Az-Zumar · 56/75
Oversættelse Translitteration — Sura Az-Zumar
أَن تَقُولَ نَفْسٌ يَا حَسْرَتَا عَلَىٰ مَا فَرَّطتُ فِي جَنبِ اللَّهِ وَإِن كُنتُ لَمِنَ السَّاخِرِينَ ۝٥٦
An taqoola nafsuny yaahasrataa `alaa maa farrattu fee jambil laahi wa in kuntu laminas saakhireen
📖 På Dansk
Lest sjæl sie Hvordan sorry jeg være disregarding gud commandments; jeg var certainly ene af mockers

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaringer:

  • "Yā ḥasratā": Et udtryk for dyb fortrydelse og sorg – "Åh, hvor jeg fortryder!"
  • "Farraṭtu": Jeg forsømte, jeg undlod, jeg svigtede.
  • "Fī janbillāh": I forhold til Allahs rettigheder, i lydighed mod Allah.
  • "As-sākhirīn": De, der håner og spotter (religionen og de troende).

Tolkning af verset:

Dette vers er en formaning til mennesket om at vende sig til Allah i anger og lydighed, før det er for sent. På Dommens dag vil ingen sjæl kunne undgå at se sine egne handlinger, og den, der forsømte sin pligt over for Allah, vil råbe i fortvivlelse: "Åh, hvor jeg fortryder!" – over alt det, jeg lod glide fra mig i verden, af manglende lydighed mod Allah, og over at jeg ikke gjorde det, som Han befalede mig.

Sjælen vil især fortryde, at den i verden hånede Allahs religion, Hans bog og Hans sendebud, og at den lo ad de troende og deres oprigtighed. Den vil indse, at dens spot og hån ikke var en bagatel, men en alvorlig synd, der har ført den til denne ynkelige tilstand. Verset advarer derfor om, at angeren på den dag ikke vil gavne, fordi muligheden for at handle er forbi, og døren til fortrydelse er lukket.


Visdom og formaninger fra verset:

  1. At skynde sig mod anger og lydighed – før døden eller Dommens dag kommer, hvor ingen undskyldning eller fortrydelse vil hjælpe.
  2. At alvorligt tage Allahs rettigheder – ingen forsømmelse er ubetydelig, og selv en lille ligegyldighed kan blive til en kilde til stor fortrydelse.
  3. At undgå hån og spot mod religionen – dette er en af de farligste synder, fordi den afslører et hovmodigt hjerte, der ikke ærer Allahs tegn.
  4. At fortrydelse i verden er en nåde – den, der fortryder nu og vender tilbage til Allah, vil finde Ham tilgivende og barmhjertig, modsat den, der først fortryder på Dommens dag, hvor det er for sent.
  5. At troen er en gave, der skal værnes om – ved at holde sig til lydighed og oprigtighed, og ved at undgå alt, der kan føre til spot og hovmod over for Allahs religion.


📜 Vers 54-58 — Sura Az-Zumar

54وَأَنِيبُوا إِلَىٰ رَبِّكُمْ وَأَسْلِمُوا لَهُ مِن قَبْلِ أَن يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ ثُمَّ لَا تُنصَرُونَ
Du adlyde Deres Lord forelægger Ham totalt gengældelsen overhale I; derefter du ikke hj
55وَاتَّبِعُوا أَحْسَنَ مَا أُنزِلَ إِلَيْكُم مِّن رَّبِّكُم مِّن قَبْلِ أَن يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ بَغْتَةً وَأَنتُمْ لَا تَشْعُرُونَ
Følge tilfredsstillende stien som spids jer Deres Lord gengældelsen overhale I brat hvornår du småt forventer det
56أَن تَقُولَ نَفْسٌ يَا حَسْرَتَا عَلَىٰ مَا فَرَّطتُ فِي جَنبِ اللَّهِ وَإِن كُنتُ لَمِنَ السَّاخِرِينَ
Lest sjæl sie Hvordan sorry jeg være disregarding gud commandments; jeg var certainly ene af mockers
57أَوْ تَقُولَ لَوْ أَنَّ اللَّهَ هَدَانِي لَكُنتُ مِنَ الْمُتَّقِينَ
Sie Havde GUD guided mig jeg være med de righteous
58أَوْ تَقُولَ حِينَ تَرَى الْعَذَابَ لَوْ أَنَّ لِي كَرَّةً فَأَكُونَ مِنَ الْمُحْسِنِينَ
Eller sie hvornår det ser gengældelsen jeg får another chance jeg arbejde retmæssighed
Az-ZumarKoranregister
75Vers
MekkanskRevelation
56Vers

Oversættelse — Az-Zumar 56

Sura Az-Zumar Vers 56 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Lest sjæl sie Hvordan sorry jeg være disregarding gud commandments;…

Sura Vers 56/75 — Sura Az-Zumar الزمر (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Az-Zumar Lyt, Sura Az-Zumar Oversættelse, Sura Az-Zumar mp3, Sura Az-Zumar pdf. Vers 54–58. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers