At-Tawba · 55/129
Oversettelse Translitterasjon — Sure At-Tawba
فَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَلَا أَوْلَادُهُمْ ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُعَذِّبَهُم بِهَا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَتَزْهَقَ أَنفُسُهُمْ وَهُمْ كَافِرُونَ ۝٥٥
Falaa tu`jibka amwaaluhum wa laaa awlaaduhum; innamaa yureedul laahu liyu`az zibahum bihaa fil hayaatid dunyaa wa tazhaqa anfusuhum wa hum kaafiroon
📖 På Norsk
La deg ikke imponere av deres eiendom og barn! Gud ønsker bare å gi dem en prøvelse derved i det jordiske liv, så de tar avskjed mens de er vantro.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk som trenger forklaring:

  • تُعْجِبْكَ: ikke la deg imponere eller tiltrekkes av noe.
  • تَزْهَقَ: å forlate kroppen, det vil si at sjelen går ut (døden).

Tolkning av verset:

Allah sier til Profeten (fred og velsignelser være med ham): Ikke la deg imponere av hyklernes rikdommer eller deres barn, og ikke se på dem med beundring. For Allah ønsker ikke å gi dem disse godene som en ære, men som en prøvelse og straff i denne verden. De sliter og strever med å samle rikdommene sine, og de opplever bekymringer, sykdommer og ulykker knyttet til dem – uten at de får noen belønning for dette hos Allah, fordi de ikke søker Hans tilfredshet. Dette fortsetter helt til deres sjeler forlater kroppene deres mens de er i en tilstand av vantro, og dermed møter de den evige straffen i det nederste av helvete. Så deres rikdom og barn blir en kilde til ulykke for dem både i denne verden og i det hinsidige.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Verdslige goder som rikdom og barn er ikke nødvendigvis et tegn på Allahs gunst – de kan være en prøvelse og en kilde til straff for dem som ikke bruker dem i lydighet mot Allah.
  2. En troende bør ikke misunne de vantro og hyklerne for det de har av materielle goder, for disse tingene kan bli en byrde og en ulykke for dem.
  3. Den sanne suksessen ligger ikke i å samle rikdom og få mange barn, men i å leve og dø i tro og lydighet mot Allah.
  4. Allahs rettferdighet er fullkommen – de som vender seg bort fra Ham, vil møte konsekvensene av sine valg, både i denne verden og i det hinsidige.
  5. Verset oppmuntrer den troende til å fokusere på det som virkelig betyr noe: et liv i tro, gode gjerninger og forberedelse for møtet med Allah.


📜 Vers 53-57 — Sure At-Tawba

53قُلْ أَنفِقُوا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا لَّن يُتَقَبَّلَ مِنكُمْ ۖ إِنَّكُمْ كُنتُمْ قَوْمًا فَاسِقِينَ
Si: «Gi deres gave, villig eller motvillig, det vil ikke bli akseptert! Dere er ugudelige mennesker.»
54وَمَا مَنَعَهُمْ أَن تُقْبَلَ مِنْهُمْ نَفَقَاتُهُمْ إِلَّا أَنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَبِرَسُولِهِ وَلَا يَأْتُونَ الصَّلَاةَ إِلَّا وَهُمْ كُسَالَىٰ وَلَا يُنفِقُونَ إِلَّا وَهُمْ كَارِهُونَ
Det er kun dette som hindrer at deres gave blir mottatt, at de ikke tror på Gud og Hans sendebud, viser latskap i bønnen, og gir sin gave med motvilje.
55فَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَلَا أَوْلَادُهُمْ ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُعَذِّبَهُم بِهَا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَتَزْهَقَ أَنفُسُهُمْ وَهُمْ كَافِرُونَ
La deg ikke imponere av deres eiendom og barn! Gud ønsker bare å gi dem en prøvelse derved i det jordiske liv, så de tar avskjed mens de er vantro.
56وَيَحْلِفُونَ بِاللَّهِ إِنَّهُمْ لَمِنكُمْ وَمَا هُم مِّنكُمْ وَلَٰكِنَّهُمْ قَوْمٌ يَفْرَقُونَ
De sverger ved Gud at de er av dere, men de er ikke av dere. De er fryktsomme folk.
57لَوْ يَجِدُونَ مَلْجَأً أَوْ مَغَارَاتٍ أَوْ مُدَّخَلًا لَّوَلَّوْا إِلَيْهِ وَهُمْ يَجْمَحُونَ
Om de fant et tilfluktssted eller huler eller krypinn, så ville de begi seg dit i hast.
At-TawbaKoranregister
129Vers
MedinensiskRevelation
55Vers

Oversettelse — At-Tawba 55

Sure At-Tawba Vers 55 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : La deg ikke imponere av deres eiendom og barn! Gud…

Sure Vers 55/129 — Sure At-Tawba التوبة (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure At-Tawba Lytt, Sure At-Tawba Oversettelse, Sure At-Tawba mp3, Sure At-Tawba pdf. Vers 53–57. På Norsk: Svenska.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers