Yunus · 39/109
Översättning Translitteration — Sura Yunus
بَلْ كَذَّبُوا بِمَا لَمْ يُحِيطُوا بِعِلْمِهِ وَلَمَّا يَأْتِهِمْ تَأْوِيلُهُ ۚ كَذَٰلِكَ كَذَّبَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ ۖ فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمِينَ ۝٣٩
Bal kazzaboo bimaa lam yuheetoo bi`ilmihee wa lammaa yaatihim taaweeluh; kazaalika kazzabal lazeena min qablihim fanzur kaifa kaana `aaqibatuz zaalimeen
📖 På Svenska
Nej, de förkastar som lögn allt som ligger utanför deras kunskap och vars djupare mening de ännu inte förstår. De som levde före dem kallade också sanningen för lögn, och se hur slutet blev för dessa orättfärdiga [människor]!

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • تَأْوِيلُهُ – här: den slutgiltiga sanningen och konsekvensen av det som varnades för, det vill säga straffets verklighet.
  • لَمْ يُحِيطُوا بِعِلْمِهِ – de har inte fullständig kunskap om det, de har inte förstått eller insett dess innebörd.
  • عَاقِبَةُ الظَّالِمِينَ – slutresultatet och slutet för dem som begick orättvisa genom att förneka sanningen.

Tolkning av versen:

I stället för att ta emot sanningen med ödmjukhet och eftertanke, skyndade de sig att förneka Koranen redan vid första anblicken – innan de ens hade försökt förstå dess innebörd eller reflektera över dess budskap. De förkastade det som de inte hade kunskap om, såsom uppståndelsen, vedergällningen, paradiset och helvetet, och de väntade inte ens på att sanningen av det varnade skulle bli uppenbar för dem. Den slutgiltiga sanningen av det som de förnekade – straffet – hade ännu inte nått dem, men de avfärdade det ändå i förväg.

På samma sätt förnekade tidigare folk sina profeter och de varningar de fick, utan att först ha sett konsekvenserna med egna ögon. De trodde inte förrän straffet kom över dem. Därför säger Gud till Profeten (frid vare med honom): Se och betrakta hur slutet blev för dem som begick orättvisa – de förstördes, en del genom att sänkas ned i jorden, en del genom drunkning, och andra genom olika former av straff. Detta är en varning och en lärdom för alla som förnekar sanningen.


Lärdomar och insikter från versen:

  1. Förhastat förnekande av det man inte förstår är en allvarlig synd – den rättfärdiga vägen är att söka kunskap och begrunda innan man dömer.
  2. Sanningen behöver inte vara fullt synlig för att man ska tro på den; tro innebär tillit till Guds löften även innan de förverkligas.
  3. Historien upprepar sig – de som förkastar budskapet utan eftertanke möter samma öde som tidigare generationer, vilket uppmanar oss att dra lärdom av det förflutna.
  4. Guds straff är verkligt och kommer alltid, men det kan dröja – detta inger hopp för de troende och varning för de förnekande.
  5. Versen uppmuntrar oss att vara ödmjuka inför kunskap och att inte låta högmod hindra oss från att acceptera vägledning, för högmod leder till undergång.


📜 Vers 37-41 — Sura Yunus

37وَمَا كَانَ هَٰذَا الْقُرْآنُ أَن يُفْتَرَىٰ مِن دُونِ اللَّهِ وَلَٰكِن تَصْدِيقَ الَّذِي بَيْنَ يَدَيْهِ وَتَفْصِيلَ الْكِتَابِ لَا رَيْبَ فِيهِ مِن رَّبِّ الْعَالَمِينَ
Denna Koran kan inte ha ställts samman utan Guds medverkan; nej, [den har uppenbarats] för att bekräfta vad som ännu består [av äldre tiders uppenbarelser], och för att ge en fast och klar form åt Guds lag, [uppenbarad] - ingen skall tvivla på detta - av världarnas Herre.
38أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ ۖ قُلْ فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِّثْلِهِ وَادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُم مِّن دُونِ اللَّهِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
Och ändå säger de: "[Muhammad] har författat den." Säg: "Lägg då fram en med denna jämförbar sura och kalla [till er hjälp] dem som ni kan [kalla], andra än Gud, [för att intyga att] ni talar sanning."
39بَلْ كَذَّبُوا بِمَا لَمْ يُحِيطُوا بِعِلْمِهِ وَلَمَّا يَأْتِهِمْ تَأْوِيلُهُ ۚ كَذَٰلِكَ كَذَّبَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ ۖ فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمِينَ
Nej, de förkastar som lögn allt som ligger utanför deras kunskap och vars djupare mening de ännu inte förstår. De som levde före dem kallade också sanningen för lögn, och se hur slutet blev för dessa orättfärdiga [människor]!
40وَمِنْهُم مَّن يُؤْمِنُ بِهِ وَمِنْهُم مَّن لَّا يُؤْمِنُ بِهِ ۚ وَرَبُّكَ أَعْلَمُ بِالْمُفْسِدِينَ
Det finns bland ditt folk de som kommer att tro [på din förkunnelse] och det finns de som inte kommer att tro; din Herre vet bäst vilka de är som stör ordningen och sprider fördärv [på jorden].
41وَإِن كَذَّبُوكَ فَقُل لِّي عَمَلِي وَلَكُمْ عَمَلُكُمْ ۖ أَنتُم بَرِيئُونَ مِمَّا أَعْمَلُ وَأَنَا بَرِيءٌ مِّمَّا تَعْمَلُونَ
Säg, om de beskyller dig för lögn: "Vad jag gör är mitt [ansvar] och vad ni gör är ert [ansvar]. Ni har ingen skuld till mina handlingar och jag har ingen skuld till era era handlingar."
YunusKoranregister
109Vers
MekkanskRevelation
39Vers

Översättning — Yunus 39

Sura Yunus Vers 39 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Nej, de förkastar som lögn allt som ligger utanför deras…

Sura Vers 39/109 — Sura Yunus يونس (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Yunus Lyssna, Sura Yunus Översättning, Sura Yunus mp3, Sura Yunus pdf. Vers 37–41. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers