Muhammad · 29/38
Översättning Translitteration — Sura Muhammad
أَمْ حَسِبَ الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ أَن لَّن يُخْرِجَ اللَّهُ أَضْغَانَهُمْ ۝٢٩
Am hasibal lazeena fee quloobihim maradun al lan yukhrijal laahu adghaanahum
📖 På Svenska
Eller tror de vars hjärtan är angripna av tvivlets sjuka att Gud inte skall låta deras avund och illvilja [mot de troende] dras fram i ljuset?

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • أَضْغَانَهُمْ (adghānahum): Deras djupa hat, agg och fiendskap som de döljer i sina hjärtan mot islam och dess anhängare.

Tolkning av versen:

Frågan i versen är retorisk och riktad till de hycklare vars hjärtan är fyllda av tvivel, sjukdom och ondska. Den undrar: Tror dessa människor verkligen att Allah inte kommer att avslöja det hat och den fiendskap som de gömmer inom sig? Sanningen är att Allah kommer att pröva dem genom olika prövningar och omständigheter, så att deras dolda avsikter blir uppenbara. På så sätt skiljs den uppriktige troende från lögnaren, och hycklarens verkliga ansikte blottläggs inför människorna. Detta är en del av Allahs visdom – Han låter inte ondskan förbli dold för alltid, utan Han uppenbarar den i rätt tid för att rättvisa ska skipas och sanningen ska segra.

Lärdomar och budskap:

  1. Allah känner till allt som döljs i hjärtana, och ingenting kan undgå Honom – varken i det fördolda eller i det öppna.
  2. Prövningar och svårigheter är ett sätt för Allah att rena de troende och avslöja hycklarna, vilket stärker trons äkthet.
  3. Den som bär på hat och ondska mot sanningen kommer förr eller senare att avslöjas, och detta är en tröst för de rättfärdiga.
  4. Versen uppmanar varje människa att rena sitt hjärta från hat och avund, eftersom ett rent hjärta är grunden för en sann tro och ett gott liv.
  5. Den inger hopp hos de troende att sanningen alltid segrar och att lögnen, hur länge den än döljs, till slut kommer att förgöras.


📜 Vers 27-31 — Sura Muhammad

27فَكَيْفَ إِذَا تَوَفَّتْهُمُ الْمَلَائِكَةُ يَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَأَدْبَارَهُمْ
Hur [skall de förhålla sig] när dödsänglarna hämtar deras själar medan de slår dem i ansiktet och i ryggen?
28ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمُ اتَّبَعُوا مَا أَسْخَطَ اللَّهَ وَكَرِهُوا رِضْوَانَهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ
Detta [måste de utstå] därför att allt det som de strävar efter är sådant som väcker Guds vrede, och därför att de avskyr allt det som Gud ser med välbehag; och så [låter Han] alla deras företag gå överstyr.
29أَمْ حَسِبَ الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ أَن لَّن يُخْرِجَ اللَّهُ أَضْغَانَهُمْ
Eller tror de vars hjärtan är angripna av tvivlets sjuka att Gud inte skall låta deras avund och illvilja [mot de troende] dras fram i ljuset?
30وَلَوْ نَشَاءُ لَأَرَيْنَاكَهُمْ فَلَعَرَفْتَهُم بِسِيمَاهُمْ ۚ وَلَتَعْرِفَنَّهُمْ فِي لَحْنِ الْقَوْلِ ۚ وَاللَّهُ يَعْلَمُ أَعْمَالَكُمْ
Om Vi hade velat kunde Vi ha visat dig dem så att du med [ledning av] deras kännetecken visste vilka de var; men på deras tal kommer du med säkerhet att känna igen dem. Gud känner era handlingar.
31وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّىٰ نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِينَ مِنكُمْ وَالصَّابِرِينَ وَنَبْلُوَ أَخْبَارَكُمْ
Helt visst skall Vi sätta er på prov så att de bland er som vill sträva och kämpa [för Guds sak] och de tålmodiga och uthålliga får ge sig till känna, och Vi skall pröva [hur uppriktiga ni är i] era förklaringar.
MuhammadKoranregister
38Vers
MedinensiskRevelation
29Vers

Översättning — Muhammad 29

Sura Muhammad Vers 29 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Eller tror de vars hjärtan är angripna av tvivlets sjuka…

Sura Vers 29/38 — Sura Muhammad محمد (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Muhammad Lyssna, Sura Muhammad Översättning, Sura Muhammad mp3, Sura Muhammad pdf. Vers 27–31. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers