Al-Kahf · 61/110
Vertaling Transliteratie — Soera Al-Kahf
فَلَمَّا بَلَغَا مَجْمَعَ بَيْنِهِمَا نَسِيَا حُوتَهُمَا فَاتَّخَذَ سَبِيلَهُ فِي الْبَحْرِ سَرَبًا ۝٦١
Falammaa balaghaa majma`a bainihimaa nasiyaa hootahumaa fattakhaza sabeelahoo fil bahri sarabaa
📖 In het Nederlands
En toen zij de samenvloeiing van belde bereikten, vergaten zij hun vis, die zich vrijelijk zijn weg in de zee zocht.

🎧 Luisteren
📜

Vertaling — Tafsir

Woorden die uitleg nodig hebben:

  • مَجْمَعَ بَيْنِهِمَا: de plek waar de twee zeeën samenkomen.
  • نَسِيَا: zij vergaten beiden; Moesa vergat zijn knecht eraan te herinneren, en de knecht vergat het te vertellen.
  • حُوتَهُمَا: de vis die zij als proviand hadden meegenomen.
  • سَرَبًا: een pad of doorgang, alsof het een tunnel is die in de aarde of het water loopt.

Uitleg van de vers:

Toen Moesa (vrede zij met hem) en zijn jonge dienaar Yoesjoe' (Jozua) de plaats bereikten waar de twee zeeën samenkomen – de plek die Allah had aangewezen als ontmoetingsplaats met de rechtvaardige dienaar Al-Khidr – vergaten zij hun vis. Deze vis was door Allah tot leven gewekt als een teken voor Moesa. De vis gleed uit de mand waarin hij zat en nam zijn weg naar de zee, waarbij hij een droog pad achterliet dat als een tunnel of gang in het water leek, zonder dat het water zich erboven sloot. Dit was een wonderlijk teken van Allah, dat aangaf dat de ontmoeting met Al-Khidr op die plek zou plaatsvinden.

Het vergeten van de vis was geen gewone vergeetachtigheid, maar een goddelijke regeling. Allah wilde dat Moesa en zijn metgezel dit teken zouden zien, zodat zij zeker zouden weten dat zij op de juiste plaats waren. Toen zij echter doorliepen zonder dit op te merken, bleven zij reizen totdat zij honger kregen en om hun proviand vroegen. Pas toen herinnerde Yoesjoe' zich wat er met de vis was gebeurd, en keerden zij terug naar de plek waar zij de vis hadden verloren – en daar vonden zij Al-Khidr.


Een les voor ons hart:

Deze vers leert ons dat Allah Zijn dienaren leidt op manieren die zij niet verwachten. Soms lijkt iets een vergissing of een verlies – zoals het vergeten van de vis – maar in werkelijkheid is het een goddelijke wijsheid die leidt naar iets groots. Allah laat Zijn tekenen zien aan degenen die oprecht zoeken naar de waarheid en zich inspannen op Zijn weg. Zoals Moesa zich inspande om de kennis te vinden die hij zocht, zo moeten ook wij ons inspannen om kennis en nabijheid tot Allah te zoeken, en vertrouwen op Zijn leiding in elke stap van ons leven. Allah vergeet degenen die Hem zoeken niet, en Hij leidt hen naar wat het beste voor hen is, zelfs als de weg daarheen onverwacht of wonderlijk lijkt.



📜 Vers 59-63 — Soera Al-Kahf

59وَتِلْكَ الْقُرَىٰ أَهْلَكْنَاهُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَعَلْنَا لِمَهْلِكِهِم مَّوْعِدًا
En dat zijn de steden die Wij vernietigd hebben toen zij onrechtvaardig waren; en Wij hebben voor hun vernietiging een tijdstip bepaald.
60وَإِذْ قَالَ مُوسَىٰ لِفَتَاهُ لَا أَبْرَحُ حَتَّىٰ أَبْلُغَ مَجْمَعَ الْبَحْرَيْنِ أَوْ أَمْضِيَ حُقُبًا
En (gedenkt) toein Môesa tot zijn gezel zei: "Ik zal niet opgeven voordat ik de samenvloeiing van de twee zeeën bereik, of ik zal altijd doorgaan."
61فَلَمَّا بَلَغَا مَجْمَعَ بَيْنِهِمَا نَسِيَا حُوتَهُمَا فَاتَّخَذَ سَبِيلَهُ فِي الْبَحْرِ سَرَبًا
En toen zij de samenvloeiing van belde bereikten, vergaten zij hun vis, die zich vrijelijk zijn weg in de zee zocht.
62فَلَمَّا جَاوَزَا قَالَ لِفَتَاهُ آتِنَا غَدَاءَنَا لَقَدْ لَقِينَا مِن سَفَرِنَا هَٰذَا نَصَبًا
En toen zij voortgingen zei hij (Môesa) tot zijn gezel: "Breng ons ons eten (de vis). Voorzeker, wij zijn door deze reis van ons moe geworden."
63قَالَ أَرَأَيْتَ إِذْ أَوَيْنَا إِلَى الصَّخْرَةِ فَإِنِّي نَسِيتُ الْحُوتَ وَمَا أَنسَانِيهُ إِلَّا الشَّيْطَانُ أَنْ أَذْكُرَهُ ۚ وَاتَّخَذَ سَبِيلَهُ فِي الْبَحْرِ عَجَبًا
Hij (de gezel) zei: "Zag jij (wat er gebeurde) toen wij ons naar de rots begaven'? Voorwaar, toen vergat ik de vis, en ik ben hem niet vergelen te herinneren, behalve door de Satan. En bij zocht zijn weg in de zee op een verbazingwekkende manier."
Al-KahfKoran Register
110Vers
MekkaansRevelation
61Vers

Vertaling — Al-Kahf 61

Soera Al-Kahf Vers 61 - Lezen, Luisteren, Vertaling, Nederlands : En toen zij de samenvloeiing van belde bereikten, vergaten zij…

Soera Vers 61/110 — Soera Al-Kahf الكهف (Mekkaans). Lezen Luisteren Vertaling (Nederlands). Luisteren: Soera Al-Kahf Luisteren, Soera Al-Kahf Vertaling, Soera Al-Kahf mp3, Soera Al-Kahf pdf. Vers 59–63. In het Nederlands: Deutsch.




Heilige Koran


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers