Al-A'raf · 40/206
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-A'raf
إِنَّ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا وَاسْتَكْبَرُوا عَنْهَا لَا تُفَتَّحُ لَهُمْ أَبْوَابُ السَّمَاءِ وَلَا يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ حَتَّىٰ يَلِجَ الْجَمَلُ فِي سَمِّ الْخِيَاطِ ۚ وَكَذَٰلِكَ نَجْزِي الْمُجْرِمِينَ ۝٤٠
Innal lazeena kazzaboo bi Aayaatinaa wastakbaroo `anhaa laa tufattahu lahum ahwaabus samaaa`i wa laa yadkhuloonal jannata hattaa yalijal jamalu fee sammil khiyaat; wa kazaalika najzil mujrimeen
📖 På Norsk
De som forkaster Vårt ord og avviser det i hovmod, for dem vil ikke himmelens porter åpnes, og de vil ikke komme inn i paradiset før en kamel kommer gjennom et nåløye. Slik belønner Vi synderne.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk i verset som trenger forklaring:

  • آيَاتِنَا: Våre tegn og bevis som viser Guds enhet og sannheten i budskapet.
  • اسْتَكْبَرُوا: De var hovmodige og nektet å bøye seg for sannheten.
  • سَمِّ الْخِيَاطِ: Nåleøyet, det trange hullet i en synål.
  • يَلِجَ: Å trenge inn eller gå gjennom.
  • الْجَمَل: Kamelen, et av de største dyrene.

Tolkning av verset:

Sannelig, de som fornektet Våre tegn og bevis som viser Guds enhet, og som i hovmod nektet å følge Vår lov og rettledning – for dem åpnes ikke himmelens porter. Deres gode gjerninger stiger ikke opp til himmelen, og deres sjeler får ikke adgang når de dør. De vil heller aldri kunne tre inn i paradiset, før kamelen – som er et av de største dyrene – klarer å trenge gjennom nåleøyet, som er blant de trangeste åpningene. Dette er fullstendig umulig, og dermed er deres inntreden i paradiset også umulig. Slik belønner Vi de som har begått store synder og overskredet grensene i sin ondskap og opprør mot Gud.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Verset viser Guds rettferdighet, og at ingen kan slippe unna konsekvensene av sine handlinger. Dette oppfordrer mennesket til å tenke seg om før det handler.
  • Det understreker viktigheten av ydmykhet og underkastelse overfor sannheten, og advarer mot hovmod som hindrer tro og rettledning.
  • Verset gir håp til de troende ved å vise at paradiset er forbeholdt dem som tror og handler rett, og at de som avviser sannheten vil bli holdt ansvarlige.
  • Det minner oss om at ingen gjerning er skjult for Gud, og at belønningen eller straffen vil være i tråd med ens handlinger – noe som inspirerer til oppriktighet og gode gjerninger i livet.


📜 Vers 38-42 — Sure Al-A'raf

38قَالَ ادْخُلُوا فِي أُمَمٍ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِكُم مِّنَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ فِي النَّارِ ۖ كُلَّمَا دَخَلَتْ أُمَّةٌ لَّعَنَتْ أُخْتَهَا ۖ حَتَّىٰ إِذَا ادَّارَكُوا فِيهَا جَمِيعًا قَالَتْ أُخْرَاهُمْ لِأُولَاهُمْ رَبَّنَا هَٰؤُلَاءِ أَضَلُّونَا فَآتِهِمْ عَذَابًا ضِعْفًا مِّنَ النَّارِ ۖ قَالَ لِكُلٍّ ضِعْفٌ وَلَٰكِن لَّا تَعْلَمُونَ
Han vil si: «Gå inn i Ilden til de samfunn av dsjinner og mennesker som er gått bort før dere!» Hver gang et samfunn kommer inn, forbanner det det foregående, inntil de alle i tur og orden er kommet inn, da vil det siste si om det første: «Herre, det var disse som førte oss vill, så gi dem dobbelt straff i Ilden!» Og han vil svare: «Dobbelt for alle,» – men dette vet dere ikke.
39وَقَالَتْ أُولَاهُمْ لِأُخْرَاهُمْ فَمَا كَانَ لَكُمْ عَلَيْنَا مِن فَضْلٍ فَذُوقُوا الْعَذَابَ بِمَا كُنتُمْ تَكْسِبُونَ
De første vil si til de siste: «Dere er ikke noe bedre enn oss, så smak straffen for det dere har fortjent!»
40إِنَّ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا وَاسْتَكْبَرُوا عَنْهَا لَا تُفَتَّحُ لَهُمْ أَبْوَابُ السَّمَاءِ وَلَا يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ حَتَّىٰ يَلِجَ الْجَمَلُ فِي سَمِّ الْخِيَاطِ ۚ وَكَذَٰلِكَ نَجْزِي الْمُجْرِمِينَ
De som forkaster Vårt ord og avviser det i hovmod, for dem vil ikke himmelens porter åpnes, og de vil ikke komme inn i paradiset før en kamel kommer gjennom et nåløye. Slik belønner Vi synderne.
41لَهُم مِّن جَهَنَّمَ مِهَادٌ وَمِن فَوْقِهِمْ غَوَاشٍ ۚ وَكَذَٰلِكَ نَجْزِي الظَّالِمِينَ
I helvete skal deres hvileleie være, med ild til overbredsel. Slik belønner Vi illgjerningsmenn.
42وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَا نُكَلِّفُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا أُولَٰئِكَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ ۖ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ
Men de som tror og lever rettskaffent, og Vi krever ikke av noen mer enn han evner, de er paradisets folk, og der skal de være og bli.
Al-A'rafKoranregister
206Vers
MekkanskRevelation
40Vers

Oversettelse — Al-A'raf 40

Sure Al-A'raf Vers 40 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : De som forkaster Vårt ord og avviser det i hovmod,…

Sure Vers 40/206 — Sure Al-A'raf الأعراف (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-A'raf Lytt, Sure Al-A'raf Oversettelse, Sure Al-A'raf mp3, Sure Al-A'raf pdf. Vers 38–42. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers