Ad-Dukhan · 46/59
Oversettelse Translitterasjon — Sure Ad-Dukhan
كَغَلْيِ الْحَمِيمِ ۝٤٦
Kaghalyil hameem
📖 På Norsk
som kokende vann koker!

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord som trenger forklaring:

  • Al-Ghali: Å koke og boble kraftig, som når væske når høy temperatur og begynner å bruse og stige.
  • Al-Hamim: Vann som har nådd ekstrem varme, kokende vann.

Tolkning av verset:

Dette verset beskriver tilstanden til maten som syndere i Helvete vil spise, nemlig frukten fra Zaqqum-treet. Denne frukten vil koke i magene deres på samme måte som vann koker når det når den høyeste temperaturen. Sammenligningen her er ment å illustrere intensiteten og alvoret i straffen – akkurat som kokende vann bobler og stiger med enorm varme, vil denne frukten koke og bruse i magene til de ugudelige, og forårsake dem ekstrem smerte og lidelse. Dette er en del av beskrivelsen av Helvetes straff som Allah har forberedt for dem som fornektet sannheten og levde i synd.

Lærdommer og innsikter fra verset:

  1. Dette verset minner oss om alvoret i konsekvensene av våre handlinger, og at det å vende seg bort fra Allahs veiledning fører til en smertefull skjebne.
  2. Det viser Allahs rettferdighet – at de som gjorde ondt i denne verden vil få sin fulle belønning i det hinsidige, og at ingen urett vil bli oversett.
  3. Verset oppfordrer oss til å reflektere over vårt forhold til Allah og til å søke Hans nåde og tilgivelse før det er for sent.
  4. Det understreker viktigheten av å følge profetenes budskap og å leve et liv i lydighet mot Allah, slik at vi kan oppnå Hans tilfredshet og unngå en slik skjebne.
  5. Beskrivelsen av Helvete tjener som en advarsel, men også som en påminnelse om Allahs barmhjertighet – fordi Han har sendt oss advarsler og veiledning gjennom sine profeter og bøker, slik at vi kan redde oss selv fra denne lidelsen.


📜 Vers 44-48 — Sure Ad-Dukhan

44طَعَامُ الْأَثِيمِ
er synderens mat,
45كَالْمُهْلِ يَغْلِي فِي الْبُطُونِ
som flytende metall vil det koke i maven
46كَغَلْيِ الْحَمِيمِ
som kokende vann koker!
47خُذُوهُ فَاعْتِلُوهُ إِلَىٰ سَوَاءِ الْجَحِيمِ
«Ta ham, og slep ham inn midt i helvete,
48ثُمَّ صُبُّوا فَوْقَ رَأْسِهِ مِنْ عَذَابِ الْحَمِيمِ
og pøs over hans hode det kokende vannets straff!
Ad-DukhanKoranregister
59Vers
MekkanskRevelation
46Vers

Oversettelse — Ad-Dukhan 46

Sure Ad-Dukhan Vers 46 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : som kokende vann koker!

Sure Vers 46/59 — Sure Ad-Dukhan الدخان (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Ad-Dukhan Lytt, Sure Ad-Dukhan Oversettelse, Sure Ad-Dukhan mp3, Sure Ad-Dukhan pdf. Vers 44–48. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers