An-Nisa · 99/176
Översättning Translitteration — Sura An-Nisa
فَأُولَٰئِكَ عَسَى اللَّهُ أَن يَعْفُوَ عَنْهُمْ ۚ وَكَانَ اللَّهُ عَفُوًّا غَفُورًا ۝٩٩
Fa ulaaa`ika `asal laahu ai ya`fuwa `anhum; wa kaanal laahu `Afuwwan Ghafooraa
📖 På Svenska
för dem finns hoppet om Guds förlåtelse - Gud utplånar och förlåter mycken synd.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • عَسَى (ʿasā): Hoppas, förväntas. Här används det i betydelsen av Guds löfte och barmhärtighet, vilket är säkert från Allah.
  • يَعْفُوَ (yaʿfuwa): Förlåta, utplåna synder och misstag.
  • عَفُوًّا (ʿAfuwwan): Den som förlåter i överflöd och utplånar synder helt.
  • غَفُورًا (Ghafūran): Den ständigt förlåtande, som täcker över synderna och inte straffar den som ångrar sig.

Tolkning av versen:

Denna ädla vers kommer som en fortsättning på de föregående verserna som talar om de svaga och förtryckta människorna – män, kvinnor och barn – som inte har förmåga att skydda sig själva eller finna en utväg ur förtrycket. Dessa människor, som är ursäktade på grund av sin svaghet och oförmåga, är de som Allah har lovat att förlåta. Versen säger att dessa människor är de som Allahs barmhärtighet och förlåtelse omfattar, eftersom Han känner till deras uppriktiga avsikter och deras oförmåga att handla annorlunda. Allahs förlåtelse här är inte enbart ett hopp, utan ett säkert löfte från Allah, eftersom Han är den som förlåter i överflöd och den ständigt förlåtande. Versen betonar att Allahs förlåtelse omfattar alla som har en giltig ursäkt, och att Hans barmhärtighet är större än Hans vrede.

Lärdomar och budskap:

  1. Allahs barmhärtighet är oändlig och omfattar alla som har en giltig ursäkt, även om de inte kan utföra vissa handlingar på grund av svaghet eller förtryck.
  2. Islam är en religion som tar hänsyn till människors verkliga förhållanden och omständigheter, och den belastar ingen över dess förmåga.
  3. Allah känner till vad som döljer sig i hjärtan, och Han belönar uppriktiga avsikter även när handlingar inte kan utföras.
  4. Versen ingjuter hopp i hjärtat hos de svaga och förtryckta, och lär oss att Allahs förlåtelse är nära för dem som är uppriktiga i sin tro.
  5. Den uppmuntrar oss att inte döma människor hårt, utan att lämna deras verkliga tillstånd till Allah, som är den rättvise och den barmhärtige.
  6. Den påminner oss om att Allahs namn "Al-ʿAfuww" (Den förlåtande) och "Al-Ghafūr" (Den ständigt förlåtande) är en källa till tröst och trygghet för alla troende, särskilt i stunder av svaghet och nöd.


📜 Vers 97-101 — Sura An-Nisa

97إِنَّ الَّذِينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلَائِكَةُ ظَالِمِي أَنفُسِهِمْ قَالُوا فِيمَ كُنتُمْ ۖ قَالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفِينَ فِي الْأَرْضِ ۚ قَالُوا أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةً فَتُهَاجِرُوا فِيهَا ۚ فَأُولَٰئِكَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ ۖ وَسَاءَتْ مَصِيرًا
När änglarna samlar in [själarna från] dem som ännu i dödsögonblicket begår orätt mot sig själva, skall de fråga: "Hur var er belägenhet?" Och då de svarar: "På jorden var vi svaga och förtryckta", skall [änglarna] säga: "Var inte Guds jord vid nog så att ni kunde överge ondskans rike?" Helvetet skall bli dessa [människors] sista hemvist - ett i sanning eländigt slut!
98إِلَّا الْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ لَا يَسْتَطِيعُونَ حِيلَةً وَلَا يَهْتَدُونَ سَبِيلًا
Till dem skall inte räknas de svaga och förtryckta - män, kvinnor och barn - som inte kunde bryta upp och som var osäkra om vägen;
99فَأُولَٰئِكَ عَسَى اللَّهُ أَن يَعْفُوَ عَنْهُمْ ۚ وَكَانَ اللَّهُ عَفُوًّا غَفُورًا
för dem finns hoppet om Guds förlåtelse - Gud utplånar och förlåter mycken synd.
100۞ وَمَن يُهَاجِرْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ يَجِدْ فِي الْأَرْضِ مُرَاغَمًا كَثِيرًا وَسَعَةً ۚ وَمَن يَخْرُجْ مِن بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
Och den som lämnar ondskans rike med dess förtryck för att kunna tjäna Gud skall på sin färd finna många vägar [till en säker tillflykt] och han kommer att få rika tillfällen [att sörja för sitt uppehälle]. Och den som överger sitt land för att tjäna Gud och följa Hans Sändebud men överraskas av döden [innan han når fram], på honom väntar belöningen hos Gud - Han är ständigt förlåtande, barmhärtig.
101وَإِذَا ضَرَبْتُمْ فِي الْأَرْضِ فَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ أَن تَقْصُرُوا مِنَ الصَّلَاةِ إِنْ خِفْتُمْ أَن يَفْتِنَكُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا ۚ إِنَّ الْكَافِرِينَ كَانُوا لَكُمْ عَدُوًّا مُّبِينًا
NÄR NI går ut [för att kämpa], är det inte fel av er att förkorta bönen, om ni befarar ett anfall från dem som förnekar sanningen; förnekarna är helt visst era svurna fiender.
An-NisaKoranregister
176Vers
MedinensiskRevelation
99Vers

Översättning — An-Nisa 99

Sura An-Nisa Vers 99 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : för dem finns hoppet om Guds förlåtelse - Gud utplånar…

Sura Vers 99/176 — Sura An-Nisa النساء (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura An-Nisa Lyssna, Sura An-Nisa Översättning, Sura An-Nisa mp3, Sura An-Nisa pdf. Vers 97–101. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers