Yunus · 19/109
Vertaling Transliteratie — Soera Yunus
وَمَا كَانَ النَّاسُ إِلَّا أُمَّةً وَاحِدَةً فَاخْتَلَفُوا ۚ وَلَوْلَا كَلِمَةٌ سَبَقَتْ مِن رَّبِّكَ لَقُضِيَ بَيْنَهُمْ فِيمَا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ ۝١٩
Wa maa kaanan naasu illaaa ummmatanw waahidatan fakh talafoo; wa law laa kalimatun sabaqat mir Rabbika laqudiya bainahum fee maa feehi yakhtalifoon
📖 In het Nederlands
En de mensheid behoorde slechts tot één godsdienst, maar zij waren het oneens met elkaar. En ware het niet dat er een Woord van jouw Heer was vooruitgegaan, dan zou er tussen hen zeker reeds zijn beslist over dat waarover zij het met elkaar oneens zijn.

🎧 Luisteren
📜

Vertaling — Tafsir

Woorden die uitleg nodig hebben:

  • Ummah wāḥidah: één gemeenschap of natie, verenigd op één geloof.
  • Fakhtalafū: zij verschilden of raakten verdeeld.
  • Kalimah sabaqat: een woord/uitspraak die eerder is vastgesteld (een goddelijk besluit).
  • Laquḍiya baynahum: er zou tussen hen geoordeeld zijn (nu, in deze wereld).

Tafsir (uitleg) van de vers:

De mensheid was oorspronkelijk één enkele gemeenschap, verenigd op de zuivere eenheid van Allah (Tawheed) en het ware geloof van de Islam. Zij aanbaden één God en volgden de natuurlijke aanleg (fitrah) waarmee Allah de mens heeft geschapen. Maar na verloop van tijd ontstonden er meningsverschillen en verdeeldheid: sommigen bleven trouw aan de waarheid, terwijl anderen afdwaalden en in ongeloof vervielen. Deze verschillen leidden tot uiteenlopende religies en stromingen.

Als er niet een woord van jouw Heer was voorafgegaan – namelijk dat Hij het oordeel tussen hen uitstelt tot de Dag der Opstanding en hen niet onmiddellijk straft voor hun daden in deze wereld – dan zou er nu al tussen hen geoordeeld zijn over datgene waarin zij verschillen. Dat wil zeggen: degenen die de waarheid volgen zouden worden gered, en degenen die de leugen volgen zouden worden vernietigd. Maar Allah heeft wijselijk besloten om hen uitstel te geven tot de Dag des Oordeels, zodat de gelovigen geduldig kunnen volharden en de ongelovigen de kans krijgen om zich te bekeren.

Dit is een grote les voor ons: de verdeeldheid van de mensheid is een beproeving. Allah heeft ons niet aan onszelf overgelaten, maar heeft ons de Koran en de Sunnah gegeven als leidraad. Degene die zich daaraan vasthoudt, behoort tot de geredde groep. Laten we daarom streven naar eenheid op de waarheid, en ons niet laten meeslepen door de verdeeldheid die ons van onze Heer verwijdert. De beloning van Allah voor degenen die standvastig zijn in de waarheid is groot, en Zijn genade is nabij voor degenen die ernaar verlangen.



📜 Vers 17-21 — Soera Yunus

17فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَىٰ عَلَى اللَّهِ كَذِبًا أَوْ كَذَّبَ بِآيَاتِهِ ۚ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الْمُجْرِمُونَ
Wie is dan onrechtvaardiger dan degene die een leugen over Allah verzint of die liegt over Zijn Verzen. Voorwaar, de misdadigers zullen niet slagen.
18وَيَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَضُرُّهُمْ وَلَا يَنفَعُهُمْ وَيَقُولُونَ هَٰؤُلَاءِ شُفَعَاؤُنَا عِندَ اللَّهِ ۚ قُلْ أَتُنَبِّئُونَ اللَّهَ بِمَا لَا يَعْلَمُ فِي السَّمَاوَاتِ وَلَا فِي الْأَرْضِ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ
En zij aanbidden naast Allah wat hen niet schaadt en niet baat, en zij zeggen: "Dezen zijn onze voorsprekers bij Allah." Zeg. "Willen jullie Allah inlichten over wat Hij niet kent in de hemelen en op de aarde?" Heilig is Hij en Verheven boven de deelgenoten die zij aan Hem toekennen.
19وَمَا كَانَ النَّاسُ إِلَّا أُمَّةً وَاحِدَةً فَاخْتَلَفُوا ۚ وَلَوْلَا كَلِمَةٌ سَبَقَتْ مِن رَّبِّكَ لَقُضِيَ بَيْنَهُمْ فِيمَا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ
En de mensheid behoorde slechts tot één godsdienst, maar zij waren het oneens met elkaar. En ware het niet dat er een Woord van jouw Heer was vooruitgegaan, dan zou er tussen hen zeker reeds zijn beslist over dat waarover zij het met elkaar oneens zijn.
20وَيَقُولُونَ لَوْلَا أُنزِلَ عَلَيْهِ آيَةٌ مِّن رَّبِّهِ ۖ فَقُلْ إِنَّمَا الْغَيْبُ لِلَّهِ فَانتَظِرُوا إِنِّي مَعَكُم مِّنَ الْمُنتَظِرِينَ
En zij zeggen: "Waarom is er niet een Teken aan hem neergezonden van zijn Heer." Zeg dan: '"Voorwaar, het onwaarneembare behoort slechts aan Allah. Wachten jullie dan, waarlijk, ik ben met jullie één van de wachtenden."
21وَإِذَا أَذَقْنَا النَّاسَ رَحْمَةً مِّن بَعْدِ ضَرَّاءَ مَسَّتْهُمْ إِذَا لَهُم مَّكْرٌ فِي آيَاتِنَا ۚ قُلِ اللَّهُ أَسْرَعُ مَكْرًا ۚ إِنَّ رُسُلَنَا يَكْتُبُونَ مَا تَمْكُرُونَ
En als Wij de mensen Barmhartigheid deden proeven nadat tegenspoed hen had getroffen, dan is er bij ben een list tegen Onze Tekenen. Zeg: "Allah is sneller met een plan." Voorwaar, Onze gezanten (Engelen) schrijven op wat jullie beramen.
YunusKoran Register
109Vers
MekkaansRevelation
19Vers

Vertaling — Yunus 19

Soera Yunus Vers 19 - Lezen, Luisteren, Vertaling, Nederlands : En de mensheid behoorde slechts tot één godsdienst, maar zij…

Soera Vers 19/109 — Soera Yunus يونس (Mekkaans). Lezen Luisteren Vertaling (Nederlands). Luisteren: Soera Yunus Luisteren, Soera Yunus Vertaling, Soera Yunus mp3, Soera Yunus pdf. Vers 17–21. In het Nederlands: Deutsch.




Heilige Koran


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers