An-Naml · 42/93
Oversettelse Translitterasjon — Sure An-Naml
فَلَمَّا جَاءَتْ قِيلَ أَهَٰكَذَا عَرْشُكِ ۖ قَالَتْ كَأَنَّهُ هُوَ ۚ وَأُوتِينَا الْعِلْمَ مِن قَبْلِهَا وَكُنَّا مُسْلِمِينَ ۝٤٢
Falammaa jaaa`at qeela ahaakaza `arshuki qaalat kaanna hoo; wa ooteenal `ilma min qablihaa wa kunnaa muslimeen
📖 På Norsk
Så da hun kom, sa man: «Er din trone slik som dette?» Hun svarte: «Det ser ut som var det den. Vi ble gitt kunnskap før dette, og gav oss inn under Gud.»

M Mishary Rashid Alafasy ✓
M Mahmoud Khalil Al-Husary ✓
A Abdurrahman As-Sudais ✓
M Mohamed Siddiq Al-Minshawi ✓
A Abdul Basit Abdul Samad ✓
A Ali Al-Hudhaify ✓
A Ahmed ibn Ali al-Ajamy ✓
A Abu Bakr Ash-Shaatree ✓
M Muhammad Ayyoub ✓
A Abdullah Basfar ✓
A Abdullah Al-Juhani ✓
M Maher Al Muaiqly ✓
0:00
0:00
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • ʿArsh (عرش): Dronningens trone eller kongelige seter.
  • Kaʾannahu huwa (كأنه هو): Det er som om det er det – hun kjente den igjen, men uttrykte seg forsiktig.
  • Ūtīnā al-ʿilm (وأوتينا العلم): Vi har fått kunnskap – det vil si kunnskap om Allahs makt og visdom.
  • Muslimīn (مسلمين): De som er underkastet Allahs vilje og følger Hans religion.

Tolkning av verset:

Da dronningen av Saba (Bilqis) kom til Sulaymān (fred være med ham) og trådte inn i hans majestetiske møtesal, ble hun testet. Han spurte henne: "Er din trone slik?" – mens han hadde fått brakt hennes trone til sitt rike på et øyeblikk ved hjelp av en av de som hadde kunnskap fra Skriften. Hun så på den og kjente den igjen, men svarte klokt og forsiktig: "Det er som om det er den." Hun bekreftet ikke helt, men benektet det heller ikke – hun uttrykte seg på en måte som viste hennes intelligens og skarpsindighet.

Da Sulaymān hørte hennes svar, forsto han at hun hadde enestående forstand og innsikt. Han vendte seg mot henne og sa: "Vi har fått kunnskapen før henne" – det vil si kunnskap om Allahs makt og evne til å gjøre hva Han vil, og om sannheten i Sulaymāns profetiske kall. "Og vi har vært muslimer" – det vil si underkastet Allahs vilje, følgende Hans religion, helt fra før denne hendelsen, og vi har ikke sluttet å være det.

Dette verset viser at Sulaymān (fred være med ham) ikke var avhengig av hennes bekreftelse for å vite sannheten, men hans kunnskap og tro var etablert før hun kom. Han priste Allah for den kunnskapen og den underkastelsen Han hadde gitt ham og hans folk.


Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Visdom i dialog: Dronningens svar lærer oss at man kan uttrykke seg på en klok og balansert måte, uten å bekrefte eller benekte noe man ikke er helt sikker på – dette er et tegn på intelligens og diplomati.
  2. Kunnskap før handling: Sulaymāns uttalelse minner oss om at sann kunnskap om Allah og Hans makt må komme før man handler eller dømmer. Den som har kunnskap, lar seg ikke ryste av uventede hendelser.
  3. Underkastelse for Allah: Å være muslim betyr å være fullstendig underkastet Allahs vilje – ikke bare i ord, men i handling og overbevisning. Sulaymān viste at hans underkastelse var konstant, ikke bare i vanskelige stunder.
  4. Allahs makt over alle ting: Hendelsen med å bringe tronen på et øyeblikk viser at Allahs makt er ubegrenset, og at ingenting er umulig for Ham. Dette styrker troen og tilliten til Allah i alle livets forhold.
  5. Ydmykhet hos de store: Selv en profet og konge som Sulaymān, som hadde fått stor makt og rikdom, tilskrev all kunnskap og evne til Allah – han skrøt ikke av seg selv, men priste Allah for Hans gaver. Dette er en vakker lærdom om ydmykhet og takknemlighet.


📜 Vers 40-44 — Sure An-Naml

40قَالَ الَّذِي عِندَهُ عِلْمٌ مِّنَ الْكِتَابِ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَن يَرْتَدَّ إِلَيْكَ طَرْفُكَ ۚ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِندَهُ قَالَ هَٰذَا مِن فَضْلِ رَبِّي لِيَبْلُوَنِي أَأَشْكُرُ أَمْ أَكْفُرُ ۖ وَمَن شَكَرَ فَإِنَّمَا يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ ۖ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ رَبِّي غَنِيٌّ كَرِيمٌ
En som hadde kunnskap fra skriften, sa: «Jeg vil bringe den til deg før du kan lukke øyet.» Og så, da han så den stå foran ham, sa han: «Dette er en Herrens gunstbevisning for å sette meg på prøve, om jeg er takknemlig eller utakknemlig. Den som er takknemlig, takker til sitt eget beste, og den som er utakknemlig, Herren er selvtilstrekkelig, verdig!»
41قَالَ نَكِّرُوا لَهَا عَرْشَهَا نَنظُرْ أَتَهْتَدِي أَمْ تَكُونُ مِنَ الَّذِينَ لَا يَهْتَدُونَ
Og han fortsatte: «Gjør hennes trone ugjenkjennelig for henne, så vi kan se om hun er under ledelse, eller av dem som ikke er det.»
42فَلَمَّا جَاءَتْ قِيلَ أَهَٰكَذَا عَرْشُكِ ۖ قَالَتْ كَأَنَّهُ هُوَ ۚ وَأُوتِينَا الْعِلْمَ مِن قَبْلِهَا وَكُنَّا مُسْلِمِينَ
Så da hun kom, sa man: «Er din trone slik som dette?» Hun svarte: «Det ser ut som var det den. Vi ble gitt kunnskap før dette, og gav oss inn under Gud.»
43وَصَدَّهَا مَا كَانَت تَّعْبُدُ مِن دُونِ اللَّهِ ۖ إِنَّهَا كَانَتْ مِن قَوْمٍ كَافِرِينَ
Men det hun tjente, istedenfor Gud, holdt henne borte, og hun var av de vantro folk.
44قِيلَ لَهَا ادْخُلِي الصَّرْحَ ۖ فَلَمَّا رَأَتْهُ حَسِبَتْهُ لُجَّةً وَكَشَفَتْ عَن سَاقَيْهَا ۚ قَالَ إِنَّهُ صَرْحٌ مُّمَرَّدٌ مِّن قَوَارِيرَ ۗ قَالَتْ رَبِّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي وَأَسْلَمْتُ مَعَ سُلَيْمَانَ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Så sa man til henne: «Kom inn i palasset!» Da hun fikk se det, trodde hun det var en vannflate og trakk kjolen oppover bena, men Salomo sa: «Det er et palass belagt med krystall.» Da sa hun: «Herre, jeg har gjort urett mot meg selv! Jeg overgir meg sammen med Salomo til Gud, all verdens Herre.»
An-NamlKoranregister
93Vers
MekkanskRevelation
42Vers

Oversettelse — An-Naml 42

Sure An-Naml Vers 42 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Så da hun kom, sa man: «Er din trone slik…

Sure Vers 42/93 — Sure An-Naml النمل (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Naml Lytt, Sure An-Naml Oversettelse, Sure An-Naml mp3, Sure An-Naml pdf. Vers 40–44. På Norsk: Svenska.





Koranen


Monday, September 28, 2026

Don't forget us in your sincere prayers