Al-Qasas · 5/88
Översättning Translitteration — Sura Al-Qasas
وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ ۝٥
Wa nureedu an namunna `alal lazeenas tud`ifoo fil ardi wa naj`alahum a`immatanw wa naj`alahumul waariseen
📖 På Svenska
Men det var Vår vilja att visa dessa förnedrade och förtrampade människor Vår särskilda nåd och göra dem till föregångsmän [i tron] och låta dem ärva [de ogudaktigas makt]

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • نَمُنَّ (att visa nåd): Att skänka en stor välsignelse och godhet.
  • اسْتُضْعِفُوا (de som förtrycktes): De som ansågs svaga och utsattes för förtryck och förnedring.
  • أَئِمَّةً (ledare/förebilder): Personer som följs och efterliknas i gott.
  • الْوَارِثِينَ (arvingarna): De som ärver jorden och dess rikedomar.

Tolkning av versen:

I denna vers berättar Allah om sin gudomliga vilja och sitt beslut som gäller de förtryckta, nämligen Israels barn (banī isrāʾīl), som farao hade försvagat och underkuvat i Egypten. De tvingades till hårt arbete, förnedring och slaveri, medan farao och hans folk åtnjöt makt och överflöd. Men Allahs vilja var en annan – Han ville visa dem sin stora nåd genom att befria dem från detta förtryck, förgöra deras fiende och upphöja dem till ledare och förebilder i sanning och rättfärdighet. De skulle bli imamer som människor följer i gott, och de skulle ärva jorden – inte bara Egypten utan även det välsignade landet (Sham) – efter att farao och hans folk hade förintats. Detta var en gudomlig plan som skulle förverkligas genom profeten Moses (Musa), frid vare med honom.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Allahs makt över allt: Ingen mänsklig makt, hur stark den än är, kan stå emot Allahs vilja. Faraos tyranni varade en tid, men Allahs beslut var oåterkalleligt.
  2. De förtrycktas seger: Denna vers ger hopp åt alla förtryckta och svaga – att Allah inte överger dem, utan att Han kan förvandla deras svaghet till styrka och deras lidande till seger.
  3. Ledarskap i gott: Allah upphöjer inte bara de förtryckta till makt, utan gör dem till ledare i sanning och rättfärdighet – en påminnelse om att sann ledarskap bygger på tro och rättfärdighet, inte på tyranni.
  4. Arvet av jorden: Allah ger jorden som arv till dem som är trogna och rättfärdiga, vilket lär oss att världens resurser och makt i slutändan tillhör dem som följer Allahs väg.
  5. Tröst för de troende: Versen ingjuter hopp och tålamod hos de troende, särskilt i tider av svårigheter, och påminner dem om att Allahs hjälp alltid är nära.


📜 Vers 3-7 — Sura Al-Qasas

3نَتْلُو عَلَيْكَ مِن نَّبَإِ مُوسَىٰ وَفِرْعَوْنَ بِالْحَقِّ لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ
Vi skall berätta för dig [Muhammad] något om Moses och Farao, så som allt verkligen gick till; detta kan vara till nytta för människor som vill tro.
4إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِي الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِيَعًا يَسْتَضْعِفُ طَائِفَةً مِّنْهُمْ يُذَبِّحُ أَبْنَاءَهُمْ وَيَسْتَحْيِي نِسَاءَهُمْ ۚ إِنَّهُ كَانَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ
Farao var en tyrann på jorden. Han delade in [sitt] folk i olika klasser, av vilka han [särskilt] förtryckte en grupp; dess söner lät han döda men dess kvinnor skonades; ja, han hörde till dem som stör ordningen på jorden och vållar sedernas fördärv.
5وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ
Men det var Vår vilja att visa dessa förnedrade och förtrampade människor Vår särskilda nåd och göra dem till föregångsmän [i tron] och låta dem ärva [de ogudaktigas makt]
6وَنُمَكِّنَ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَنُرِيَ فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا مِنْهُم مَّا كَانُوا يَحْذَرُونَ
och ge dem en säker plats på jorden, och Vi ville genom dem ge Farao och Haman och deras män en [försmak av] det som de ville skydda sig emot.
7وَأَوْحَيْنَا إِلَىٰ أُمِّ مُوسَىٰ أَنْ أَرْضِعِيهِ ۖ فَإِذَا خِفْتِ عَلَيْهِ فَأَلْقِيهِ فِي الْيَمِّ وَلَا تَخَافِي وَلَا تَحْزَنِي ۖ إِنَّا رَادُّوهُ إِلَيْكِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلِينَ
Och Vi ingav Moses moder: "Amma honom, men när du tror att hans liv är i fara, sätt då ut honom i [Nilen]. Oroa dig inte och sörj inte; Vi skall låta honom återvända till dig och Vi skall göra honom till en av [Våra] budbärare!"
Al-QasasKoranregister
88Vers
MekkanskRevelation
5Vers

Översättning — Al-Qasas 5

Sura Al-Qasas Vers 5 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Men det var Vår vilja att visa dessa förnedrade och…

Sura Vers 5/88 — Sura Al-Qasas القصص (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Qasas Lyssna, Sura Al-Qasas Översättning, Sura Al-Qasas mp3, Sura Al-Qasas pdf. Vers 3–7. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers