Ibrahim · 11/52
Översättning Translitteration — Sura Ibrahim
قَالَتْ لَهُمْ رُسُلُهُمْ إِن نَّحْنُ إِلَّا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ وَلَٰكِنَّ اللَّهَ يَمُنُّ عَلَىٰ مَن يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ ۖ وَمَا كَانَ لَنَا أَن نَّأْتِيَكُم بِسُلْطَانٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ ۚ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ۝١١
Qaalat lahum Rusuluhum in nahnu illaa basharum mislukum wa laakinnal laaha yamunnu `alaa mai yashaaa`u min `ibaadihee wa maa kaana lanaaa an naatiyakum bisul taanin illaa bi iznil laah; wa `alal laahi falyatawakkalil mu`minonn
📖 På Svenska
Sändebuden svarade: "Ja, vi är bara dödliga människor som ni; men Gud visar den Han vill av Sina tjänare Sin nåd. Och för oss är det inte möjligt att ge er ett bevis [för vårt uppdrag] utan Guds tillåtelse - till Honom skall alla troende sätta sin lit.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av ord och uttryck:

  • "Yamunnu" (يَمُنُّ): Att skänka något av godhet och välvilja, att visa nåd och ge en gåva utan att någon har gjort sig förtjänt av den.
  • "Sulṭān" (سُلْطَان): Här menas ett tydligt bevis, ett mirakel eller en klar argumentation som styrker sanningen i budskapet.
  • "Tawakkul" (تَوَكُّل): Att förlita sig på Allah helhjärtat och överlämna alla sina angelägenheter till Honom, samtidigt som man gör det som krävs.

Tolkning av versen:

När sändebuden hörde sina folks invändningar och deras krav på att de skulle vara änglar eller komma med överväldigande tecken, svarade de med ett klart och ödmjukt svar: "Vi är inget annat än människor precis som ni – vi förnekar inte att vi delar den mänskliga naturen med er. Men detta innebär inte att vi är lika i allt. Allah utmärker den Han vill av Sina tjänare med Sitt särskilda nåd genom att välja dem till sändebud och ge dem uppenbarelse. Detta är en gåva från Honom, inte något vi har åstadkommit på egen hand."

De fortsatte: "Vi har ingen möjlighet att komma till er med det bevis ni kräver, såsom mirakel eller tecken som ni själva har valt, om inte Allah tillåter det och vill det. Det ligger inte i vår makt att frambringa sådant på eget initiativ – det är enbart Allah som bestämmer när och hur tecknen ska komma, och Han ger varje profet det som passar hans tid och hans folk."

Till sist riktade de en viktig lärdom till de troende: "På Allah ensam ska de troende förlita sig i alla sina angelägenheter – vare sig det gäller att uppnå det goda eller att avvärja det onda. Förtröstan på Honom är nyckeln till framgång och styrka i tron."


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Profeternas mänsklighet är ingen brist: Att sändebuden var människor är inte ett tecken på svaghet, utan tvärtom en visdom från Allah – de är föredömen som människor kan följa och efterlikna i sina egna liv.
  2. Nåd och utkorelse är Allahs angelägenhet: Allah väljer den Han vill för sitt budskap, och detta är en ren ynnest från Honom. Ingen kan kräva eller åstadkomma detta på egen hand – det är en gåva som kommer från Allahs visdom och barmhärtighet.
  3. Tecken och mirakel sker endast med Allahs tillåtelse: Ingen profet kan frambringa mirakel av egen vilja. Detta lär oss att allt sker genom Allahs vilja, och att vi ska vara nöjda med Hans beslut och Hans tidsplan.
  4. Förtröstan på Allah är de troendes kännetecken: Versen avslutas med en uppmaning till de troende att förlita sig på Allah i alla sina angelägenheter. Den som förlitar sig på Allah finner styrka, trygghet och vägledning – och detta är en av de vackraste egenskaperna hos en troende.
  5. Ödmjukhet och tydlighet i dialog: Profeternas svar till sina folk präglas av ödmjukhet, ärlighet och klarhet. Detta är en modell för hur vi bör bemöta människors invändningar – med visdom, tålamod och tydliga argument.


