Hud · 27/123
Översättning Translitteration — Sura Hud
فَقَالَ الْمَلَأُ الَّذِينَ كَفَرُوا مِن قَوْمِهِ مَا نَرَاكَ إِلَّا بَشَرًا مِّثْلَنَا وَمَا نَرَاكَ اتَّبَعَكَ إِلَّا الَّذِينَ هُمْ أَرَاذِلُنَا بَادِيَ الرَّأْيِ وَمَا نَرَىٰ لَكُمْ عَلَيْنَا مِن فَضْلٍ بَلْ نَظُنُّكُمْ كَاذِبِينَ ۝٢٧
Faqaalal mala ul lazeena kafaroo min qawmihee ma naraaka illaa basharam mislanaa wa maa naraakat taba`aka illal lazeena hum araazilunaa baadiyar raayi wa maa naraa lakum `alainaa min fadlim bal nazunnukum kaazibeen
📖 På Svenska
Men folkets äldste, som [alla] förnekade sanningen, sade: "Vi ser att du inte är mer än en vanlig människa som vi andra och vi ser att det bara är de eländigaste bland vårt folk som följer dig, sådana som inte har något omdöme. Och vi ser ingenting hos er som i något avseende gör er överlägsna oss; vi anser tvärtom att ni är lögnare."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • "Al-Mala" (الملأ): De framstående och ledande personerna bland folket.
  • "Arádhil" (أراذل): De lågt stående och svaga i samhällets ögon, de fattiga och enkla människorna.
  • "Bádi ar-ra'y" (بادي الرأي): Vid första anblicken, utan djupare eftertanke eller övervägande.
  • "Fadl" (فضل): Företräde, ära eller överlägsenhet i status, rikedom eller anseende.

Tolkning av versen:

När profeten Noa (fred vare med honom) kallade sitt folk till tron på Allah, svarade de höga och inflytelserika ledarna som förnekade sanningen med förakt och högmod. De riktade sig till honom med flera invändningar:

För det första sade de: "Vi ser dig inte som något annat än en vanlig människa, precis som vi. Du har ingen särställning som skulle göra dig värdig att ta emot uppenbarelse från Allah framför oss."

För det andra anmärkte de: "Vi ser inte att några följer dig förutom de allra svagaste och mest obetydliga bland oss – de fattiga och de lågt ansedda. Och de har anslutit sig till dig utan att tänka efter eller reflektera över din kallelse; de följde dig bara vid första intrycket, utan djupare insikt."

För det tredje förklarade de: "Vi ser inte att ni har något företräde över oss – varken i rikedom, ära eller status – som skulle göra er förtjänta av att vi följer er."

Slutligen avslutade de med att säga: "Tvärtom, vi tror att ni är lögnare i det ni påstår om att vara sända av Allah."

Dessa invändningar visar hur de arroganta ledarna förkastade sanningen inte på grund av logiska bevis, utan på grund av högmod och förakt mot dem som var svagare i samhällets ögon. De vägrade att se sanningen eftersom den kom från en vanlig människa och följdes av de enkla människorna.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Sanningen mäts inte av människors status: Allahs budskap är inte beroende av sändebudets sociala ställning eller följarnas antal eller rikedom. Det som avgör är sanningen i budskapet, inte människornas yttre omständigheter.
  2. Högmod är ett hinder för tron: De arroganta ledarna vägrade tro på grund av sin stolthet. Detta är en varning till oss alla att inte låta högmod och självupptagenhet hindra oss från att acceptera sanningen, oavsett varifrån den kommer.
  3. De svagas följe är ett tecken på sanningen: Genom historien har de uppriktiga och ödmjuka människorna varit de första att acceptera profeternas budskap, medan de mäktiga och rika ofta varit de som motsatt sig sanningen. Detta visar att hjärtats renhet och ödmjukhet är viktigare än världslig status.
  4. Att följa sanningen kräver eftertanke: De förnekande ledarna kritiserade de troende för att de följde profeten "vid första anblicken", men i själva verket var de troendes följe grundat på uppriktighet och insikt. Detta påminner oss om att vi bör söka sanningen med öppna hjärtan och förnuft.
  5. Islam värderar människor efter deras tro och handlingar, inte efter deras rikedom eller härkomst: Denna vers lär oss att alla människor är lika inför Allah, och att den enda ädla egenskapen är gudsfruktan och rättfärdighet.


📜 Vers 25-29 — Sura Hud

25وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَىٰ قَوْمِهِ إِنِّي لَكُمْ نَذِيرٌ مُّبِينٌ
OCH [MED samma budskap] sände Vi Noa till hans folk: "Jag har kommit för att varna er klart och entydigt
26أَن لَّا تَعْبُدُوا إِلَّا اللَّهَ ۖ إِنِّي أَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ أَلِيمٍ
för att dyrka någon vid sidan av Gud. Jag bävar för det straff som kan drabba er en [sorgens och] plågans Dag.
27فَقَالَ الْمَلَأُ الَّذِينَ كَفَرُوا مِن قَوْمِهِ مَا نَرَاكَ إِلَّا بَشَرًا مِّثْلَنَا وَمَا نَرَاكَ اتَّبَعَكَ إِلَّا الَّذِينَ هُمْ أَرَاذِلُنَا بَادِيَ الرَّأْيِ وَمَا نَرَىٰ لَكُمْ عَلَيْنَا مِن فَضْلٍ بَلْ نَظُنُّكُمْ كَاذِبِينَ
Men folkets äldste, som [alla] förnekade sanningen, sade: "Vi ser att du inte är mer än en vanlig människa som vi andra och vi ser att det bara är de eländigaste bland vårt folk som följer dig, sådana som inte har något omdöme. Och vi ser ingenting hos er som i något avseende gör er överlägsna oss; vi anser tvärtom att ni är lögnare."
28قَالَ يَا قَوْمِ أَرَأَيْتُمْ إِن كُنتُ عَلَىٰ بَيِّنَةٍ مِّن رَّبِّي وَآتَانِي رَحْمَةً مِّنْ عِندِهِ فَعُمِّيَتْ عَلَيْكُمْ أَنُلْزِمُكُمُوهَا وَأَنتُمْ لَهَا كَارِهُونَ
[Noa] sade: "Vad anser ni, mitt folk? Om jag har ett klart vittnesbörd från min Herre som jag stöder mig på och Han stärker mig med Sin nåd, men [budskapet] ändå förefaller er dunkelt - kan vi då tvinga er att godta det mot er vilja?
29وَيَا قَوْمِ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مَالًا ۖ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ ۚ وَمَا أَنَا بِطَارِدِ الَّذِينَ آمَنُوا ۚ إِنَّهُم مُّلَاقُو رَبِّهِمْ وَلَٰكِنِّي أَرَاكُمْ قَوْمًا تَجْهَلُونَ
Mitt folk! Jag begär ingen ersättning av er för detta [budskap]; jag väntar ingen lön från någon annan än Gud. Och jag kommer inte att stöta bort dem som antar tron; de är ju kallade att möta sin Herre. Men jag ser att ni är människor utan begrepp [om rätt och orätt].
HudKoranregister
123Vers
MekkanskRevelation
27Vers

Översättning — Hud 27

Sura Hud Vers 27 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Men folkets äldste, som [alla] förnekade sanningen, sade: "Vi ser…

Sura Vers 27/123 — Sura Hud هود (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Hud Lyssna, Sura Hud Översättning, Sura Hud mp3, Sura Hud pdf. Vers 25–29. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers