Al-Jinn · 17/28
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Jinn
لِّنَفْتِنَهُمْ فِيهِ ۚ وَمَن يُعْرِضْ عَن ذِكْرِ رَبِّهِ يَسْلُكْهُ عَذَابًا صَعَدًا ۝١٧
Linaftinahum feeh; wa many yu`rid `an zikri rabbihee yasluk hu `azaaban sa`adaa
📖 På Norsk
for derved å sette dem på prøve. Og den som snur seg bort fra Herrens formaning, sender Han til en svær straff.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • لِنَفْتِنَهُمْ: for å prøve dem og teste dem.
  • يُعْرِضْ: vender seg bort.
  • ذِكْرِ رَبِّهِ: påminnelsen fra Herren, som er Koranen og tilbedelsen.
  • يَسْلُكْهُ: Han fører ham inn i / lar ham oppleve.
  • عَذَابًا صَعَدًا: en straff som er smertefull, tung og vanskelig å bære.

Tolkning av verset:

Allah den Opphøyde forklarer at dersom menneskene og jinnene hadde holdt seg til den rette veien – islam – og ikke avveket fra den, ville Han ha gitt dem rikelig med vann og utvidet deres levebrød i denne verden. Dette er imidlertid ikke for å belønne dem uten videre, men for å prøve dem: Vil de takke Ham for Hans gaver, eller vil de være utakknemlige og fornekte dem? Så advarer Allah om at den som vender seg bort fra påminnelsen om sin Herre – det vil si Koranen og det den inneholder av formaninger, og som unnlater å følge den – Han vil føre ham inn i en streng og pinefull straff som er svært vanskelig å bære, og som stiger i intensitet og tyngde.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Allahs gaver og velsignelser i denne verden er en prøve, ikke et bevis på Hans kjærlighet eller godkjennelse. Derfor må den troende bruke dem i lydighet og takknemlighet.
  • Å vende seg bort fra Koranen og ikke følge dens veiledning fører til en smertefull og vanskelig straff, både i denne verden og i det hinsidige.
  • Verset viser Allahs rettferdighet: Han gir mennesket fritt valg, men advarer tydelig om konsekvensene av å velge bort Hans veiledning.
  • Det oppfordrer den troende til å være konstant i å minnes Allah og følge Hans bud, for å oppnå Hans nåde og unngå Hans straff.


📜 Vers 15-19 — Sure Al-Jinn

15وَأَمَّا الْقَاسِطُونَ فَكَانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَبًا
Men de som følger egne veier, de blir brensel for helvete.’»
16وَأَن لَّوِ اسْتَقَامُوا عَلَى الطَّرِيقَةِ لَأَسْقَيْنَاهُم مَّاءً غَدَقًا
«Om de holdt seg på rett vei, ville Vi gi dem rikelig vann å drikke.
17لِّنَفْتِنَهُمْ فِيهِ ۚ وَمَن يُعْرِضْ عَن ذِكْرِ رَبِّهِ يَسْلُكْهُ عَذَابًا صَعَدًا
for derved å sette dem på prøve. Og den som snur seg bort fra Herrens formaning, sender Han til en svær straff.
18وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا
Bedestedene tilhører Gud, så påkall ingen ved siden av Gud.
19وَأَنَّهُ لَمَّا قَامَ عَبْدُ اللَّهِ يَدْعُوهُ كَادُوا يَكُونُونَ عَلَيْهِ لِبَدًا
Da Guds tjener stod opp for å påkalle Ham, var de tett omkring ham.»
Al-JinnKoranregister
28Vers
MekkanskRevelation
17Vers

Oversettelse — Al-Jinn 17

Sure Al-Jinn Vers 17 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : for derved å sette dem på prøve. Og den som…

Sure Vers 17/28 — Sure Al-Jinn الجن (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Jinn Lytt, Sure Al-Jinn Oversettelse, Sure Al-Jinn mp3, Sure Al-Jinn pdf. Vers 15–19. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers