Al-Isra · 94/111
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Isra
وَمَا مَنَعَ النَّاسَ أَن يُؤْمِنُوا إِذْ جَاءَهُمُ الْهُدَىٰ إِلَّا أَن قَالُوا أَبَعَثَ اللَّهُ بَشَرًا رَّسُولًا ۝٩٤
Wa maa mana`an naasa any yu`minooo iz jaaa`ahumul hudaaa illaaa an qaalooo aba`asal laahu basharar Rasoolaa
📖 På Dansk
Hvad forhindrede folkene fra troende hvornår vejledningen kom dem deres talemåde er GUD sendte menneskelig være bud

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaringer:

  • الْهُدَى: Den klare vejledning, som er Koranen og profetens budskab.
  • بَشَرًا رَّسُولًا: Et menneske, der er udsendt som sendebud fra Gud.

Fortolkning af verset:

Intet forhindrede folk – og her henvises der især til indbyggerne i Mekka – i at tro, da den klare vejledning (Koranen) kom til dem, bortset fra deres egen uvidenhed og arrogance. De sagde nemlig i undren og afvisning: "Har Gud sendt et menneske som sendebud til os?" De nægtede at acceptere, at en profet kunne være et almindeligt menneske af kød og blod, og de krævede, at der skulle sendes en engel i stedet. Deres indvending var ikke baseret på manglende beviser eller logiske argumenter, men udelukkende på stolthed og en fejlagtig opfattelse af, hvordan Guds vejledning skulle komme. De troede, at et sendebud fra Gud måtte være af en anden art end mennesker, uden at indse, at Gud altid har sendt profeter fra menneskenes egne rækker, så de kunne forstå dem og lære af dem.

Udledte visdomme og formaninger:

  • Mennesket har en tendens til at afvise sandheden af stolthed og fordomme, selv når beviserne er klare og tydelige.
  • Guds visdom i at sende profeter som mennesker er, at de kan være rollemodeller, som folk kan efterligne i deres daglige liv – ikke væsener, der er hævet over menneskelige vilkår.
  • Troen kræver ydmyghed og villighed til at acceptere Guds valg, selv når det ikke matcher vores egne forventninger.
  • At lade sig styre af forudfattede meninger og afvisning af Guds plan er en af de største forhindringer for at opnå tro og fred i hjertet.
  • Dette vers opfordrer os til at reflektere over, hvordan vi selv reagerer på vejledning – om vi er åbne og ydmyge, eller om vi lader stolthed og fordomme spærre for vores hjerter.


📜 Vers 92-96 — Sura Al-Isra

92أَوْ تُسْقِطَ السَّمَاءَ كَمَا زَعَمْتَ عَلَيْنَا كِسَفًا أَوْ تَأْتِيَ بِاللَّهِ وَالْمَلَائِكَةِ قَبِيلًا
Eller på nær du volder hobe himlen I claimed falde os! Eller på nær du bringer GUD englene vore øjne
93أَوْ يَكُونَ لَكَ بَيْتٌ مِّن زُخْرُفٍ أَوْ تَرْقَىٰ فِي السَّمَاءِ وَلَن نُّؤْمِنَ لِرُقِيِّكَ حَتَّىٰ تُنَزِّلَ عَلَيْنَا كِتَابًا نَّقْرَؤُهُ ۗ قُلْ سُبْحَانَ رَبِّي هَلْ كُنتُ إِلَّا بَشَرًا رَّسُولًا
Eller på nær du ejer luksuøse palæ eller du klatrer himlen. Jævne dersom du klatrer vi ikke tro du bringer bog vi kunne læste. Sie Glory være min Lord Er jeg nogen mer end menneskelige bud
94وَمَا مَنَعَ النَّاسَ أَن يُؤْمِنُوا إِذْ جَاءَهُمُ الْهُدَىٰ إِلَّا أَن قَالُوا أَبَعَثَ اللَّهُ بَشَرًا رَّسُولًا
Hvad forhindrede folkene fra troende hvornår vejledningen kom dem deres talemåde er GUD sendte menneskelig være bud
95قُل لَّوْ كَانَ فِي الْأَرْضِ مَلَائِكَةٌ يَمْشُونَ مُطْمَئِنِّينَ لَنَزَّلْنَا عَلَيْهِم مِّنَ السَّمَاءِ مَلَكًا رَّسُولًا
Sie Dersom jorden beboedes engle vi sende derned dem himlen engel bud
96قُلْ كَفَىٰ بِاللَّهِ شَهِيدًا بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ ۚ إِنَّهُ كَانَ بِعِبَادِهِ خَبِيرًا بَصِيرًا
Sie GUD suffices idet vidne mig I! Han er fully Cognizant af Hans tilbedere Seer
Al-IsraKoranregister
111Vers
MekkanskRevelation
94Vers

Oversættelse — Al-Isra 94

Sura Al-Isra Vers 94 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Hvad forhindrede folkene fra troende hvornår vejledningen kom dem deres…

Sura Vers 94/111 — Sura Al-Isra الإسراء (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Isra Lyt, Sura Al-Isra Oversættelse, Sura Al-Isra mp3, Sura Al-Isra pdf. Vers 92–96. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers