At-Tawba · 54/129
Oversettelse Translitterasjon — Sure At-Tawba
وَمَا مَنَعَهُمْ أَن تُقْبَلَ مِنْهُمْ نَفَقَاتُهُمْ إِلَّا أَنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَبِرَسُولِهِ وَلَا يَأْتُونَ الصَّلَاةَ إِلَّا وَهُمْ كُسَالَىٰ وَلَا يُنفِقُونَ إِلَّا وَهُمْ كَارِهُونَ ۝٥٤
Wa maa mana`ahum an tuqbala minhum nafaqaatuhum illaaa annnahum kafaroo billaahi wa bi Rasoolihee wa laa yaatoonas Salaata illaa wa hum kusaalaa wa laa yunfiqoona illaa wa hum kaarihoon
📖 På Norsk
Det er kun dette som hindrer at deres gave blir mottatt, at de ikke tror på Gud og Hans sendebud, viser latskap i bønnen, og gir sin gave med motvilje.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord- og uttrykksforklaringer:

  • «Nafaqāt»: utgifter, gaver eller bidrag som gis i Guds vei (frivillig eller pålagt veldedighet).
  • «Kusālā»: late, trege, motvillige; de utfører handlingen uten energi eller overbevisning.
  • «Kārihūn»: de som føler avsky eller motvilje mot å gi.

Tolkning av verset:

Det som hindrer at deres utgifter og bidrag blir akseptert, er ikke noe annet enn deres vantro på Allah og Hans sendebud. De utfører ikke bønnen, når de først gjør den, uten å være late og trege, og de gir ikke av sine midler uten å føle motvilje. Deres hjerter er tomme for tro, og de forventer verken belønning for det de gjør eller frykter straff for det de forsømmer. Derfor er deres handlinger tomme og verdiløse i Guds øyne, fordi de er bygget på vantro, latskap og motvilje, ikke på oppriktighet og kjærlighet til Allah.

Lærdommer og innsikter:

  • Guds aksept av våre handlinger avhenger av hjertets tilstand; oppriktighet og tro er grunnlaget for at gode gjerninger blir belønnet.
  • Troen er ikke bare ord, men en realitet som påvirker hvordan vi utfører våre plikter – med glede, iver og hengivenhet.
  • Å utføre tilbedelse og veldedighet med motvilje og latskap er et tegn på svak tro, og det frarøver handlingen dens verdi.
  • Islams vakre lære oppfordrer oss til å gi og be med et åpent og kjærlig hjerte, fordi dette gir fred og indre ro, og det styrker båndene mellom mennesker og mellom skapningen og Skaperen.


📜 Vers 52-56 — Sure At-Tawba

52قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنَا إِلَّا إِحْدَى الْحُسْنَيَيْنِ ۖ وَنَحْنُ نَتَرَبَّصُ بِكُمْ أَن يُصِيبَكُمُ اللَّهُ بِعَذَابٍ مِّنْ عِندِهِ أَوْ بِأَيْدِينَا ۖ فَتَرَبَّصُوا إِنَّا مَعَكُم مُّتَرَبِّصُونَ
Si: «Forventer dere annet for oss enn en av de to gode ting (seier eller paradiset)? Vi derimot forventer for dere at Gud vil ramme dere med en refselse, direkte fra Ham eller gjennom oss. Så bare vent! Vi venter sammen med dere.»
53قُلْ أَنفِقُوا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا لَّن يُتَقَبَّلَ مِنكُمْ ۖ إِنَّكُمْ كُنتُمْ قَوْمًا فَاسِقِينَ
Si: «Gi deres gave, villig eller motvillig, det vil ikke bli akseptert! Dere er ugudelige mennesker.»
54وَمَا مَنَعَهُمْ أَن تُقْبَلَ مِنْهُمْ نَفَقَاتُهُمْ إِلَّا أَنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَبِرَسُولِهِ وَلَا يَأْتُونَ الصَّلَاةَ إِلَّا وَهُمْ كُسَالَىٰ وَلَا يُنفِقُونَ إِلَّا وَهُمْ كَارِهُونَ
Det er kun dette som hindrer at deres gave blir mottatt, at de ikke tror på Gud og Hans sendebud, viser latskap i bønnen, og gir sin gave med motvilje.
55فَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَلَا أَوْلَادُهُمْ ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُعَذِّبَهُم بِهَا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَتَزْهَقَ أَنفُسُهُمْ وَهُمْ كَافِرُونَ
La deg ikke imponere av deres eiendom og barn! Gud ønsker bare å gi dem en prøvelse derved i det jordiske liv, så de tar avskjed mens de er vantro.
56وَيَحْلِفُونَ بِاللَّهِ إِنَّهُمْ لَمِنكُمْ وَمَا هُم مِّنكُمْ وَلَٰكِنَّهُمْ قَوْمٌ يَفْرَقُونَ
De sverger ved Gud at de er av dere, men de er ikke av dere. De er fryktsomme folk.
At-TawbaKoranregister
129Vers
MedinensiskRevelation
54Vers

Oversettelse — At-Tawba 54

Sure At-Tawba Vers 54 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Det er kun dette som hindrer at deres gave blir…

Sure Vers 54/129 — Sure At-Tawba التوبة (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure At-Tawba Lytt, Sure At-Tawba Oversettelse, Sure At-Tawba mp3, Sure At-Tawba pdf. Vers 52–56. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers