An-Nur · 9/64
Oversettelse Translitterasjon — Sure An-Nur
وَالْخَامِسَةَ أَنَّ غَضَبَ اللَّهِ عَلَيْهَا إِن كَانَ مِنَ الصَّادِقِينَ ۝٩
Wal khaamisata anna ghadabal laahi `alaihaaa in kaana minas saadiqeen
📖 På Norsk
og en femte gang, at Guds vrede må ramme henne om han har snakket sant.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord som trenger forklaring:

  • الْخَامِسَةَ: den femte eden/bevitnelsen.
  • غَضَبَ اللَّهِ: Guds vrede og mishag.
  • الصَّادِقِينَ: de sannferdige (her: ektemannen, hvis han er sannferdig i sin beskyldning).

Tolkning av verset:

I denne versen fortsetter Allah den opphøyde å forklare reglene for gjensidig ed (liʿan) mellom ektefeller når mannen beskylder sin kone for utroskap uten å ha vitner. Etter at mannen har avlagt fire eder på at han er sannferdig i sin beskyldning, kommer kvinnens tur. For å unngå straffen for utroskap (steining til døde), må kvinnen avlegge fire eder på at mannen lyver i sin beskyldning. Deretter, i den femte eden, må hun påkalle Guds vrede over seg selv dersom mannen faktisk er sannferdig i det han har beskyldt henne for. Dette er en svært alvorlig ed, og den tjener som en kraftig avskrekking mot å lyve, ettersom hun påkaller Guds straff over seg selv hvis hun lyver. Når denne eden er avlagt, skilles ektefellene permanent, og straffen faller bort fra henne.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Allah den opphøyde har lagt ned stor vekt på rettferdighet og sannhet i alle forhold, selv i de vanskeligste situasjoner som ektefeller kan oppleve.
  2. Verset viser islams omsorg for kvinnens rettigheter, ved å gi henne mulighet til å forsvare seg mot en beskyldning som kan føre til dødsstraff, gjennom eder som beskytter henne.
  3. Påkallelsen av Guds vrede i den femte eden lærer oss alvoret i å vitne og sverge, og at en muslim må være ytterst forsiktig med sine ord, spesielt når det gjelder ære og liv.
  4. Verset understreker at sannheten alltid seirer, og at løgn har alvorlige konsekvenser både i dette livet og i det hinsidige.
  5. Det viser også islams visdom i å løse familiekonflikter på en måte som beskytter samfunnet og opprettholder rettferdighet, samtidig som det åpner for en verdig avslutning på et forhold som ikke kan fortsette.


📜 Vers 7-11 — Sure An-Nur

7وَالْخَامِسَةُ أَنَّ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَيْهِ إِن كَانَ مِنَ الْكَاذِبِينَ
Og en femte gang, at Guds forbannelse må ramme ham, om han er løgner.
8وَيَدْرَأُ عَنْهَا الْعَذَابَ أَن تَشْهَدَ أَرْبَعَ شَهَادَاتٍ بِاللَّهِ ۙ إِنَّهُ لَمِنَ الْكَاذِبِينَ
Det vil avvende straffen fra henne, om hun sverger en firfoldig ed ved Gud at han lyver,
9وَالْخَامِسَةَ أَنَّ غَضَبَ اللَّهِ عَلَيْهَا إِن كَانَ مِنَ الصَّادِقِينَ
og en femte gang, at Guds vrede må ramme henne om han har snakket sant.
10وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ وَأَنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ حَكِيمٌ
Hadde det ikke vært for Guds godhet mot dere, og Hans nåde, og at Gud viser miskunn, er vis.
11إِنَّ الَّذِينَ جَاءُوا بِالْإِفْكِ عُصْبَةٌ مِّنكُمْ ۚ لَا تَحْسَبُوهُ شَرًّا لَّكُم ۖ بَلْ هُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ ۚ لِكُلِّ امْرِئٍ مِّنْهُم مَّا اكْتَسَبَ مِنَ الْإِثْمِ ۚ وَالَّذِي تَوَلَّىٰ كِبْرَهُ مِنْهُمْ لَهُ عَذَابٌ عَظِيمٌ
De som kom med bakvaskelsen er en liten gruppe blant dere. Anse ikke dette som noe ondt for dere, det er tvert imot godt. Hver enkelt av dem skal belastes det han har fortjent av synd, og hovedmannen, ham venter en svær straff.
An-NurKoranregister
64Vers
MedinensiskRevelation
9Vers

Oversettelse — An-Nur 9

Sure An-Nur Vers 9 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : og en femte gang, at Guds vrede må ramme henne…

Sure Vers 9/64 — Sure An-Nur النور (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Nur Lytt, Sure An-Nur Oversettelse, Sure An-Nur mp3, Sure An-Nur pdf. Vers 7–11. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers