At-Tawba · 35/129
Oversettelse Translitterasjon — Sure At-Tawba
يَوْمَ يُحْمَىٰ عَلَيْهَا فِي نَارِ جَهَنَّمَ فَتُكْوَىٰ بِهَا جِبَاهُهُمْ وَجُنُوبُهُمْ وَظُهُورُهُمْ ۖ هَٰذَا مَا كَنَزْتُمْ لِأَنفُسِكُمْ فَذُوقُوا مَا كُنتُمْ تَكْنِزُونَ ۝٣٥
Yawma yuhmaa `alaihaa fee naari jahannama fatukwaa bihaa jibaahuhum haazaa maa kanaztum li anfusikum fazooqoo maa kuntum taknizoon
📖 På Norsk
den dag da skattene gjøres glødende i helvetes ild, og de brennemerkes med dem på pannen, sidene og ryggen: «Dette er det dere har samlet til dere selv! Smak nå det dere har samlet i lader!»

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av enkeltord:

  • يُحْمَىٰ عَلَيْهَا: Ilden tennes og gjøres glødende over skattene.
  • فَتُكْوَىٰ: De brennes og merkes med dem.
  • جِبَاهُهُمْ: Pannene deres.
  • جُنُوبُهُمْ: Sidene deres.
  • ظُهُورُهُمْ: Ryggene deres.
  • كَنَزْتُمْ: Dere samlet og oppbevarte uten å betale den pålagte rettigheten (zakah).

Tolkning av verset:

På dommens dag vil de gull- og sølvskattene som ble samlet uten å gi rettighetene til Allah, bli gjort glødende i helvetes ild. Når ilden er blitt intens, vil disse skattene bli lagt på eiernes panner, sider og rygger, slik at de brennes og merkes med dem. Da vil de bli irettesatt og få høre: "Dette er det dere samlet og oppbevarte for dere selv, og nektet å betale Allahs rettigheter av. Nå skal dere få smake straffen for det dere hamstret." Dette er en alvorlig advarsel til dem som holder tilbake det som er pålagt dem av Allahs rettigheter, og som ikke renser sin rikdom gjennom å gi av den.

Lærdommer og formaninger:

  • Rikdom er en prøvelse fra Allah, og den som ikke betaler den pålagte rettigheten (zakah), vil møte en smertefull straff.
  • Å hamstre penger uten å gi det som er pålagt, gjør at rikdommen blir en kilde til ulykke i det hinsidige, selv om den gir glede i denne verden.
  • Verset oppfordrer muslimer til å rense sin rikdom ved å gi av den, slik at den blir en velsignelse og ikke en byrde.
  • Straffen er tilpasset handlingen: akkurat som de nøt rikdommen og holdt den fast, vil den nå brenne dem på de mest synlige delene av kroppen.
  • Dette verset er en sterk motivasjon til å prioritere det evige liv og ikke la seg forlede av det jordiske, for alt man samler vil enten bli en kilde til frelse eller fortapelse.


📜 Vers 33-37 — Sure At-Tawba

33هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَىٰ وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ
Han er det som sendte Sitt sendebud med ledelse og sannhets religion, for å la den stå frem overfor all religion, selv om det er avgudsdyrkerne imot.
34۞ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ كَثِيرًا مِّنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَن سَبِيلِ اللَّهِ ۗ وَالَّذِينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّةَ وَلَا يُنفِقُونَهَا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُم بِعَذَابٍ أَلِيمٍ
Dere som tror, mange rabbier og munker fortærer folks eiendom til ingenting, og skaper hindringer på Guds vei. De som samler seg skatter av gull og sølv, og ikke bruker dem for Guds sak, for dem skal du bebude en smertelig straff,
35يَوْمَ يُحْمَىٰ عَلَيْهَا فِي نَارِ جَهَنَّمَ فَتُكْوَىٰ بِهَا جِبَاهُهُمْ وَجُنُوبُهُمْ وَظُهُورُهُمْ ۖ هَٰذَا مَا كَنَزْتُمْ لِأَنفُسِكُمْ فَذُوقُوا مَا كُنتُمْ تَكْنِزُونَ
den dag da skattene gjøres glødende i helvetes ild, og de brennemerkes med dem på pannen, sidene og ryggen: «Dette er det dere har samlet til dere selv! Smak nå det dere har samlet i lader!»
36إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللَّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ۚ ذَٰلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ ۚ فَلَا تَظْلِمُوا فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ ۚ وَقَاتِلُوا الْمُشْرِكِينَ كَافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَافَّةً ۚ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ
Gud har satt månedenes antall til tolv i Guds bok den dag Han skapte himlene og jorden: Fire av dem er fredlyste, dette er rett religion, gjør ingen urett mot hverandre i dem. Men kjemp alle mot de vantro, så som de alle kjemper mot dere, og vit at Gud er med de gudfryktige.
37إِنَّمَا النَّسِيءُ زِيَادَةٌ فِي الْكُفْرِ ۖ يُضَلُّ بِهِ الَّذِينَ كَفَرُوا يُحِلُّونَهُ عَامًا وَيُحَرِّمُونَهُ عَامًا لِّيُوَاطِئُوا عِدَّةَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ فَيُحِلُّوا مَا حَرَّمَ اللَّهُ ۚ زُيِّنَ لَهُمْ سُوءُ أَعْمَالِهِمْ ۗ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ
Tidsforskyvning ved en ekstra måned er et overmål av vantro, hvorved de vantro føres vill. Ett år gjør de den ikke fredlyst, et annet år fredlyst, for å få samsvar med det antall som Gud har fredlyst, men slik profanerer de det Gud har fredlyst. Deres onde gjerninger synes prydelige for dem. Men Gud rettleder ikke vantro folk.
At-TawbaKoranregister
129Vers
MedinensiskRevelation
35Vers

Oversettelse — At-Tawba 35

Sure At-Tawba Vers 35 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : den dag da skattene gjøres glødende i helvetes ild, og…

Sure Vers 35/129 — Sure At-Tawba التوبة (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure At-Tawba Lytt, Sure At-Tawba Oversettelse, Sure At-Tawba mp3, Sure At-Tawba pdf. Vers 33–37. På Norsk: Svenska.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers