Ghafir · 9/85
Översättning Translitteration — Sura Ghafir
وَقِهِمُ السَّيِّئَاتِ ۚ وَمَن تَقِ السَّيِّئَاتِ يَوْمَئِذٍ فَقَدْ رَحِمْتَهُ ۚ وَذَٰلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ ۝٩
Wa qihimus saiyi-aat; wa man taqis saiyi-aati Yawma`izin faqad rahimtah; wa zaalika huwal fawzul `azeem
📖 På Svenska
Och skydda dem och bevara dem [denna Dag] för dåliga handlingar - den som Du då bevarar för [följderna av] dåliga handlingar, har Du visat stor nåd; detta är en lysande seger."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • "Wa qihim" (وَقِهِمُ): Skydda dem och bevara dem från.
  • "As-sayyi'at" (السَّيِّئَات): De onda handlingarnas konsekvenser och deras bestraffning på Domedagen.
  • "Al-fawz al-'adhim" (الْفَوْزُ الْعَظِيمُ): Den stora segern, den framgång som inte kan överträffas.

Tolkning av versen:

I denna vers ber de troende änglarna som bär Guds tron och de som är omkring den, i sin bön för de troende, och säger: "Och skydda dem från följderna av deras syndiga handlingar, så att de inte straffas för dem på Domedagen." Den som Gud skyddar från det onda och från straffet för sina synder den dagen, har Han visat barmhärtighet mot. Att bli skyddad från straffet och få Guds barmhärtighet genom att komma in i paradiset är den stora segern, den framgång som ingen annan framgång kan mäta sig med. Den som uppnår detta har verkligen vunnit allt och förlorat ingenting, ty han har räddats från det eviga straffet och fått det eviga välståndet.

Lärdomar och budskap från versen:

  1. Vikten av att be om skydd från syndernas konsekvenser: Versen lär oss att vi bör be Gud att skydda oss från följderna av våra synder, både i detta liv och i det kommande, eftersom ingen är säker från dessa konsekvenser utom den som Gud bevarar.
  2. Barmhärtighetens koppling till skydd från det onda: Guds barmhärtighet mot sina tjänare visas genom att Han skyddar dem från det som skadar dem. Den som upplever detta skydd har verkligen fått Guds barmhärtighet.
  3. Den sanna framgången ligger i det eviga: Den verkliga segern är inte jordisk vinning eller rikedom, utan att räddas från helvetets straff och få inträde i paradiset. Detta är den stora framgång som ingen annan framgång kan jämföras med.
  4. De troendes omsorg om varandra: Änglarnas bön för de troende visar på vikten av att be för varandra, särskilt för dem som kämpar för att leva rättfärdigt, och att vi bör önska varandra det goda i både detta liv och i det kommande.
  5. Hoppet om Guds nåd: Versen ingjuter hopp i de troendes hjärtan, ty även om de begår synder, så är Guds dörr till barmhärtighet och förlåtelse öppen för dem som vänder sig till Honom i uppriktighet och ber om Hans skydd.


📜 Vers 7-11 — Sura Ghafir

7الَّذِينَ يَحْمِلُونَ الْعَرْشَ وَمَنْ حَوْلَهُ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَيُؤْمِنُونَ بِهِ وَيَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا وَسِعْتَ كُلَّ شَيْءٍ رَّحْمَةً وَعِلْمًا فَاغْفِرْ لِلَّذِينَ تَابُوا وَاتَّبَعُوا سَبِيلَكَ وَقِهِمْ عَذَابَ الْجَحِيمِ
De som bär upp [Guds allmakts] tron och de som omger den och sjunger sin Herres lov är fasta i sin tro på Honom och de ber Honom förlåta de troende [deras synder]: "Herre, Din nåd och barmhärtighet når överallt och Du omfattar allt med Din kunskap! Förlåt därför dem som visar ånger och följer Din väg, och skona dem från helvetets straff!
8رَبَّنَا وَأَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتِي وَعَدتَّهُمْ وَمَن صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّيَّاتِهِمْ ۚ إِنَّكَ أَنتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
Och för dem, Herre, som Du har lovat dem, till Edens lustgårdar, tillsammans med de rättfärdiga bland deras fäder och hustrur och efterkommande! Du är den Allsmäktige, den Vise!
9وَقِهِمُ السَّيِّئَاتِ ۚ وَمَن تَقِ السَّيِّئَاتِ يَوْمَئِذٍ فَقَدْ رَحِمْتَهُ ۚ وَذَٰلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ
Och skydda dem och bevara dem [denna Dag] för dåliga handlingar - den som Du då bevarar för [följderna av] dåliga handlingar, har Du visat stor nåd; detta är en lysande seger."
10إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنَادَوْنَ لَمَقْتُ اللَّهِ أَكْبَرُ مِن مَّقْتِكُمْ أَنفُسَكُمْ إِذْ تُدْعَوْنَ إِلَى الْإِيمَانِ فَتَكْفُرُونَ
Men för dem som förnekade sanningen skall förkunnas: "Guds avsky för er är djupare än den avsky ni nu känner för er själva, ni som alltid avvisade alla uppmaningar att anta tron."
11قَالُوا رَبَّنَا أَمَتَّنَا اثْنَتَيْنِ وَأَحْيَيْتَنَا اثْنَتَيْنِ فَاعْتَرَفْنَا بِذُنُوبِنَا فَهَلْ إِلَىٰ خُرُوجٍ مِّن سَبِيلٍ
De skall säga: "Herre! Två gånger har Du låtit oss dö och två gånger har Du kallat oss till liv; finns det en väg ut [ur detta], nu när vi har erkänt våra synder?"
GhafirKoranregister
85Vers
MekkanskRevelation
9Vers

Översättning — Ghafir 9

Sura Ghafir Vers 9 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Och skydda dem och bevara dem [denna Dag] för dåliga…

Sura Vers 9/85 — Sura Ghafir غافر (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Ghafir Lyssna, Sura Ghafir Översättning, Sura Ghafir mp3, Sura Ghafir pdf. Vers 7–11. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers