Al-Mursalat · 17/50
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Mursalat
ثُمَّ نُتْبِعُهُمُ الْآخِرِينَ ۝١٧
Summa nutbi`uhumul aakhireen
📖 På Dansk
Derefter vi stillede others følger dem

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaring:

  • "نُتْبِعُهُمُ": Vi lader dem følge efter – dvs. vi lader de senere generationer følge de tidligere i ødelæggelse og straf.
  • "الْآخِرِينَ": De senere/sidste – dvs. de folk, der kommer efter de tidligere generationer, og som begår samme slags forbrydelser.

Tolkning af verset:

Efter at have nævnt ødelæggelsen af de tidligere folk – som Noas folk, Aad og Thamud – som blev udslettet på grund af deres løgne mod sendebudene, siger Allah, at Han lader de senere generationer følge efter dem i samme skæbne. De, der kommer senere og følger samme vej i vantro og afvisning af sandheden, vil blive ramt af samme ødelæggelse og straf. Dette omfatter også Quraish-folket i Mekka, som afviste profeten Muhammed (fred være med ham) og nægtede at tro på hans budskab. Verset er en alvorlig advarsel om, at Allahs straf ikke kun rammer fortidens folk, men også dem, der gentager deres fejl i senere tider – uanset tid og sted.

Lærdomme og formaninger:

  1. Allahs lov er retfærdig og uforanderlig – den, der følger de vantros vej, vil møde samme skæbne, uanset hvornår de lever.
  2. Historien er fuld af lektioner for dem, der vil lære – ødelæggelsen af tidligere folk er en advarsel til os i dag om at vende tilbage til Allah, før det er for sent.
  3. Islams budskab er universelt og tidløst – det advarer alle mennesker til enhver tid mod at gentage fortidens fejl og opfordrer dem til at søge sandheden og følge profeternes vej.
  4. Allahs barmhjertighed er stor, men Hans straf er også streng over for dem, der fortsætter i ondskab og afvisning af sandheden – derfor bør vi skynde os mod tilgivelse og lydighed mod Allah.


📜 Vers 15-19 — Sura Al-Mursalat

15وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِّلْمُكَذِّبِينَ
Ve den dag til rejectors
16أَلَمْ نُهْلِكِ الْأَوَّلِينَ
Vi ikke annihilate tidligere generationerne
17ثُمَّ نُتْبِعُهُمُ الْآخِرِينَ
Derefter vi stillede others følger dem
18كَذَٰلِكَ نَفْعَلُ بِالْمُجْرِمِينَ
Den er hvad vi gøre forbryderne
19وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِّلْمُكَذِّبِينَ
Ve den dag til rejectors
Al-MursalatKoranregister
50Vers
MekkanskRevelation
17Vers

Oversættelse — Al-Mursalat 17

Sura Al-Mursalat Vers 17 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Derefter vi stillede others følger dem

Sura Vers 17/50 — Sura Al-Mursalat المرسلات (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Mursalat Lyt, Sura Al-Mursalat Oversættelse, Sura Al-Mursalat mp3, Sura Al-Mursalat pdf. Vers 15–19. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers