Al-Qalam · 9/52
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Qalam
وَدُّوا لَوْ تُدْهِنُ فَيُدْهِنُونَ ۝٩
Waddoo law tudhinu fa-yudhinoon
📖 På Dansk
De ønsker du kompromittere de too kompromittere

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ord og vendinger i verset:

  • وَدُّوا (Waddū): De ønskede og håbede inderligt.
  • لَوْ تُدْهِنُ (Law tud'hinu): At du ville være eftergivende og smidig over for dem i din religion, og at du ville gå på kompromis med dem i visse sager for at behage dem.
  • فَيُدْهِنُونَ (Fa-yud'hinūn): Så ville de også være eftergivende og smidige over for dig og undlade at bekæmpe eller kritisere dig.

Tolkning af verset:

Dette vers beskriver de vantros inderlige ønske over for profeten (fred og velsignelser være med ham). De håbede og længtes efter, at han ville vise eftergivenhed og smidighed over for dem i deres religion – det vil sige, at han ville gå på kompromis med nogle af sine principper og lade dem beholde deres afgudsdyrkelse og overtro – for at opnå fred og fordragelighed. De lovede til gengæld, at de så ville være eftergivende over for ham, lade ham være i fred og stoppe deres modstand og chikane mod ham og hans budskab. Med andre ord: De ønskede en gensidig eftergivenhed, hvor profeten (fred og velsignelser være med ham) ville give efter i religionens anliggender, og de til gengæld ville give efter i deres fjendtlighed. Dette var dog en fristelse og en prøve, som Allah advarede sin profet imod, fordi sandheden ikke kan indgå kompromiser med falskhed.

Lærdomme og visdom fra verset:

Dette vers lærer os en vigtig lektie om ståfasthed i troen: En troende må aldrig gå på kompromis med sin religion for at opnå verdens goder eller for at formilde fjender. Sandheden er ikke til forhandling, og man skal ikke bøje sig for pres eller trusler. Verset viser også, at fjender af sandheden ofte forsøger at få den troende til at slække på sine principper gennem smiger og løfter om fred – men den troende skal forblive fast og urokkelig, fordi Allahs belønning er større og mere varig end alt det, som mennesker kan tilbyde. Det opmuntrer os til at være tålmodige og standhaftige i at følge Allahs vej, uanset hvilke fristelser eller udfordringer vi møder, og det minder os om, at Allah altid er med dem, der holder fast ved sandheden.



📜 Vers 7-11 — Sura Al-Qalam

7إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِيلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ
Deres Lord er fully aware af de strayed Hans sti Han er fully aware af de guided
8فَلَا تُطِعِ الْمُكَذِّبِينَ
Ikke adlyde rejectors
9وَدُّوا لَوْ تُدْهِنُ فَيُدْهِنُونَ
De ønsker du kompromittere de too kompromittere
10وَلَا تُطِعْ كُلَّ حَلَّافٍ مَّهِينٍ
Ikke adlyde enhvere lowly swearer
11هَمَّازٍ مَّشَّاءٍ بِنَمِيمٍ
Bagvasker backbiter
Al-QalamKoranregister
52Vers
MekkanskRevelation
9Vers

Oversættelse — Al-Qalam 9

Sura Al-Qalam Vers 9 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : De ønsker du kompromittere de too kompromittere

Sura Vers 9/52 — Sura Al-Qalam القلم (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Qalam Lyt, Sura Al-Qalam Oversættelse, Sura Al-Qalam mp3, Sura Al-Qalam pdf. Vers 7–11. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers