Fatir · 29/45
Översättning Translitteration — Sura Fatir
إِنَّ الَّذِينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ ۝٢٩
Innal lazeena yatloona Kitabbal laahi wa aqaamus Salaata wa anfaqoo mimmaa razaqnaahum sirranw wa `alaa niyatany yarjoona tijaaratal lan taboor
📖 På Svenska
De som [flitigt] läser vad Gud har uppenbarat och förrättar bönen och ger [åt andra] av det som Vi har skänkt dem för deras försörjning - när ingen ser det eller öppet - kan hoppas på en vinst av bestående värde.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • "Yatlūna" (يَتْلُونَ): De som reciterar och följer det som står i boken.
  • "Tijāratan lan tabūr" (تِجَارَةً لَّن تَبُورَ): En handel som aldrig kommer att gå förlorad eller misslyckas, utan vars vinst är bestående.

Tolkning av versen:

Denna ädla vers beskriver egenskaperna hos de människor som vinner Guds välbehag och Hans rikliga belöning. Dessa egenskaper är tre:

För det första: De reciterar Guds bok (Koranen) ständigt och följer dess budskap i praktiken, inte bara genom att läsa orden utan genom att leva efter dem.

För det andra: De upprätthåller bönen (salah) fullständigt med alla dess villkor, pelare och rekommenderade handlingar, och utför den i dess rätta tider.

För det tredje: De spenderar av det som Gud har försett dem med, både i hemlighet och öppet. Detta inkluderar den obligatoriska allmosan (zakat) som ges öppet, och de frivilliga gåvorna som ges i hemlighet för att uppnå uppriktighet och undvika skryt.

Dessa människor strävar med dessa handlingar mot en handel som aldrig kommer att gå förlorad eller misslyckas – en handel med Gud, där vinsten är Hans förlåtelse, Hans belåtenhet och det eviga paradiset. Denna handel är säker från all förlust, till skillnad från världslig handel som kan drabbas av nedgång.

Lärdomar och insikter från versen:

  • Versen uppmuntrar oss att recitera Koranen med eftertanke och att omsätta dess vägledning i vårt dagliga liv, inte bara som en vana utan som en vägledning.
  • Den visar att bönen är en grundpelare i tron och att upprätthållandet av den är en nyckel till framgång.
  • Den lär oss att ge av det vi älskar, både i hemlighet och öppet, och att detta är en investering hos Gud som aldrig går förlorad.
  • Den ingjuter hopp i de troendes hjärtan, eftersom deras ansträngningar inte är förgäves – de är en handel med en garanterad vinst, både i detta liv och i det eviga livet.
  • Den påminner oss om att den sanna framgången ligger i att förena tro med handling, och att denna förening är vägen till Guds nåd och Hans generösa belöning.


📜 Vers 27-31 — Sura Fatir

27أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجْنَا بِهِ ثَمَرَاتٍ مُّخْتَلِفًا أَلْوَانُهَا ۚ وَمِنَ الْجِبَالِ جُدَدٌ بِيضٌ وَحُمْرٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهَا وَغَرَابِيبُ سُودٌ
SER DU inte att Gud låter regn strömma från skyn och att Vi därmed låter frukter av alla slag och färger mogna och att i bergen [syns] strimmor av vitt och rött i olika skiftningar och intensivt svarta [fläckar]
28وَمِنَ النَّاسِ وَالدَّوَابِّ وَالْأَنْعَامِ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ كَذَٰلِكَ ۗ إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ
Så växlar även färgen hos människorna och hos vilda djur och boskap. Ingen av Hans tjänare utom de som har [en djup inre] kunskap fruktar Gud [så som Han bör fruktas]. Han är allsmäktig men alltid beredd att förlåta.
29إِنَّ الَّذِينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ
De som [flitigt] läser vad Gud har uppenbarat och förrättar bönen och ger [åt andra] av det som Vi har skänkt dem för deras försörjning - när ingen ser det eller öppet - kan hoppas på en vinst av bestående värde.
30لِيُوَفِّيَهُمْ أُجُورَهُمْ وَيَزِيدَهُم مِّن فَضْلِهِ ۚ إِنَّهُ غَفُورٌ شَكُورٌ
Gud skall ge dem full lön och i Sin godhet ge dem mer. Han förlåter mycket och Han erkänner [Sina tjänares] förtjänster.
31وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِيرٌ بَصِيرٌ
Vad Vi har uppenbarat för dig är sanningen, som bekräftar det som ännu består [av äldre tiders uppenbarelser]. Gud är väl underrättad om Sina tjänares [behov] och Han förlorar dem inte ur sikte.
FatirKoranregister
45Vers
MekkanskRevelation
29Vers

Översättning — Fatir 29

Sura Fatir Vers 29 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : De som [flitigt] läser vad Gud har uppenbarat och förrättar…

Sura Vers 29/45 — Sura Fatir فاطر (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Fatir Lyssna, Sura Fatir Översättning, Sura Fatir mp3, Sura Fatir pdf. Vers 27–31. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers