Al-An'am · 141/165
Översättning Translitteration — Sura Al-An'am
۞ وَهُوَ الَّذِي أَنشَأَ جَنَّاتٍ مَّعْرُوشَاتٍ وَغَيْرَ مَعْرُوشَاتٍ وَالنَّخْلَ وَالزَّرْعَ مُخْتَلِفًا أُكُلُهُ وَالزَّيْتُونَ وَالرُّمَّانَ مُتَشَابِهًا وَغَيْرَ مُتَشَابِهٍ ۚ كُلُوا مِن ثَمَرِهِ إِذَا أَثْمَرَ وَآتُوا حَقَّهُ يَوْمَ حَصَادِهِ ۖ وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ ۝١٤١
Wa Huwal lazee ansha-a jannaatim ma`rooshaatinw wa ghaira ma`rooshaatinw wan nakhla wazzar`a mukhtalifan ukuluhoo wazzaitoona warrum maana mutashaabihanw wa ghaira mutashaabih; kuloo min samariheee izaaa asmara wa aatoo haqqahoo yawma hasaadihee wa laa tusrifoo; innahoo laa yuhibbul musrifeen
📖 På Svenska
Det är Han som har skapat fruktträd som stöder sig på gallerverk och andra som växer utan stöd, och dadelpalmen och brödsäd av olika slag och olivträdet och granatäppelträdet, [alla i grunden] lika varandra och ändå olika. Ät av deras frukter när de har mognat och, när ni skördar, ge [den behövande] det som han har rätt till! Men slösa inte [med Guds gåvor] - Han är inte slösarnas vän!

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av några ord i versen:

  • Ansha'a: Skapade och frambringade.
  • Jannāt maʿrūshāt: Trädgårdar vars växter växer upphöjda från marken, som vinrankor som klättrar på stöd.
  • Ghayr maʿrūshāt: Växter som växer direkt på marken utan stöd, som vanliga träd.
  • Mukhtalifan ukuluhu: Olika i smak och form.
  • Mutashābihan wa ghayr mutashābih: Lika i utseende men olika i smak och egenskaper.

Tolkning av versen:

Allah – den Upphöjde – är den som har skapat trädgårdar åt er, både sådana som växer upphöjda från marken med stöd, som vinrankor, och sådana som växer utan stöd direkt på marken. Han har också skapat dadelpalmer och grödor med varierande smaker och former. Vidare har Han skapat olivträd och granatäpplen – träd vars blad och utseende liknar varandra, men vars frukter skiljer sig åt i smak och egenskaper.

Allah uppmanar människorna att äta av frukterna när de mognar och att ge ut det som är deras rättighet – zakat – på skördedagen. De ska inte vara överdrivna vare sig i att äta eller i att ge ut, och inte heller överskrida de gränser som Allah har fastställt. Allah älskar inte dem som överdriver och går utöver måttlighetens gräns, vare sig i fråga om mat, utgifter eller andra handlingar.

Versens budskap riktar sig även mot dem som förbjöd det som Allah har tillåtit, ty det är Allah som har skapat dessa välsignelser och gjort dem tillåtna för sina tjänare. Ingen har rätt att förbjuda det som Allah har tillåtet.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Allahs skapelse är ett tecken på Hans makt och visdom – mångfalden i växter, frukter och smaker visar på Skaparens fullkomlighet och uppmanar människan till tacksamhet och eftertanke.
  2. Allahs välsignelser är tillåtna att njuta av – Islam uppmuntrar till att äta av det goda som Allah har skapat, men med måttfullhet och tacksamhet.
  3. Rätten att ge ut zakat och hjälpa de behövande – versen påminner om vikten av att ge ut det som är rättvist och nödvändigt för de fattiga, särskilt vid skördetider.
  4. Förbudet mot överdrift – Islam lär ut balans och måttfullhet i alla aspekter av livet, inklusive mat, utgifter och tillbedjan. Överdrift leder till förlust och ogillar av Allah.
  5. Ingen har rätt att förbjuda det Allah har tillåtit – detta är en påminnelse om att människan inte får sätta egna regler som strider mot Guds lagar, och att allt gott kommer från Allah.
  6. Tacksamhet leder till välsignelse – att erkänna Allahs gåvor och använda dem på rätt sätt är en väg till Hans nåd och kärlek.


📜 Vers 139-143 — Sura Al-An'am

139وَقَالُوا مَا فِي بُطُونِ هَٰذِهِ الْأَنْعَامِ خَالِصَةٌ لِّذُكُورِنَا وَمُحَرَّمٌ عَلَىٰ أَزْوَاجِنَا ۖ وَإِن يَكُن مَّيْتَةً فَهُمْ فِيهِ شُرَكَاءُ ۚ سَيَجْزِيهِمْ وَصْفَهُمْ ۚ إِنَّهُ حَكِيمٌ عَلِيمٌ
De säger också: "Det som dessa djur föder fram är tillåtet som föda för våra män och våra söner, men förbjudet för våra hustrur; men om det är dödfött får de också äta av det." [Gud] skall straffa dem för vad de påstår [om Honom]; Han är vis och Han har kännedom om allt.
140قَدْ خَسِرَ الَّذِينَ قَتَلُوا أَوْلَادَهُمْ سَفَهًا بِغَيْرِ عِلْمٍ وَحَرَّمُوا مَا رَزَقَهُمُ اللَّهُ افْتِرَاءً عَلَى اللَّهِ ۚ قَدْ ضَلُّوا وَمَا كَانُوا مُهْتَدِينَ
De som utan att förstå [det oerhörda i denna handling], i sin dårskap dödar sina barn har förlorat allt! Och [likaså de] som förklarar förbjuden den föda som Gud har gett dem för deras livsuppehälle - en [annan] lögn om Gud, som de har diktat upp. De saknar helt vägledning och har gått vilse.
141۞ وَهُوَ الَّذِي أَنشَأَ جَنَّاتٍ مَّعْرُوشَاتٍ وَغَيْرَ مَعْرُوشَاتٍ وَالنَّخْلَ وَالزَّرْعَ مُخْتَلِفًا أُكُلُهُ وَالزَّيْتُونَ وَالرُّمَّانَ مُتَشَابِهًا وَغَيْرَ مُتَشَابِهٍ ۚ كُلُوا مِن ثَمَرِهِ إِذَا أَثْمَرَ وَآتُوا حَقَّهُ يَوْمَ حَصَادِهِ ۖ وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ
Det är Han som har skapat fruktträd som stöder sig på gallerverk och andra som växer utan stöd, och dadelpalmen och brödsäd av olika slag och olivträdet och granatäppelträdet, [alla i grunden] lika varandra och ändå olika. Ät av deras frukter när de har mognat och, när ni skördar, ge [den behövande] det som han har rätt till! Men slösa inte [med Guds gåvor] - Han är inte slösarnas vän!
142وَمِنَ الْأَنْعَامِ حَمُولَةً وَفَرْشًا ۚ كُلُوا مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ ۚ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ
Och bland boskapen [tjänar er] några som dragdjur och andra till slakt; ät av allt det som Gud har gett er för ert livsuppehälle och följ inte Djävulen i spåren - han är helt visst er svurne fiende.
143ثَمَانِيَةَ أَزْوَاجٍ ۖ مِّنَ الضَّأْنِ اثْنَيْنِ وَمِنَ الْمَعْزِ اثْنَيْنِ ۗ قُلْ آلذَّكَرَيْنِ حَرَّمَ أَمِ الْأُنثَيَيْنِ أَمَّا اشْتَمَلَتْ عَلَيْهِ أَرْحَامُ الْأُنثَيَيْنِ ۖ نَبِّئُونِي بِعِلْمٍ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
[Av boskapen har Gud gett er] åtta par: av får, bagge och tacka, och av getter, bock och get. Säg: "Är det handjuren av båda slagen som Han har förklarat förbjudna eller är det hondjuren? Eller är det fostren, som de båda slagen av dräktiga hondjur bär? Säg mig vad ni vet om detta, om ni [nu] har talat sanning."
Al-An'amKoranregister
165Vers
MekkanskRevelation
141Vers

Översättning — Al-An'am 141

Sura Al-An'am Vers 141 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Det är Han som har skapat fruktträd som stöder sig…

Sura Vers 141/165 — Sura Al-An'am الأنعام (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-An'am Lyssna, Sura Al-An'am Översättning, Sura Al-An'am mp3, Sura Al-An'am pdf. Vers 139–143. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers