Översättning — Tafsir
Förklaring av viktiga ord i versen:
- Ṭayyibāt: De goda, rena och tillåtna (halal) ting som är behagliga för människan.
- Lā taṭghaw: Överskrid inte gränserna, var inte övermodiga eller orättvisa.
- Fa yaḥilla: Så att det blir nödvändigt och drabbar er.
- Hawā: Han gick under, förlorade allt och störtade i fördärvet.
Tolkning av versen:
Allah, den Upphöjde, riktar sig till de troende och säger: "Ät av de goda och tillåtna ting som Vi har försett er med av vår rikliga försörjning." Detta är en uppmaning att njuta av det som är tillåtet och rent, utan att förbjuda det som Allah har gjort tillåtet. Samtidigt varnar Han för att överskrida gränserna, vilket innebär att man inte ska vara övermodig, inte slösa, inte vara självbelåten och inte hålla tillbaka det som andra har rätt till. Det innebär också att man inte ska ta till det som är förbjudet, som att förtrycka andra eller bryta mot Allahs lagar.
Om man överträder dessa gränser, kommer Allahs vrede att drabba en. Och den som Allahs vrede drabbar har verkligen gått under och förlorat allt – både i detta liv och i det kommande. Det är ett fruktansvärt öde, för den som har förlorat Allahs nåd har inget hopp om framgång.
Lärdomar och budskap från versen:
- Allahs försörjning är god och riklig, och Han uppmuntrar oss att njuta av det tillåtna med tacksamhet – detta visar att islam inte förbjuder njutning, utan lär oss måttfullhet och balans.
- Att överskrida gränserna – oavsett om det handlar om överflöd, förtryck eller att ta det förbjudna – leder till Allahs vrede, och ingen framgång kan uppnås utan Hans välbehag.
- Versen lär oss att tacksamhet för Allahs gåvor inte bara är med ord, utan genom att använda dem på rätt sätt och dela med oss till andra.
- Den påminner oss om att Allahs vrede är allvarlig, men att Hans nåd är ännu större – därför ska vi alltid sträva efter att leva i lydnad och undvika det som orsakar Hans missnöje.
- Islam är en religion som förenar andlighet med praktiskt liv – den vägleder oss i hur vi ska äta, leva och behandla varandra på bästa sätt, vilket leder till lycka i båda världarna.
📜 Vers 79-83 — Sura Taha
Översättning — Taha 81
Sura Taha Vers 81 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [och sade:] "Ät av det goda som Vi har skänkt…Sura Vers 81/135 — Sura Taha طه (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Taha Lyssna, Sura Taha Översättning, Sura Taha mp3, Sura Taha pdf. Vers 79–83. På Svenska: Dansk.
Koranen
Tuesday, September 8, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