📜 Vers 9-13 — Sura Ibrahim

9أَلَمْ يَأْتِكُمْ نَبَأُ الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ قَوْمِ نُوحٍ وَعَادٍ وَثَمُودَ ۛ وَالَّذِينَ مِن بَعْدِهِمْ ۛ لَا يَعْلَمُهُمْ إِلَّا اللَّهُ ۚ جَاءَتْهُمْ رُسُلُهُم بِالْبَيِّنَاتِ فَرَدُّوا أَيْدِيَهُمْ فِي أَفْوَاهِهِمْ وَقَالُوا إِنَّا كَفَرْنَا بِمَا أُرْسِلْتُم بِهِ وَإِنَّا لَفِي شَكٍّ مِّمَّا تَدْعُونَنَا إِلَيْهِ مُرِيبٍ
HAR NI inte hört berättas om dem som levde före er, Noas folk och stammarna Aad och Thamud och de som kom efter dem? Ingen känner dem [nu] utom Gud. Sändebuden kom till dem med klara bevis, men med händerna för munnen svarade de: "Vi tror inte på det [budskap] som ni [säger att ni] har blivit anförtrodda, och vi oroas av starka misstankar om [det verkliga syftet bakom] era maningar till oss!"
10۞ قَالَتْ رُسُلُهُمْ أَفِي اللَّهِ شَكٌّ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۖ يَدْعُوكُمْ لِيَغْفِرَ لَكُم مِّن ذُنُوبِكُمْ وَيُؤَخِّرَكُمْ إِلَىٰ أَجَلٍ مُّسَمًّى ۚ قَالُوا إِنْ أَنتُمْ إِلَّا بَشَرٌ مِّثْلُنَا تُرِيدُونَ أَن تَصُدُّونَا عَمَّا كَانَ يَعْبُدُ آبَاؤُنَا فَأْتُونَا بِسُلْطَانٍ مُّبِينٍ
Sändebuden sade: "Kan någon tvivla på att Gud [finns], himlarnas och jordens Skapare? Han kallar er för att ge er förlåtelse för era synder och ge er anstånd till en [av Honom] fastställd dag." [Men] de svarade: "Ni är bara dödliga människor som vi som vill hindra oss från att dyrka vad våra förfäder dyrkade. Låt oss då få ett klart bevis [för att ni har sänts av Gud]."
11قَالَتْ لَهُمْ رُسُلُهُمْ إِن نَّحْنُ إِلَّا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ وَلَٰكِنَّ اللَّهَ يَمُنُّ عَلَىٰ مَن يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ ۖ وَمَا كَانَ لَنَا أَن نَّأْتِيَكُم بِسُلْطَانٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ ۚ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ
Sändebuden svarade: "Ja, vi är bara dödliga människor som ni; men Gud visar den Han vill av Sina tjänare Sin nåd. Och för oss är det inte möjligt att ge er ett bevis [för vårt uppdrag] utan Guds tillåtelse - till Honom skall alla troende sätta sin lit.
12وَمَا لَنَا أَلَّا نَتَوَكَّلَ عَلَى اللَّهِ وَقَدْ هَدَانَا سُبُلَنَا ۚ وَلَنَصْبِرَنَّ عَلَىٰ مَا آذَيْتُمُونَا ۚ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُتَوَكِّلُونَ
Hur skulle vi kunna annat än sätta vår lit till Gud, när det är Han som har visat oss vägen? Helt visst skall vi tåligt uthärda det onda ni [har i sinnet] mot oss; ja, alla som söker [ett mäktigt] stöd skall sätta sin lit till Gud!"
13وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِرُسُلِهِمْ لَنُخْرِجَنَّكُم مِّنْ أَرْضِنَا أَوْ لَتَعُودُنَّ فِي مِلَّتِنَا ۖ فَأَوْحَىٰ إِلَيْهِمْ رَبُّهُمْ لَنُهْلِكَنَّ الظَّالِمِينَ
Men de som förnekade sanningen sade till sändebuden: "Vi kommer helt säkert att jaga bort er från vårt land, om ni inte återvänder till vår tro!" Deras Herre lät då sändebuden veta genom en uppenbarelse: "Vi skall förvisso förgöra de orättfärdiga människorna,
IbrahimKoranregister
52Vers
MekkanskRevelation
11Vers

Översättning — Ibrahim 11

Sura Ibrahim Vers 11 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Sändebuden svarade: "Ja, vi är bara dödliga människor som ni;…

Sura Vers 11/52 — Sura Ibrahim إبراهيم (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Ibrahim Lyssna, Sura Ibrahim Översättning, Sura Ibrahim mp3, Sura Ibrahim pdf. Vers 9–13. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers