Al-Furqan · 23/77
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Furqan
وَقَدِمْنَا إِلَىٰ مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَّنثُورًا ۝٢٣
Wa qadimnaaa ilaa maa `amiloo min `amalin faja`alnaahu habaaa`am mansooraa
📖 På Dansk
Vi kigge hos al arbejderne de gøre render dem null og tomrum

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaringer:

  • "وَقَدِمْنَا": Vi vendte os mod / Vi henvendte os til.
  • "هَبَاءً مَّنثُورًا": Støv, der er spredt og adspredt – det fine støv, som man ser i sollyset, der falder ind gennem et vindue, og som er fuldstændig uden værdi og fasthed.

Tolkning af verset:

På Dommedagen vil Allah vende sig mod de gerninger, som de vantro udførte i denne verden – selv de gode handlinger, som slægtsskabsbånd, velgørenhed og andre former for godhed – og Han vil gøre dem fuldstændig værdiløse og forfængelige, som spredt støv, der flyver omkring i luften og ikke har nogen vægt eller betydning. Årsagen til dette er, at disse handlinger ikke blev ledsaget af tro på Allah, oprigtighed over for Ham og ikke var i overensstemmelse med profeten Muhammeds (fred og velsignelser være med ham) lære. For at en handling kan blive accepteret og have værdi i det hinsides, skal den opfylde disse betingelser: tro, oprigtighed og at følge profetens vejledning. Uden disse betingelser er selv de smukkeste handlinger som støv, der spredes for vinden – de ser store ud i denne verden, men på Dommedagen vil de ikke veje noget og vil ikke gavne deres udøvere.

Udledte visdomme og frugter:

  1. Troen og oprigtigheden er grundlaget for, at enhver god handling bliver accepteret. Uden tro er selv de største gerninger nytteløse i det hinsides.
  2. Dette vers lærer os, at Allah er fuldstændig retfærdig – Han lader ingen handling gå til spilde, men Han vurderer handlingerne ud fra deres oprigtighed og overensstemmelse med Hans åbenbaring.
  3. Det opfordrer den troende til at rense sine intentioner og sikre, at alle handlinger udføres for Allahs skyld alene, så de ikke bliver til spredt støv på Dommedagen.
  4. Det minder os om, at denne verdens bedømmelse af handlinger ikke er den endelige – den sande værdi af vores gerninger vil blive vist på Dommedagen, hvor kun det, der blev gjort med tro og oprigtighed, vil have betydning.
  5. Verset indeholder en stærk advarsel til dem, der gør gode gerninger uden tro – de skal ikke blive forblændet af deres handlinger i denne verden, for i det hinsides vil de opdage, at alt var forgæves.


📜 Vers 21-25 — Sura Al-Furqan

21۞ وَقَالَ الَّذِينَ لَا يَرْجُونَ لِقَاءَنَا لَوْلَا أُنزِلَ عَلَيْنَا الْمَلَائِكَةُ أَوْ نَرَىٰ رَبَّنَا ۗ لَقَدِ اسْتَكْبَرُوا فِي أَنفُسِهِمْ وَعَتَوْا عُتُوًّا كَبِيرًا
De ikke forventer træffes os sagde kun englene komme os vi se vore Lord (vi derefter tro!) Indeed de forpligte gross arrogance producerer gross blasfemi
22يَوْمَ يَرَوْنَ الْمَلَائِكَةَ لَا بُشْرَىٰ يَوْمَئِذٍ لِّلْمُجْرِمِينَ وَيَقُولُونَ حِجْرًا مَّحْجُورًا
Dagen de ser englene ikke være gode nyhed skyldig de sir Nu vi irreversibly confined
23وَقَدِمْنَا إِلَىٰ مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَّنثُورًا
Vi kigge hos al arbejderne de gøre render dem null og tomrum
24أَصْحَابُ الْجَنَّةِ يَوْمَئِذٍ خَيْرٌ مُّسْتَقَرًّا وَأَحْسَنُ مَقِيلًا
dwellers Paradis er fjerneste godt dag; de høre godt nyhed
25وَيَوْمَ تَشَقَّقُ السَّمَاءُ بِالْغَمَامِ وَنُزِّلَ الْمَلَائِكَةُ تَنزِيلًا
Himlen brud bortset hob af skyer englene descend mængder
Al-FurqanKoranregister
77Vers
MekkanskRevelation
23Vers

Oversættelse — Al-Furqan 23

Sura Al-Furqan Vers 23 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Vi kigge hos al arbejderne de gøre render dem null…

Sura Vers 23/77 — Sura Al-Furqan الفرقان (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Furqan Lyt, Sura Al-Furqan Oversættelse, Sura Al-Furqan mp3, Sura Al-Furqan pdf. Vers 21–25. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers