Fussilat · 29/54
Översättning Translitteration — Sura Fussilat
وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا رَبَّنَا أَرِنَا اللَّذَيْنِ أَضَلَّانَا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ نَجْعَلْهُمَا تَحْتَ أَقْدَامِنَا لِيَكُونَا مِنَ الْأَسْفَلِينَ ۝٢٩
Wa qaalal lazeena kafaroo Rabbanaaa arinal lazaini adal laanaa minal jinni wal insi naj`alhumaa tahta aqdaaminaa liyakoonaa minal asfaleen
📖 På Svenska
[När förnekarna står framför helvetet] skall de säga: "Herre! Visa oss dem bland de osynliga väsendena och människorna som ledde oss vilse; [så att] vi kan trampa på dem och göra dem till de uslaste av de usla!"

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • أَرِنَا – "Visa oss" / "Låt oss se"
  • أَضَلَّانَا – "de som förledde oss" / "de som fick oss att gå vilse"
  • الْأَسْفَلِينَ – "de lägsta" / "de som befinner sig på den allra lägsta nivån (i helvetet)"

Tolkning av versen:

De som förnekade Gud och Hans sändebud kommer att säga, medan de befinner sig i elden: "Vår Herre, visa oss de två som förledde oss bland djinner och människor, så att vi kan placera dem under våra fötter – för att de ska vara bland de allra lägsta i helvetet, som får det svåraste straffet."

Dessa två syftar främst på Iblis (Satan), som var först med att vägleda till otro och olydnad, samt på Qabil (Kains), Adams son, som var först med att införa mord och orättfärdigt blodsutgjutande på jorden. De var upphovet till två stora synder som sedan spreds bland människorna. Det sägs också att det syftar på alla de som bland djinner och människor kallade till villfarelse och ledde andra bort från Guds väg – de som var ledare för otro och synd.

De troende som hamnat i elden kommer att önska att få se dessa ledare för att trampa på dem och förödmjuka dem, som ett uttryck för deras ilska och hat mot dem som orsakade deras eviga olycka. De vill att dessa ledare ska få det värsta straffet, längst ner i helvetets djup.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Ledare för ont har ett tungt ansvar: Den som introducerar en ond sed eller leder andra till villfarelse bär bördan av både sin egen synd och synden hos dem som följer honom – ända till domedagen.
  2. Ingen ursäkt för att följa andra i synd: På domedagen kommer de som följde de vilseledda ledarna inte att kunna skylla på sina ledare. De kommer att stå ansvariga för sina egna val, även om de hatar sina ledare.
  3. Rättvisans fullkomlighet: Versen visar att Guds rättvisa är absolut. Ingen kommer att undkomma konsekvenserna av sina handlingar, och de som orsakade andras fördärv kommer att få ett straff som motsvarar deras brott.
  4. Varning för Satans och onda sällskaps inflytande: Människan måste vara vaksam mot dem som kallar till otro och synd, vare sig de är bland människor eller osynliga krafter. Att följa dem leder till evig ånger och förtvivlan.
  5. Vikten av att vara en god förebild: Precis som onda ledare får ett tungt straff, kommer de som vägleder andra till gott att få en stor belöning. Varje människa har möjligheten att vara en orsak till vägledning för andra, vilket är en av de ädlaste gärningarna i islam.


📜 Vers 27-31 — Sura Fussilat

27فَلَنُذِيقَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا عَذَابًا شَدِيدًا وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَسْوَأَ الَّذِي كَانُوا يَعْمَلُونَ
Vi skall sannerligen låta förnekarna utstå ett strängt straff och Vi skall löna dem efter deras värsta handlingar!
28ذَٰلِكَ جَزَاءُ أَعْدَاءِ اللَّهِ النَّارُ ۖ لَهُمْ فِيهَا دَارُ الْخُلْدِ ۖ جَزَاءً بِمَا كَانُوا بِآيَاتِنَا يَجْحَدُونَ
Elden är det straff som skall drabba Guds fiender, och där skall de ha sin boning till evig tid - lönen för att de [mot bättre vetande] avvisade Guds budskap.
29وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا رَبَّنَا أَرِنَا اللَّذَيْنِ أَضَلَّانَا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ نَجْعَلْهُمَا تَحْتَ أَقْدَامِنَا لِيَكُونَا مِنَ الْأَسْفَلِينَ
[När förnekarna står framför helvetet] skall de säga: "Herre! Visa oss dem bland de osynliga väsendena och människorna som ledde oss vilse; [så att] vi kan trampa på dem och göra dem till de uslaste av de usla!"
30إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ
De som säger: "Gud är vår Herre" och som vill följa den raka vägen, till dem stiger änglarna ned [med hälsningen]: "Ni skall inte känna någon fruktan och ingen sorg skall tynga er! Tag emot det glada budskapet att paradiset som ni har blivit lovade [väntar er].
31نَحْنُ أَوْلِيَاؤُكُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الْآخِرَةِ ۖ وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَشْتَهِي أَنفُسُكُمْ وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَدَّعُونَ
Vi är hos er och vakar över er i detta liv och i det liv som skall komma; och där skall allt som era själar längtar efter vara ert och det ni ber om skall ni få.
FussilatKoranregister
54Vers
MekkanskRevelation
29Vers

Översättning — Fussilat 29

Sura Fussilat Vers 29 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [När förnekarna står framför helvetet] skall de säga: "Herre! Visa…

Sura Vers 29/54 — Sura Fussilat فصلت (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Fussilat Lyssna, Sura Fussilat Översättning, Sura Fussilat mp3, Sura Fussilat pdf. Vers 27–31. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers