Al-'Ankabut · 11/69
Översättning Translitteration — Sura Al-'Ankabut
وَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَلَيَعْلَمَنَّ الْمُنَافِقِينَ ۝١١
Wa la ya`lamannal laahul lazeena aamanoo wa la ya`lamannal munaafiqeen
📖 På Svenska
Helt visst känner Gud de troende och lika visst känner Han hycklarna.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • آمَنُوا – de som trodde (på Allah och Hans sändebud) med uppriktig tro.
  • الْمُنَافِقِينَ – hycklarna, de som visar tro utåt men döljer otro inombords.

Tolkning av versen:

Allah kommer med all säkerhet att göra sanningen uppenbar och klargöra för människorna vilka som verkligen tror på Honom och Hans sändebud, och som är fasta i sin tro även när de utsätts för prövningar och svårigheter. Han kommer också att uppenbara vilka som är hycklare – de som låtsas tro men som i själva verket bär på otro och som överger sin tro när de ställs inför prövningar. Detta sker för att skilja den uppriktige från den ouppriktige, och för att människorna ska kunna se skillnaden mellan sann tro och hyckleri. Allahs kunskap om dem är evig och fullkomlig, men denna prövning gör deras verkliga tillstånd synligt för människorna i denna värld, så att rättvisan blir uppenbar och ingen kan skylla på okunnighet.

Lärdomar och budskap från versen:

  1. Allahs kunskap omfattar allt – det dolda och det synliga – och ingen kan gömma sig för Honom. Detta inger trygghet hos den troende och varnar hycklaren.
  2. Prövningar och svårigheter är inte ett tecken på att Allah övergett den troende, utan snarare ett sätt att förädla tron och skilja den äkta från den falska.
  3. Uppriktighet i tro är det som räddar människan, medan hyckleri är en sjukdom som förstör både i detta liv och i det kommande.
  4. Denna vers uppmuntrar den troende att vara fast och tålmodig i sin tro, och att inte låta sig påverkas av omständigheterna, ty Allah ser allt och kommer att belöna den uppriktige.
  5. Den påminner om att islam bygger på sanning och ärlighet, och att Allah älskar dem som är uppriktiga i sin tro och sina handlingar.


📜 Vers 9-13 — Sura Al-'Ankabut

9وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَنُدْخِلَنَّهُمْ فِي الصَّالِحِينَ
Och de som antar tron och lever rättskaffens skall Vi sannerligen innesluta i de rättfärdigas [gemenskap].
10وَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ فَإِذَا أُوذِيَ فِي اللَّهِ جَعَلَ فِتْنَةَ النَّاسِ كَعَذَابِ اللَّهِ وَلَئِن جَاءَ نَصْرٌ مِّن رَّبِّكَ لَيَقُولُنَّ إِنَّا كُنَّا مَعَكُمْ ۚ أَوَلَيْسَ اللَّهُ بِأَعْلَمَ بِمَا فِي صُدُورِ الْعَالَمِينَ
BLAND människorna finns de som säger "Vi tror på Gud"; men när de lider orätt för sin tro ser de i människornas förföljelser ett Guds straff [och sviktar i tron]; men om din Herre ger [de troende] seger säger de helt säkert: "[Kom ihåg att] vi stod på er sida!" Skulle Gud inte veta vad Hans skapade varelser gömmer i sitt innersta
11وَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَلَيَعْلَمَنَّ الْمُنَافِقِينَ
Helt visst känner Gud de troende och lika visst känner Han hycklarna.
12وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِلَّذِينَ آمَنُوا اتَّبِعُوا سَبِيلَنَا وَلْنَحْمِلْ خَطَايَاكُمْ وَمَا هُم بِحَامِلِينَ مِنْ خَطَايَاهُم مِّن شَيْءٍ ۖ إِنَّهُمْ لَكَاذِبُونَ
Och förnekarna av sanningen säger till de troende: "Följ vår väg så skall vi ta på oss era synder!" Men de kan inte ta på sig [dessa troendes] synder - vad de säger är ren lögn!
13وَلَيَحْمِلُنَّ أَثْقَالَهُمْ وَأَثْقَالًا مَّعَ أَثْقَالِهِمْ ۖ وَلَيُسْأَلُنَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَمَّا كَانُوا يَفْتَرُونَ
De skall sannerligen få bära sina egna bördor och [andra] bördor i tillägg till sina egna; och på Uppståndelsens dag skall de helt visst få stå till svars för de [lögner] som de diktade upp.
Al-'AnkabutKoranregister
69Vers
MekkanskRevelation
11Vers

Översättning — Al-'Ankabut 11

Sura Al-'Ankabut Vers 11 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Helt visst känner Gud de troende och lika visst känner…

Sura Vers 11/69 — Sura Al-'Ankabut العنكبوت (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-'Ankabut Lyssna, Sura Al-'Ankabut Översättning, Sura Al-'Ankabut mp3, Sura Al-'Ankabut pdf. Vers 9–13. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers