Oversettelse — Tafsir
Forklaring av vanskelige ord:
- Shaytan (شَيْطَانٍ): Satan, den forviste.
- Rajim (رَجِيمٍ): Den som er steinet eller forvist fra Guds nåde, og som er jaget bort fra himmelen med stjerner (meteoritter) når han prøver å avlytte det himmelske budskapet.
Tolkning av verset:
Dette verset avkrefter på det sterkeste at Koranen skulle være et verk av Satan, den forviste og forbannede. Koranen er ikke et resultat av djevelens innspill eller hans forsøk på å blande seg inn i åpenbaringen. Tvert imot er den Guds rene ord og Hans beskyttede åpenbaring. Satan er en skapning som er jaget bort fra all godhet, og han har ingen makt til å frembringe et slikt mirakuløst og sant budskap som Koranen. Koranen er kjennetegnet av sannhet, veiledning og visdom, og den står i skarp kontrast til Satans løgner og forførelse. Den ble overbrakt av den ærlige og troverdige engelen Jibril (Gabriel) til profeten Muhammed (fred være med ham), og den er beskyttet av Gud mot all forfalskning og innblanding.
Lærdommer og visdom fra verset:
- Koranens høye status og renhet bekreftes – den er Guds ord, fri for all djevelsk innblanding.
- Dette verset styrker troen på at Gud beskytter sin åpenbaring og sitt budskap mot alle former for forfalskning.
- Det lærer oss at Satan er en fiende som er forvist fra Guds nåde, og at hans innflytelse er begrenset – han kan ikke endre eller ødelegge Guds ord.
- Det oppfordrer oss til å søke tilflukt hos Gud mot Satan og til å holde fast ved Koranen som en kilde til veiledning og lys i livet.
- Verset minner oss om at Koranen er en nåde og en gave fra Gud til menneskeheten, og at vi bør verdsette den, lese den og handle etter den.
📜 Vers 23-27 — Sure At-Takwir
Oversettelse — At-Takwir 25
Sure At-Takwir Vers 25 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Det var ikke en forkastet satans ord!Sure Vers 25/29 — Sure At-Takwir التكوير (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure At-Takwir Lytt, Sure At-Takwir Oversettelse, Sure At-Takwir mp3, Sure At-Takwir pdf. Vers 23–27. På Norsk: Svenska.
Koranen
Tuesday, September 8, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








