Adh-Dhariyat · 56/60
Översättning Translitteration — Sura Adh-Dhariyat
وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ ۝٥٦
Wa maa khalaqtul jinna wal insa illaa liya`budoon
📖 På Svenska
Jag har skapat de osynliga väsendena och människorna enbart för att de skall [känna Mig och] dyrka Mig.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • Al-Jinn: De osynliga varelserna som Allah skapade, vilka har förnuft och fri vilja precis som människorna.
  • Al-Ins: Människorna.
  • Li-ya'budūn: För att de ska dyrka Mig (Allah) ensam, i lydnad och ödmjukhet.

Tolkning av versen:

Allah, den Upphöjde, förkunnar att Han inte skapade djinnerna och människorna för någon nytta som skulle återkomma till Honom, och inte heller för att de skulle tjäna Honom på det sätt som en tjänare tjänar sin herre för dennes behov. Nej, Han är den Rike, den som inte behöver något. Utan Han skapade dem för en ädel och högstående avsikt: att de ska dyrka Honom ensam, utan att tillskriva Honom någon medhjälpare eller partner. Detta är syftet med deras existens – att de ska känna Honom, lyda Honom och leva sina liv i enlighet med Hans vilja. Detta är en religiös (sjar'ī) avsikt, inte en ödesbestämd (qadarī) sådan, ty om den vore ödesbestämd skulle alla människor och djinner oundvikligen dyrka Honom, men så är inte fallet. Många vänder sig bort från dyrkan, vilket visar att syftet är en befallning och en vägledning till sann dyrkan.

Lärdomar och insikter från versen:

  • Denna vers visar på den stora och ädla mening som människan och djinnen skapades för, vilket ger livet ett högt syfte och en klar riktning bortom vardagens bekymmer.
  • Den påminner oss om att dyrkan av Allah ensam är kärnan i vår existens, vilket fyller hjärtat med frid och trygghet när vi förstår att vi inte är skapade förgäves.
  • Versen uppmanar oss att reflektera över vårt syfte i livet och att sträva efter att förverkliga det genom lydnad, bön, goda handlingar och uppriktighet gentemot Allah.
  • Den lär oss att Allah inte behöver vår dyrkan, utan att det är vi som behöver Honom – dyrkan är en väg till vår egen andliga utveckling och lycka i båda världarna.
  • Den inger hopp och motivation, eftersom den visar att varje människa har en unik plats i Guds skapelseplan, och att våra handlingar har en djupare betydelse än vi kanske inser.


📜 Vers 54-58 — Sura Adh-Dhariyat

54فَتَوَلَّ عَنْهُمْ فَمَا أَنتَ بِمَلُومٍ
Håll dig därför på avstånd från dem; då kan ingen klandra dig!
55وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَىٰ تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ
Men [fortsätt att] påminna [och varna]; påminnelsen är till nytta för dem som tror.
56وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ
Jag har skapat de osynliga väsendena och människorna enbart för att de skall [känna Mig och] dyrka Mig.
57مَا أُرِيدُ مِنْهُم مِّن رِّزْقٍ وَمَا أُرِيدُ أَن يُطْعِمُونِ
Jag begär ingen försörjning och ingen föda av dem.
58إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ
Det är Gud som drar försorg [om skapelsen], den Starke, den Orubblige.
Adh-DhariyatKoranregister
60Vers
MekkanskRevelation
56Vers

Översättning — Adh-Dhariyat 56

Sura Adh-Dhariyat Vers 56 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Jag har skapat de osynliga väsendena och människorna enbart för…

Sura Vers 56/60 — Sura Adh-Dhariyat الذاريات (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Adh-Dhariyat Lyssna, Sura Adh-Dhariyat Översättning, Sura Adh-Dhariyat mp3, Sura Adh-Dhariyat pdf. Vers 54–58. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers