزْكَىٰ طَعَامًا فَلْيَأْتِكُم بِرِزْقٍ مِّنْهُ وَلْيَتَلَطَّفْ وَلَا يُشْعِرَنَّ بِكُمْ أَحَدًا
Liksom [Vi hade låtit dem somna in] väckte Vi dem; och de började fråga varandra [vad som hade hänt]. En av dem sade: "Hur länge menar ni att vi har varit här?" De [andra] svarade: "Vi har varit här en dag eller en del av en dag." [Några av dem] sade då: "Vår Herre vet bäst hur länge vi har varit här. Låt nu en av oss ta dessa silvermynt och gå till staden för att söka ut den renaste födan och hämta åt oss allt [som vi behöver]. Men han måste uppträda med stor försiktighet och på inga villkor låta någon ana vår existens.
20إِنَّهُمْ إِن يَظْهَرُوا عَلَيْكُمْ يَرْجُمُوكُمْ أَوْ يُعِيدُوكُمْ فِي مِلَّتِهِمْ وَلَن تُفْلِحُوا إِذًا أَبَدًا
Om [stadens invånare] får vetskap om oss, kommer de att stena oss till döds eller tvinga oss att återgå till deras tro och då vinner vi aldrig [vårt syfte]."
21وَكَذَٰلِكَ أَعْثَرْنَا عَلَيْهِمْ لِيَعْلَمُوا أَنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَأَنَّ السَّاعَةَ لَا رَيْبَ فِيهَا إِذْ يَتَنَازَعُونَ بَيْنَهُمْ أَمْرَهُمْ ۖ فَقَالُوا ابْنُوا عَلَيْهِم بُنْيَانًا ۖ رَّبُّهُمْ أَعْلَمُ بِهِمْ ۚ قَالَ الَّذِينَ غَلَبُوا عَلَىٰ أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَيْهِم مَّسْجِدًا
SÅ HAR Vi låtit [berättelsen om männen i grottan] bli känd, för att människorna som diskuterar med varandra om deras upplevelser skall veta att Guds löfte är sant och att det inte finns rum för något tvivel om den Yttersta stundens [ankomst]. Och [några] sade: "Låt bygga för deras [grotta] med en byggnad. Deras Herre vet allt om dem." De vilkas åsikt vann störst anslutning, sade: "Låt oss bygga en helgedom till deras minne!"
22سَيَقُولُونَ ثَلَاثَةٌ رَّابِعُهُمْ كَلْبُهُمْ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًا بِالْغَيْبِ ۖ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْ ۚ قُل رَّبِّي أَعْلَمُ بِعِدَّتِهِم مَّا يَعْلَمُهُمْ إِلَّا قَلِيلٌ ۗ فَلَا تُمَارِ فِيهِمْ إِلَّا مِرَاءً ظَاهِرًا وَلَا تَسْتَفْتِ فِيهِم مِّنْهُمْ أَحَدًا
Och [människorna] kommer att säga: "[De var] tre och den fjärde var deras hund", och de skall säga: "Fem, den sjätte var hunden" - gissningar på måfå om ting som de inte kan veta något om - ja, det kommer att heta: "[De var] sju, den åttonde var deras hund". Säg: "Min Herre vet bäst hur många de var; få är de som har [verklig] kunskap om dem. Ge er därför inte in i diskussion om dem [med dem som tidigare fått del av uppenbarelsen] annat än om det som är uppenbart, och fråga dem inte [om deras åsikt]."
Al-KahfKoranregister
110Vers
MekkanskRevelation
20Vers

Översättning — Al-Kahf 20

Sura Al-Kahf Vers 20 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Om [stadens invånare] får vetskap om oss, kommer de att…

Sura Vers 20/110 — Sura Al-Kahf الكهف (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Kahf Lyssna, Sura Al-Kahf Översättning, Sura Al-Kahf mp3, Sura Al-Kahf pdf. Vers 18–22. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers