Al-Mumtahina · 8/13
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Mumtahina
لَّا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ ۝٨
Laa yanhaakumul laahu `anil lazeena lam yuqaatilookum fid deeni wa lam yukhrijookum min diyaarikum an tabarroohum wa tuqsitooo ilaihim; innal laaha yuhibbul muqsiteen
📖 På Norsk
Gud forbyr dere ikke å vise respekt og rimelighet mot dem som ikke bekjemper dere for religionens sak, og ikke drev dere bort fra deres hjem. Gud liker dem som viser rimelighet.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av enkeltord:

  • تَبَرُّوهُمْ: vise dem godhet, vennlighet og respekt.
  • تُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ: være rettferdige mot dem, behandle dem med rettferdighet og gi dem deres rettigheter.
  • الْمُقْسِطِينَ: de som er rettferdige i sine ord og handlinger.

Tolkning av verset:

Allah den Opphøyde gjør det klart for de troende at Han ikke forbyr dem å vise godhet og rettferdighet overfor de ikke-muslimene som ikke har bekjempet dem på grunn av deres religion, og som ikke har drevet dem ut av deres hjem. Tvert imot oppmuntrer Han dem til å behandle slike mennesker med vennlighet, respekt og rettferdighet – ved å gi dem det de har krav på, og ved å opprettholde gode relasjoner med dem. Dette er en tillatelse og en oppmuntring til å opprettholde bånd og gjøre godt mot dem som ikke er fiendtlige mot islam og muslimene. Verset avsluttes med å bekrefte at Allah elsker dem som er rettferdige i alle sine forhold, både i ord og handlinger.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Islam oppfordrer til rettferdighet og godhet mot alle mennesker, uavhengig av tro, så lenge de ikke er fiendtlige mot muslimene.
  2. Rettferdighet er en av de mest elskede egenskapene hos Allah, og den er grunnlaget for fredelig sameksistens mellom mennesker.
  3. Verset viser islams toleranse og humanitet – at muslimer ikke skal være aggressive eller urettferdige, men heller bygge broer av vennskap og rettferdighet.
  4. Det understreker at godhet og rettferdighet ikke svekker troen, men tvert imot styrker den og gjør muslimer til gode eksempler for andre.
  5. Dette verset lærer oss å skille mellom de som er fiendtlige mot oss og de som er fredelige, og å behandle hver gruppe på riktig måte – med rettferdighet mot alle, men uten å underkaste seg fiendene.


📜 Vers 6-10 — Sure Al-Mumtahina

6لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِيهِمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ ۚ وَمَن يَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ
Det er et vakkert eksempel for dere i dem, for alle som setter sitt håp til Gud og dommens dag. Men om noen vender seg bort, så er Gud den Selvtilstrekkelige, den Lovpriste.
7۞ عَسَى اللَّهُ أَن يَجْعَلَ بَيْنَكُمْ وَبَيْنَ الَّذِينَ عَادَيْتُم مِّنْهُم مَّوَدَّةً ۚ وَاللَّهُ قَدِيرٌ ۚ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Det kan hende at Gud skaper sympati mellom dere og dem dere levde i fiendskap med. Gud evner alt! Gud er tilgivende og nåderik.
8لَّا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ
Gud forbyr dere ikke å vise respekt og rimelighet mot dem som ikke bekjemper dere for religionens sak, og ikke drev dere bort fra deres hjem. Gud liker dem som viser rimelighet.
9إِنَّمَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ قَاتَلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَأَخْرَجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ وَظَاهَرُوا عَلَىٰ إِخْرَاجِكُمْ أَن تَوَلَّوْهُمْ ۚ وَمَن يَتَوَلَّهُمْ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ
Gud forbyr dere bare at dere slutter dere til dem som bekjempet dere for religionens sak, og drev dere bort fra deres hjem eller hjalp til ved utdrivingen. De som sluttet seg til disse, de er urettferdige.
10يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا جَاءَكُمُ الْمُؤْمِنَاتُ مُهَاجِرَاتٍ فَامْتَحِنُوهُنَّ ۖ اللَّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِهِنَّ ۖ فَإِنْ عَلِمْتُمُوهُنَّ مُؤْمِنَاتٍ فَلَا تَرْجِعُوهُنَّ إِلَى الْكُفَّارِ ۖ لَا هُنَّ حِلٌّ لَّهُمْ وَلَا هُمْ يَحِلُّونَ لَهُنَّ ۖ وَآتُوهُم مَّا أَنفَقُوا ۚ وَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ أَن تَنكِحُوهُنَّ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ ۚ وَلَا تُمْسِكُوا بِعِصَمِ الْكَوَافِرِ وَاسْأَلُوا مَا أَنفَقْتُمْ وَلْيَسْأَلُوا مَا أَنفَقُوا ۚ ذَٰلِكُمْ حُكْمُ اللَّهِ ۖ يَحْكُمُ بَيْنَكُمْ ۚ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ
Dere som tror, når det kommer til dere troende kvinner som utvandrere, så sett dem på prøve. Gud kjenner best til deres tro. Hvis dere så vet at de er troende, så send dem ikke tilbake til de vantro. De er ikke tillatt for dem, og de vantro er ikke tillatt for disse. Men gi de vantro det de har lagt ut ved giftermål. Dere rammes ikke av skyld om dere gifter dere med dem, så fremt dere gir dem det de har krav på. Men hold ikke fast ved båndene til vantro kvinner. Krev det dere har lagt ut, og la dem kreve det de har lagt ut. Dette er Guds avgjørelse. Han treffer avgjørelse mellom dere. Gud vet, er vis.
Al-MumtahinaKoranregister
13Vers
MedinensiskRevelation
8Vers

Oversettelse — Al-Mumtahina 8

Sure Al-Mumtahina Vers 8 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Gud forbyr dere ikke å vise respekt og rimelighet mot…

Sure Vers 8/13 — Sure Al-Mumtahina الممتحنة (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Mumtahina Lytt, Sure Al-Mumtahina Oversettelse, Sure Al-Mumtahina mp3, Sure Al-Mumtahina pdf. Vers 6–10. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers