Al-Anbiya · 43/112
Vertaling Transliteratie — Soera Al-Anbiya
أَمْ لَهُمْ آلِهَةٌ تَمْنَعُهُم مِّن دُونِنَا ۚ لَا يَسْتَطِيعُونَ نَصْرَ أَنفُسِهِمْ وَلَا هُم مِّنَّا يُصْحَبُونَ ۝٤٣
Am lahum aalihatun tamna`ulum min dooninaa; laa yastatee`oona nasra anfusihim wa laa hum minnna yus-haboon
📖 In het Nederlands
Of hebben zij goden, die hen verdedigen tegen Ons? Zij zijn niet in staat zichzelf te helpen en zij worden niet tegen Ons bijgestaan.

🎧 Luisteren
📜

Vertaling — Tafsir

Woorden die uitleg nodig hebben:

  • "تَمْنَعُهُم": beschermen of afweren.
  • "مِن دُونِنَا": buiten Ons om, dus zonder Onze toestemming of hulp.
  • "يُصْحَبُونَ": zij worden beschermd of in veiligheid gebracht (tegen de straf van Allah).

Uitleg van de vers:

Deze nobele vers stelt een retorische vraag aan de ongelovigen die afgoden naast Allah aanbidden: "Hebben zij dan goden die hen kunnen beschermen tegen Onze straf?" Dit is een vraag die hen aan het denken moet zetten, want het antwoord is duidelijk: nee. Deze zogenaamde goden – of het nu beelden, stenen, of andere schepselen zijn – bezitten niet eens het vermogen om zichzelf te helpen. Hoe kunnen zij dan anderen helpen of beschermen?

Allah beschrijft deze valse goden als volkomen zwak en machteloos. Zij kunnen geen kwaad van zichzelf afweren en geen goed voor zichzelf bewerkstelligen. En wie zichzelf niet kan redden, hoe kan die dan een ander redden? Bovendien worden deze goden – en ook de ongelovigen zelf – niet beschermd tegen de straf van Allah. Niemand kan hen redden van Zijn rechtvaardige vergelding, en er is niemand die hen in veiligheid kan brengen tegen Zijn toorn.

De vers leert ons een belangrijke les: alleen Allah, de Almachtige, is de ware Beschermer en Helper. Hij is Degene Die de hemelen en de aarde schiep, en Hij is Degene Die waarlijk baat of schade kan brengen. Daarom moet de gelovige zijn vertrouwen alleen op Allah stellen en geen andere goden naast Hem aanbidden.

Deze vers is een uitnodiging aan iedereen om na te denken over de ware aard van de dingen die zij aanbidden. Zijn zij werkelijk waardig om aanbeden te worden? Kunnen zij iets doen voor hun aanbidders? Natuurlijk niet. Alleen Allah, de Verhevene, is het waard om aanbeden te worden, en Hij is Degene Die Zijn dienaren beschermt die op Hem vertrouwen en Hem aanbidden met oprechtheid.

Laten wij daarom onze harten richten op Allah alleen, en ons losmaken van alles wat naast Hem wordt aanbeden. Want wie Allah als Beschermer neemt, heeft de sterkste Beschermer, en wie op Hem vertrouwt, zal nooit teleurgesteld worden. Allah is de Meest Barmhartige en de Meest Rechtvaardige, en Hij laat degenen die Hem aanbidden nooit in de steek.



📜 Vers 41-45 — Soera Al-Anbiya

41وَلَقَدِ اسْتُهْزِئَ بِرُسُلٍ مِّن قَبْلِكَ فَحَاقَ بِالَّذِينَ سَخِرُوا مِنْهُم مَّا كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِئُونَ
En voorzeker, er word vóór jou al de spot met de Boodschappers gedreven maar degenen die hen belachelijk maakten, werden omsingeld door hetgeen waarmee zij de spot plachten te drijven.
42قُلْ مَن يَكْلَؤُكُم بِاللَّيْلِ وَالنَّهَارِ مِنَ الرَّحْمَٰنِ ۗ بَلْ هُمْ عَن ذِكْرِ رَبِّهِم مُّعْرِضُونَ
Zeg: "Wie kan jullie 's nacht en overdag veiligheid bieden tegen de Barmhartige?" Nee, zij keren zich af van de Vermaning van kun Heer.
43أَمْ لَهُمْ آلِهَةٌ تَمْنَعُهُم مِّن دُونِنَا ۚ لَا يَسْتَطِيعُونَ نَصْرَ أَنفُسِهِمْ وَلَا هُم مِّنَّا يُصْحَبُونَ
Of hebben zij goden, die hen verdedigen tegen Ons? Zij zijn niet in staat zichzelf te helpen en zij worden niet tegen Ons bijgestaan.
44بَلْ مَتَّعْنَا هَٰؤُلَاءِ وَآبَاءَهُمْ حَتَّىٰ طَالَ عَلَيْهِمُ الْعُمُرُ ۗ أَفَلَا يَرَوْنَ أَنَّا نَأْتِي الْأَرْضَ نَنقُصُهَا مِنْ أَطْرَافِهَا ۚ أَفَهُمُ الْغَالِبُونَ
Maar Wij hebben hun en hun vaderen genietingen geschonken, totdat de leeftijden voor hen veriengd werden. Zien zij dan niet dat Wij het land (onder hun macht) doen verminderen vanaf haar buitengronzen? Zijn zij dan de overwinnaars?
45قُلْ إِنَّمَا أُنذِرُكُم بِالْوَحْيِ ۚ وَلَا يَسْمَعُ الصُّمُّ الدُّعَاءَ إِذَا مَا يُنذَرُونَ
Zeg: "Voorwaar, ik waarschuw jullie slechts met de Openbaring." Maar de doven luisteren niet naar de oproep, zelfs (niet) wanneer zij gewaarschuwd worden.
Al-AnbiyaKoran Register
112Vers
MekkaansRevelation
43Vers

Vertaling — Al-Anbiya 43

Soera Al-Anbiya Vers 43 - Lezen, Luisteren, Vertaling, Nederlands : Of hebben zij goden, die hen verdedigen tegen Ons? Zij…

Soera Vers 43/112 — Soera Al-Anbiya الأنبياء (Mekkaans). Lezen Luisteren Vertaling (Nederlands). Luisteren: Soera Al-Anbiya Luisteren, Soera Al-Anbiya Vertaling, Soera Al-Anbiya mp3, Soera Al-Anbiya pdf. Vers 41–45. In het Nederlands: Deutsch.




Heilige Koran


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers