Wa iz akhaznaa meesaaqakum wa rafa`naa fawqakumut Toora khuzoo maaa aatainaakum biquwwatinw wazkuroo maa feehi la`allakum tattaqoon
📖 Oversettelse (På Norsk)
📖 På Norsk
Da Vi sluttet pakten med dere, mens Vi hevet fjellet over dere: «Hold godt fast ved det Vi har gitt dere, og husk dets innhold, – at dere må bli gudfryktige.»
🌐 Additional reference in Svenska
🌐 Svenska
OCH [MINNS] hur Vi slöt Vårt förbund med er med Sinai berg som vittne [och sade]: "Håll med all kraft fast vid det som Vi [nu] har uppenbarat för er och lägg dess ord på hjärtat - så att er gudsfruktan [fördjupas]!"
Tattaqūn – dere skal bli gudfryktige og beskytte dere mot Guds straff.
Tolkning av verset:
Husk, dere Israels barn, da Vi tok en sterk og bindende pakt fra dere – at dere skulle tro på Gud og følge Hans lover. Vi løftet fjellet over dere som en trussel og advarsel, og Vi sa: "Ta imot det Vi har gitt dere (Toraen) med alvor og iherdighet, og hold fast ved det – lær det, forstå det og handle etter det." Dette var for at dere skulle bli gudfryktige og unngå Guds straff, både i dette livet og i det hinsidige. Da dere så at dere ikke hadde noen annen utvei, aksepterte dere pakten, men dere brøt den senere.
Lærdommer og budskap fra verset:
Guds pakt med menneskene – Gud tar pakter med sine skapninger for å veilede dem til det som er best for dem, både i denne verden og i det hinsidige.
Viktigheten av alvor og iherdighet i religionen – Å ta imot Guds veiledning krever ikke likegyldighet, men heller alvor, innsats og kontinuitet.
Å minnes og studere Guds åpenbaring – Å lese, forstå og handle etter Guds bok er en vei til gudsfrykt og beskyttelse mot synd.
Guds nåde og advarsel – Gud advarer sine tjenere for å redde dem, ikke for å ødelegge dem. Hans advarsler er en barmhjertighet som fører til frelse.
Gudsfrykt er målet – All religiøs praksis og kunnskap har som mål å oppnå gudsfrykt, som er nøkkelen til suksess i begge verdener.
Da Vi sluttet pakten med dere, mens Vi hevet fjellet over dere: «Hold godt fast ved det Vi har gitt dere, og husk dets innhold, – at dere må bli gudfryktige.»
Og da dere sa: «Hør Moses, vi holder ikke ut med bare én sort mat! Be til din Herre for oss, at Han frembringer til oss det jorden lar vokse av grønnsaker, agurker, korn, linser og løk.» Moses svarte: «Vil dere bytte det verdifulle mot det mindreverdige? Dra ned til Egypt! Der kan dere få det dere spør etter!» Og de ble slått med elendighet og usselhet og pådrog seg Guds vrede. Dette fordi de viste vantro og utakknemlighet overfor Herrens tegn, og i urett drepte profetene. Dette fordi de var ulydige og gikk over grensen.
Men de troende, og jøder, kristne og sabeere, alle som tror på Gud og på dommens dag, og som gjør det som er rett, de har lønn i vente hos sin Herre. Over dem skal ingen frykt hvile, ei heller sorg.
Da Vi sluttet pakten med dere, mens Vi hevet fjellet over dere: «Hold godt fast ved det Vi har gitt dere, og husk dets innhold, – at dere må bli gudfryktige.»
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.