An-Naml · 61/93
Oversettelse Translitterasjon — Sure An-Naml
أَمَّن جَعَلَ الْأَرْضَ قَرَارًا وَجَعَلَ خِلَالَهَا أَنْهَارًا وَجَعَلَ لَهَا رَوَاسِيَ وَجَعَلَ بَيْنَ الْبَحْرَيْنِ حَاجِزًا ۗ أَإِلَٰهٌ مَّعَ اللَّهِ ۚ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ ۝٦١
Ammann ja`alal arda qaraaranw wa ja`ala khilaalahaaa anhaaranw wa ja`ala lahaa rawaasiya wa ja`ala bainal bahraini haajizaa; `a-ilaahumma`allah; bal aksaruhum la ya`lamoon
📖 På Norsk
Han som har skapt det faste land og latt det gjennomstrømme av elver, satt fjellmassiver på det, og plassert et skille mellom de to hav. Er det vel en gud sammen med Gud? Nei, men folk flest vet det ikke.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av enkeltord:

  • Qarār: Et fast og stabilt sted som man kan bo og leve på.
  • Khilālahā: Midt i den, altså inni jorden.
  • Rawāsī: Faste og stabile fjell som holder jorden fast.
  • Ḥājiz: En barriere eller skillevegg som hindrer blanding.

Tolkning av verset:

Allah stiller et retorisk spørsmål til menneskene for å vekke deres fornuft: Er den som dere tilber og setter som likeverdige med Allah bedre, eller Han som har gjort jorden til et fast og stabilt sted for dere å bo på, og som har lagt elver som renner midt i den for å gi liv og næring? Han som har satt faste fjell på jorden for å holde den stabil, og som har plassert en barriere mellom det salte og det ferske vannet, slik at de ikke blandes og ødelegger hverandre?

Er det noen guddom sammen med Allah som har gjort alle disse tingene? Selvfølgelig ikke! Men de fleste av disse avgudsdyrkerne forstår ikke Allahs storhet og makt. Hadde de virkelig forstått, ville de ikke ha tilbedt noe annet enn Ham. De følger bare blind tradisjon og urettferdighet, uten å bruke fornuften.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Kjennskap til Allahs skaperverk fører til kjennskap til Ham: Når man betrakter jordens stabilitet, elvene som gir liv, fjellene som holder jorden fast, og barrieren mellom salt og ferskvann, så ser man tydelig Allahs visdom og makt. Dette styrker troen og får hjertet til å underkaste seg Ham alene.
  2. Islams lære oppfordrer til refleksjon og fornuft: Islam ber ikke mennesket om å tro blindt, men oppfordrer til å tenke og granske naturens tegn. Dette viser at islam er en religion som ærer fornuften og oppmuntrer til kunnskap.
  3. Allahs nåde er overveldende: Alt dette som Allah har skapt for menneskets beste, fra et stabilt sted å bo til rennende vann og beskyttende fjell, er bevis på Hans uendelige barmhjertighet. Dette fyller hjertet med takknemlighet og kjærlighet til Ham.
  4. Advarsel mot å følge tradisjon blindt: Verset kritiserer dem som følger sine forfedre uten å tenke. Dette er en påminnelse om å alltid søke sannheten med et åpent sinn og et oppriktig hjerte.


📜 Vers 59-63 — Sure An-Naml

59قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسَلَامٌ عَلَىٰ عِبَادِهِ الَّذِينَ اصْطَفَىٰ ۗ آللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ
Si: «Lovet være Gud, og fred over Hans tjenere som Han har utvalgt. Hva er å foretrekke, Gud, eller det de setter ved Hans side?»
60أَمَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَأَنزَلَ لَكُم مِّنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَنبَتْنَا بِهِ حَدَائِقَ ذَاتَ بَهْجَةٍ مَّا كَانَ لَكُمْ أَن تُنبِتُوا شَجَرَهَا ۗ أَإِلَٰهٌ مَّعَ اللَّهِ ۚ بَلْ هُمْ قَوْمٌ يَعْدِلُونَ
Han som har skapt himlene og jorden, og sender dere vann fra oven, hvorved vi frembringer haver full av skjønnhet. Deres trær kunne dere aldri frembringe. Er det vel en gud sammen med Gud? Nei, men de er et folk som setter annet på linje med Ham!
61أَمَّن جَعَلَ الْأَرْضَ قَرَارًا وَجَعَلَ خِلَالَهَا أَنْهَارًا وَجَعَلَ لَهَا رَوَاسِيَ وَجَعَلَ بَيْنَ الْبَحْرَيْنِ حَاجِزًا ۗ أَإِلَٰهٌ مَّعَ اللَّهِ ۚ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ
Han som har skapt det faste land og latt det gjennomstrømme av elver, satt fjellmassiver på det, og plassert et skille mellom de to hav. Er det vel en gud sammen med Gud? Nei, men folk flest vet det ikke.
62أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ ۗ أَإِلَٰهٌ مَّعَ اللَّهِ ۚ قَلِيلًا مَّا تَذَكَّرُونَ
Han som bønnhører den nødstedte når han kaller på Ham, tar bort det onde, og lar dere ta over jorden. Er det vel en gud sammen med Gud? Lite tenker de etter.
63أَمَّن يَهْدِيكُمْ فِي ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَن يُرْسِلُ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ ۗ أَإِلَٰهٌ مَّعَ اللَّهِ ۚ تَعَالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ
Han som viser dere vei i mørke på land og hav, som sender vindene som budbringere for sin barmhjertighet. Er det vel en gud sammen med Gud? Høyt hevet er Han over det de setter ved Hans side.
An-NamlKoranregister
93Vers
MekkanskRevelation
61Vers

Oversettelse — An-Naml 61

Sure An-Naml Vers 61 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Han som har skapt det faste land og latt det…

Sure Vers 61/93 — Sure An-Naml النمل (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Naml Lytt, Sure An-Naml Oversettelse, Sure An-Naml mp3, Sure An-Naml pdf. Vers 59–63. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers