Fakhalafa mim ba`dihim khalfunw warisul Kitaaba yaa khuzoona `arada haazal adnaa wa yaqooloona sayughfaru lanaa wa iny yaatihim `aradum misluhoo yaakhuzooh; alam yu`khaz `alaihim `aradum misluhoo yaakhuzooh; alam yu`khaz `alaihim meesaaqul Kitaabi al laa yaqooloo `alal laahi illal haqqa wa darasoo maa feeh; wad Daarul Aakhirtu khairul lillazeena yattaqoon; afalaa ta`qiloon
📖 Översättning (På Svenska)
📖 På Svenska
Efter dem har kommit människor av sämre slag som, trots att de har ärvt Skriften, [enbart] står efter jordisk vinning, och de påstår: "Vi kommer att bli förlåtna." Men så snart de får ett nytt tillfälle till en sådan vinst, griper de det. Har de inte genom det i Skriften [stadfästa] förbundet åtagit sig att inte säga om Gud annat än det som är sant? Och de studerar denna [Skrift och lär sig] dess innehåll! Det eviga livet är det högsta goda för dem som fruktar Gud. Använder ni inte ert förstånd
🌐 Additional reference in Dansk
🌐 Dansk
Efterfølgende til dem Han substituted nye generationer arvede scripture. Men de opted worldly livet hellere sigende Vi tilgies. derefter de fortsatte opt materials den verden. De ikke stiller covenant uphold scripture gøre ikke til sie GUD sandheden? De ikke studerede scripture? Certainly boligen Herefter er fjerneste godt de vedligeholder retmæssighed. Du ikke forstår
خَلَفٌ (khalaf): Efterträdare, en ond och dålig generation som kommer efter de goda.
عَرَضَ (ʿaraḍ): Den tillfälliga, förgängliga världsliga njutningen och det låga jordiska godset.
هَذَا الْأَدْنَى (hādhā al-adnā): Detta låga och ringa, det vill säga den nära, förgängliga världen.
مِيثَاقُ (mīthāq): Förbund, högtidligt löfte och överenskommelse.
دَرَسُوا (darasū): De läste och studerade noga, de lärde sig och kände till innehållet.
Tolkning av versen:
Efter de tidigare nämnda rättfärdiga människorna kom en ond efterträdargeneration bland judarna som ärvde Toran. De läste den och kände till dess innehåll, men de följde inte dess budskap. Istället tog de emot mutor och världsliga vinster för att förvränga Guds ord och döma på annat sätt än vad Gud har uppenbarat. De bedrog sig själva genom att säga: "Vi kommer att bli förlåtna för våra synder", samtidigt som de fortsatte att begå samma synder om och om igen. Närhelst en ny världslig frestelse kom i deras väg, tog de emot den utan ånger eller självrannsakan.
Har de inte ingått ett högtidligt förbund i Skriften att endast tala sanning om Gud och inte tillskriva Honom lögner? De har studerat och känt till vad som står i boken, men de har ändå brutit mot sitt löfte och förvrängt sanningen. Deras synd är därför ännu allvarligare, eftersom de handlade medvetet och inte av okunnighet.
Det eviga livet i paradiset och allt som väntar där är långt bättre och mer bestående än allt detta förgängliga jordiska gods, för dem som fruktar Gud och följer Hans bud. Varför förstår de inte detta? Varför använder de inte sitt förstånd för att inse att det som finns hos Gud är bättre och mer varaktigt för de gudfruktiga?
Lärdomar och vägledning från versen:
Kunskap utan handling är värdelös – Att läsa och studera Guds ord utan att omsätta det i praktiken är en stor synd och ett svek mot Guds förtroende.
Att skjuta upp ångern och förlita sig på Guds förlåtelse utan uppriktig botgöring är självbedrägeri – Sann förlåtelse kräver uppriktig ånger, att man slutar synda och beslutar sig för att inte återvända till synden.
Det förgängliga är inte värt att offra det eviga – Denna världens njutningar är tillfälliga och förgängliga, medan paradisets välsignelser är eviga och oändligt mycket bättre.
Att tala sanning om Gud är en helig plikt – Ingen får tillskriva Gud det som inte är sant, vare sig genom att påstå att synd kommer att förlåtas utan ånger eller genom att förvränga Hans ord.
Förståndet är en gåva som ska användas – Människan uppmanas att tänka och reflektera för att välja det bästa, det som leder till framgång i båda världarna.
Gudsfruktan är nyckeln till framgång – Den som fruktar Gud och följer Hans vägledning kommer att vinna det bästa i livet här och i det eviga livet.
Efter dem har kommit människor av sämre slag som, trots att de har ärvt Skriften, [enbart] står efter jordisk vinning, och de påstår: "Vi kommer att bli förlåtna." Men så snart de får ett nytt tillfälle till en sådan vinst, griper de det. Har de inte genom det i Skriften [stadfästa] förbundet åtagit sig att inte säga om Gud annat än det som är sant? Och de studerar denna [Skrift och lär sig] dess innehåll! Det eviga livet är det högsta goda för dem som fruktar Gud. Använder ni inte ert förstånd
Och [minns, Muhammad] att din Herre gav till känna att Han ända till Uppståndelsens dag skall sända mot dem [hämnare] som kommer att vålla dem svåra lidanden. Din Herre är helt visst snar att straffa - och helt visst är Han [också] ständigt förlåtande, barmhärtig.
Och Vi splittrade dem i [många] grupper [som spriddes] över jorden. Bland dem fanns rättrådiga människor och andra som inte höll [måttet]. Vi satte dem på prov genom att [låta dem uppleva] både medgång och motgång, för att de skulle vända om [från sina syndiga vägar].
Efter dem har kommit människor av sämre slag som, trots att de har ärvt Skriften, [enbart] står efter jordisk vinning, och de påstår: "Vi kommer att bli förlåtna." Men så snart de får ett nytt tillfälle till en sådan vinst, griper de det. Har de inte genom det i Skriften [stadfästa] förbundet åtagit sig att inte säga om Gud annat än det som är sant? Och de studerar denna [Skrift och lär sig] dess innehåll! Det eviga livet är det högsta goda för dem som fruktar Gud. Använder ni inte ert förstånd
Och de som håller fast vid Skriften och regelbundet förrättar bönen [bör veta] att Vi inte låter dem som förbättrar och ställer till rätta bli utan lön.
Och [minns] att Vi lyfte upp berget Sinai och lät det sväva över dem som en baldakin - de trodde att det skulle falla över dem - [och Vi sade]: "Håll med kraft fast vid det som Vi har uppenbarat för er och bevara dessa [ord] i era hjärtan - kanske skall ni frukta Gud."
Sura Al-A'raf Vers 169 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Efter dem har kommit människor av sämre slag som, trots…
Sura Vers 169/206 — Sura Al-A'raf الأعراف (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-A'raf Lyssna, Sura Al-A'raf Översättning, Sura Al-A'raf mp3, Sura Al-A'raf pdf. Vers 167–171. På Svenska: Dansk.
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.