Al-Kahf · 73/110
Vertaling Transliteratie — Soera Al-Kahf
قَالَ لَا تُؤَاخِذْنِي بِمَا نَسِيتُ وَلَا تُرْهِقْنِي مِنْ أَمْرِي عُسْرًا ۝٧٣
Qaala laa tu`aakhiznee bimaa naseetu wa laa turhiqnee min amree `usraa
📖 In het Nederlands
Hij (Môesa) zei: "Neem mij niet kwalijk wat ik vergeten ben, en belast mij niet in mijn zaak met moeilijkheden."

🎧 Luisteren
📜

Vertaling — Tafsir

Woorden die uitleg nodig hebben:

  • "لا تُؤَاخِذْنِي": Neem mij niet aan, straf mij niet, of houd mij niet verantwoordelijk.
  • "نَسِيتُ": Ik vergat (hier: het vergeten van de voorwaarde die was gesteld).
  • "تُرْهِقْنِي": Maak het mij niet moeilijk, belast mij niet, of breng mij niet in benarde omstandigheden.
  • "عُسْرًا": Moeilijkheid, zwaarte, of iets dat boven mijn vermogen ligt.

Uitleg van de vers:

Toen Moesa (vrede zij met hem) zich realiseerde dat hij een fout had gemaakt door te vergeten wat hij met Al-Khidr had afgesproken, en dat hij zich had verzet tegen een handeling die hij niet begreep, haastte hij zich om zich te verontschuldigen op een nederige en zachtaardige manier. Hij zei: "Neem mij niet kwalijk voor wat ik vergat," waarmee hij toegaf dat zijn fout niet opzettelijk was, maar een gevolg van vergetelheid, en dat hij geen kwade bedoeling had. Vervolgens voegde hij eraan toe: "En maak het mij niet moeilijk in mijn zaak," wat betekent: wees niet streng in jouw begeleiding van mij, en belast mij niet met zware voorwaarden of harde behandeling. Hij vroeg om zachtheid, geduld en gemak in het leren, zodat hij in staat zou zijn om van deze grote leraar te leren zonder dat de last te zwaar zou worden.

Deze vers toont ons de nederigheid van Moesa (vrede zij met hem) en zijn grote verlangen naar kennis, ondanks zijn hoge rang als boodschapper van Allah. Hij aarzelde niet om zijn fout toe te geven en zich te verontschuldigen op een manier die zijn oprechtheid en zijn respect voor zijn leraar weerspiegelde. Dit is een prachtige les voor ons allemaal: dat kennis nemen nederigheid vereist, het toegeven van fouten, en het tonen van geduld, zelfs wanneer de omstandigheden moeilijk lijken. Allah houdt van degenen die zich verontschuldigen wanneer zij fouten maken, en Hij houdt van degenen die anderen met zachtheid en wijsheid behandelen.

Deze verzen leren ons ook dat vergeving en het tonen van begrip voor de fouten van anderen een groot karakter is dat moslims moeten nastreven. Wanneer iemand een fout begaat uit vergetelheid of onwetendheid, dan is het passend om hem met vriendelijkheid te behandelen en hem niet te belasten met hardheid. Dit is de manier van de profeten, en het is de weg naar een samenleving die gebaseerd is op liefde, respect en wederzijds begrip. Moge Allah ons leiden naar het volgen van het voorbeeld van Zijn profeten en ons helpen om geduldig en zachtmoedig te zijn in onze omgang met anderen.



📜 Vers 71-75 — Soera Al-Kahf

71فَانطَلَقَا حَتَّىٰ إِذَا رَكِبَا فِي السَّفِينَةِ خَرَقَهَا ۖ قَالَ أَخَرَقْتَهَا لِتُغْرِقَ أَهْلَهَا لَقَدْ جِئْتَ شَيْئًا إِمْرًا
Zo gingen zij verder tot zij aan boord van de boot gingen en hij er een gat in maakte. Hij (Môesa) zei: "Maakte jij er een gat in om de opvarenden ervan te doen verdrinken? Voorzeker, jij hebt iets raars gedaan!"
72قَالَ أَلَمْ أَقُلْ إِنَّكَ لَن تَسْتَطِيعَ مَعِيَ صَبْرًا
Hij zei: "Heb ik jou niet gezegd: 'Voorwaar, jij bent niet in staat om geduld met mij te hebben?"
73قَالَ لَا تُؤَاخِذْنِي بِمَا نَسِيتُ وَلَا تُرْهِقْنِي مِنْ أَمْرِي عُسْرًا
Hij (Môesa) zei: "Neem mij niet kwalijk wat ik vergeten ben, en belast mij niet in mijn zaak met moeilijkheden."
74فَانطَلَقَا حَتَّىٰ إِذَا لَقِيَا غُلَامًا فَقَتَلَهُ قَالَ أَقَتَلْتَ نَفْسًا زَكِيَّةً بِغَيْرِ نَفْسٍ لَّقَدْ جِئْتَ شَيْئًا نُّكْرًا
Zo gingen zij verder totdat zij een jongeling ontmoetten en hij hem doodde. Hij (Môesa) zei: "Doodde jij een onschuldige ziel zonder recht? Voorzeker, jij hebt iets vreemds gedaan!"
75۞ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكَ إِنَّكَ لَن تَسْتَطِيعَ مَعِيَ صَبْرًا
Hij zei: "Heb ik jou dan niet gezegd dat jij nooit in staat zal zijn geduld met mij te hebben?"
Al-KahfKoran Register
110Vers
MekkaansRevelation
73Vers

Vertaling — Al-Kahf 73

Soera Al-Kahf Vers 73 - Lezen, Luisteren, Vertaling, Nederlands : Hij (Môesa) zei: "Neem mij niet kwalijk wat ik vergeten…

Soera Vers 73/110 — Soera Al-Kahf الكهف (Mekkaans). Lezen Luisteren Vertaling (Nederlands). Luisteren: Soera Al-Kahf Luisteren, Soera Al-Kahf Vertaling, Soera Al-Kahf mp3, Soera Al-Kahf pdf. Vers 71–75. In het Nederlands: Deutsch.




Heilige Koran


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers