Fatir · 30/45
Översättning Translitteration — Sura Fatir
لِيُوَفِّيَهُمْ أُجُورَهُمْ وَيَزِيدَهُم مِّن فَضْلِهِ ۚ إِنَّهُ غَفُورٌ شَكُورٌ ۝٣٠
Liyuwaffiyahum ujoorahum wa yazeedahum min fadlih; innahoo Ghafoorun Shakoor
📖 På Svenska
Gud skall ge dem full lön och i Sin godhet ge dem mer. Han förlåter mycket och Han erkänner [Sina tjänares] förtjänster.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • لِيُوَفِّيَهُمْ – för att Han ska ge dem fullt ut.
  • أُجُورَهُمْ – deras belöningar och löner för deras handlingar.
  • مِن فَضْلِهِ – av Hans överflödande nåd och generositet, utöver vad de förtjänat.
  • غَفُورٌ – Den som förlåter synder och brister.
  • شَكُورٌ – Den som uppskattar och belönar även det lilla goda.

Tolkning av versen:

De som reciterar Koranen, agerar enligt dess vägledning, upprätthåller bönerna i deras rätta tider och spenderar av det som Gud har försett dem med – både i hemlighet och öppet, av både obligatorisk och frivillig karaktär – dessa människor hoppas på en handel som aldrig kommer att gå förlorad eller misslyckas. Den handeln är att vinna sin Herres välbehag och att uppnå Hans rikliga belöning. Målet med deras handlingar är att Gud ska ge dem deras fulla belöning utan någon minskning, och därtill öka deras belöning från Sin egen generositet och nåd – en ökning som ingen har sett med ögon, ingen har hört med öron, och som ingen människa har kunnat föreställa sig. Gud är förlåtande mot deras synder och brister, och Han är tacksam och uppskattar deras goda handlingar, och belönar dem för dem med det yppersta. Han är värdig detta, ty Hans förlåtelse omsluter dem som söker Honom, och Hans tacksamhet är en källa till oändlig välsignelse.


Lärdomar och insikter från versen:

  1. Guds generositet är gränslös – Denna vers lär oss att Gud inte bara belönar oss för våra handlingar, utan Han ger oss dessutom av Sin egen nåd utöver vad vi förtjänar. Detta inger hopp och uppmuntrar till att göra gott.
  2. Kombinationen av förlåtelse och tacksamhet – Guds egenskaper "Ghafur" (Den Förlåtande) och "Shakur" (Den Tacksamme) visar att Han både döljer våra brister och uppskattar våra ansträngningar. Detta är en inbjudan till hopp och optimism, och en påminnelse om att vi alltid kan vända oss till Honom.
  3. Handel med Gud är alltid lönsam – Precis som en köpman söker vinst, uppmuntrar versen oss att investera i det som ger evig vinst: bön, läsning av Koranen och välgörenhet. Denna handel kan aldrig misslyckas.
  4. Betydelsen av uppriktighet och kontinuitet – Att ge både i hemlighet och öppet lär oss att våra handlingar ska vara uppriktiga för Guds skull, och att vi ska vara generösa i alla situationer.
  5. En inbjudan till att älska Gud – När vi förstår att Gud är förlåtande och tacksam, fylls våra hjärtan med kärlek och längtan till Honom, och vi känner oss trygga i att våra ansträngningar aldrig är förgäves.


📜 Vers 28-32 — Sura Fatir

28وَمِنَ النَّاسِ وَالدَّوَابِّ وَالْأَنْعَامِ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ كَذَٰلِكَ ۗ إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ
Så växlar även färgen hos människorna och hos vilda djur och boskap. Ingen av Hans tjänare utom de som har [en djup inre] kunskap fruktar Gud [så som Han bör fruktas]. Han är allsmäktig men alltid beredd att förlåta.
29إِنَّ الَّذِينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ
De som [flitigt] läser vad Gud har uppenbarat och förrättar bönen och ger [åt andra] av det som Vi har skänkt dem för deras försörjning - när ingen ser det eller öppet - kan hoppas på en vinst av bestående värde.
30لِيُوَفِّيَهُمْ أُجُورَهُمْ وَيَزِيدَهُم مِّن فَضْلِهِ ۚ إِنَّهُ غَفُورٌ شَكُورٌ
Gud skall ge dem full lön och i Sin godhet ge dem mer. Han förlåter mycket och Han erkänner [Sina tjänares] förtjänster.
31وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِيرٌ بَصِيرٌ
Vad Vi har uppenbarat för dig är sanningen, som bekräftar det som ännu består [av äldre tiders uppenbarelser]. Gud är väl underrättad om Sina tjänares [behov] och Han förlorar dem inte ur sikte.
32ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْكِتَابَ الَّذِينَ اصْطَفَيْنَا مِنْ عِبَادِنَا ۖ فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ وَمِنْهُم مُّقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَيْرَاتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ۚ ذَٰلِكَ هُوَ الْفَضْلُ الْكَبِيرُ
Och Vi lämnar denna gudomliga Skrift i arv till dem Vi utser av Våra tjänare. Bland dem finns den som [syndar och] begår orätt mot sig själv, den som [i sitt handlande] går en medelväg, och den som med Guds hjälp överträffar de andra i att göra gott. Detta [arv] är en stor nåd [från Gud].
FatirKoranregister
45Vers
MekkanskRevelation
30Vers

Översättning — Fatir 30

Sura Fatir Vers 30 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Gud skall ge dem full lön och i Sin godhet…

Sura Vers 30/45 — Sura Fatir فاطر (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Fatir Lyssna, Sura Fatir Översättning, Sura Fatir mp3, Sura Fatir pdf. Vers 28–32. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers