Översättning — Tafsir
Förklaring av några ord i versen:
- رَغَدًا: ett rikligt och behagligt liv utan några bekymmer eller svårigheter.
- وَلَا تَقْرَبَا: närma er inte, vilket är ett starkare förbud än att bara säga "ät inte" – det innebär att de inte ens skulle komma nära trädet.
- الظَّالِمِينَ: de som överträder Guds gränser och skadar sig själva genom olydnad.
Tolkning av versen:
Efter att Allah skapat Adam och lärt honom allt, sade Allah till honom: "O Adam, bo du och din hustru Eva i paradiset, och ät därifrån fritt och njut av dess goda frukter var ni än önskar – i vilken del av paradiset som helst, när som helst och hur mycket ni vill. Men närma er inte detta träd som Jag har förbjudit er att äta av, för om ni gör det kommer ni att vara bland dem som överträder Min befallning och gör orätt mot era egna själar genom olydnad." Detta var ett tydligt och klart förbud från Allah, som visade på Hans barmhärtighet genom att ge dem en varning innan de hamnade i synd.
Lärdomar och budskap från versen:
- Allahs barmhärtighet och generositet: Han gav Adam och Eva paradiset med alla dess njutningar, vilket visar på Hans stora gåva till människan och Hans kärlek till dem.
- Vikten av lydnad mot Allahs befallningar: Förbudet mot att närma sig trädet lär oss att sann lycka ligger i att följa Allahs lagar, även om vi inte alltid förstår orsaken bakom dem.
- Att undvika syndens vägar: Genom att säga "närma er inte" lär oss versen att vi ska hålla oss borta från allt som kan leda till synd, inte bara själva synden i sig.
- Människans svaghet och behov av Guds vägledning: Versen visar att människan är i ständigt behov av Allahs vägledning och varningar för att hålla sig på rätt väg.
- Orättvisa mot sig själv genom synd: Att synda är inte bara en överträdelse av Guds befallning, utan också en orättvisa mot ens egen själ, eftersom det leder till förlust av Guds närhet och välsignelser.
- Islam uppmuntrar till ett gott liv: Versen visar att Allah inte förbjuder njutningar i sig, utan endast det som skadar människan – paradiset var fullt av goda ting, men ett enda förbud fanns för att testa lydnaden.
📜 Vers 33-37 — Sura Al-Baqara
Översättning — Al-Baqara 35
Sura Al-Baqara Vers 35 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Och Vi sade: "Adam! Tag, du och din hustru, er…Sura Vers 35/286 — Sura Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Baqara Lyssna, Sura Al-Baqara Översättning, Sura Al-Baqara mp3, Sura Al-Baqara pdf. Vers 33–37. På Svenska: Dansk.
Koranen
Monday, September 7, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








