Az-Zumar · 59/75
Översättning Translitteration — Sura Az-Zumar
بَلَىٰ قَدْ جَاءَتْكَ آيَاتِي فَكَذَّبْتَ بِهَا وَاسْتَكْبَرْتَ وَكُنتَ مِنَ الْكَافِرِينَ ۝٥٩
Balaa qad jaaa`atka Asyaatee fakazzabta bihaa wastak barta wa kunta minal kaafireen
📖 På Svenska
[Den som säger något sådant skall få detta svar:] "Nej, du har fått lyssna till Mina budskap, men du avvisade dem av högmod och nu är du en av dem som förnekar sanningen."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • Balā (بَلَىٰ): Jo, visst – ett jakande uttryck som används för att bekräfta något som förnekats.
  • Āyātī (آيَاتِي): Mina tecken – här syftar det på Guds tydliga bevis och uppenbarelser, särskilt Koranen.
  • Fakadhdhabta (فَكَذَّبْتَ): Du förnekade och avvisade som lögn.
  • Wastakbarta (وَاسْتَكْبَرْتَ): Du var högmodig och vägrade ödmjukt ta emot sanningen.
  • Al-kāfirīn (الْكَافِرِينَ): De som förnekar Guds tecken och budbärare.

Tolkning av versen:

Detta är Guds svar till den som i sitt yttersta ögonblick önskar att få ännu en chans att göra gott. Personen säger: "Om jag bara fick återvända till jorden, skulle jag bli en av de troende." Då kommer svaret: "Jo, visst – Mina tecken kom faktiskt till dig" – det vill säga, du fick tydliga bevis, uppenbarelser och budbärare som visade dig sanningen. "Men du förnekade dem" – du avvisade dem som lögn och tog dem inte på allvar. "Och du var högmodig" – du vägrade böja dig för sanningen på grund av stolthet och inbilskhet, och du ansåg dig själv vara över att följa vägledningen. "Och du var bland förnekarna" – du var redan en av dem som medvetet och envist förnekade Guds tecken och Hans budbärare.

Således är det inte så att personen inte fick möjlighet till vägledning – tvärtom, alla medel för vägledning fanns tillgängliga, men han valde att vända bort från dem med högmod och förnekelse. Därför finns det ingen ursäkt för honom, och hans önskan om att få återvända är meningslös, eftersom han redan hade fått allt han behövde för att vägledas.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Sanningen har nått alla: Ingen människa kan på Domedagen säga att hon inte fick veta sanningen, för Gud har sänt sina tecken och budbärare till varje folk genom historien.
  2. Högmod är en av de största hindren för vägledning: Många människor känner igen sanningen men vägrar följa den på grund av stolthet – antingen av rädsla för att förlora sin status, eller för att de inte vill erkänna att de haft fel.
  3. Ånger måste komma i rätt tid: Att ångra sig när döden är framme och det inte finns någon återvändo är inte accepterat. Den verkliga ångern är den som kommer medan man fortfarande har tid att handla.
  4. Guds rättvisa är fullkomlig: Ingen straffas orättvist. Den som får vägledning och ändå förkastar den, har ingen ursäkt. Detta visar på Guds fullkomliga rättvisa och visdom.
  5. Uppmuntran att ödmjuka sig inför sanningen: Versen lär oss att vara ödmjuka och snabba att acceptera sanningen när den kommer, oavsett varifrån den kommer, och att inte låta stolthet hindra oss från att följa Guds väg.


📜 Vers 57-61 — Sura Az-Zumar

57أَوْ تَقُولَ لَوْ أَنَّ اللَّهَ هَدَانِي لَكُنتُ مِنَ الْمُتَّقِينَ
och ingen säga: 'Om Gud hade väglett mig, skulle jag helt visst ha varit en av de gudfruktiga!' -
58أَوْ تَقُولَ حِينَ تَرَى الْعَذَابَ لَوْ أَنَّ لِي كَرَّةً فَأَكُونَ مِنَ الْمُحْسِنِينَ
och heller ingen säga då han ser straffet: 'Om jag bara fick återvända [till jorden]! [Då] skulle jag vara en av dem som gör det goda och det rätta!'”
59بَلَىٰ قَدْ جَاءَتْكَ آيَاتِي فَكَذَّبْتَ بِهَا وَاسْتَكْبَرْتَ وَكُنتَ مِنَ الْكَافِرِينَ
[Den som säger något sådant skall få detta svar:] "Nej, du har fått lyssna till Mina budskap, men du avvisade dem av högmod och nu är du en av dem som förnekar sanningen."
60وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ تَرَى الَّذِينَ كَذَبُوا عَلَى اللَّهِ وُجُوهُهُم مُّسْوَدَّةٌ ۚ أَلَيْسَ فِي جَهَنَّمَ مَثْوًى لِّلْمُتَكَبِّرِينَ
Och på Uppståndelsens dag skall du se den dystra uppsynen hos dem som satte ihop lögner om Gud. Är inte helvetet det [rätta] tillhållet för de högmodiga?
61وَيُنَجِّي اللَّهُ الَّذِينَ اتَّقَوْا بِمَفَازَتِهِمْ لَا يَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ
Men Gud skall rädda dem som fruktar Honom och belöna dem med det högsta goda; ingenting ont skall nå dem och ingen sorg skall tynga dem.
Az-ZumarKoranregister
75Vers
MekkanskRevelation
59Vers

Översättning — Az-Zumar 59

Sura Az-Zumar Vers 59 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [Den som säger något sådant skall få detta svar:] "Nej,…

Sura Vers 59/75 — Sura Az-Zumar الزمر (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Az-Zumar Lyssna, Sura Az-Zumar Översättning, Sura Az-Zumar mp3, Sura Az-Zumar pdf. Vers 57–61. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers