Oversettelse — Tafsir
Ord som trenger forklaring:
- سلطان: Bevis, argument eller autoritet fra Allah.
- كبر: Arroganse, hovmod og stolthet som får en til å avvise sannheten.
- فاستعذ بالله: Søk beskyttelse og tilflukt hos Allah.
Tolkning av verset:
Sannelig, de som argumenterer og strides mot Allahs vers og tegn – de som forsøker å tilbakevise sannheten med usannhet og avvise de klare bevisene med svake innvendinger – uten at de har noe gyldig bevis eller autoritet fra Allah som støtter deres påstander. Deres argumentasjon er ikke basert på kunnskap eller innsikt, men utelukkende på hovmod og arroganse i deres hjerter. De ønsker å heve seg over sannheten og vise sin overlegenhet, men de vil aldri oppnå det de streber etter, for Allah vil ydmyke dem og forhindre dem i å nå sine mål. Sannheten vil seire, og deres planer vil mislykkes.
Derfor, o Profet, søk beskyttelse hos Allah mot deres ondskap og deres intriger. Sannelig, Allah er Den Allhørende som hører alle deres ord og uttalelser, og Den Allseende som ser alle deres handlinger og intensjoner. Ingenting er skjult for Ham, og Han vil gi dem deres fulle lønn for det de gjør.
Visdom og lærdommer fra verset:
- Å argumentere mot Allahs tegn uten kunnskap og bevis er en stor synd som stammer fra hovmod og arroganse, ikke fra oppriktig søken etter sannheten.
- Den som er preget av stolthet og arroganse vil aldri oppnå det han ønsker, for Allah står imot de hovmodige og ydmyker dem.
- Troens vei er preget av ydmykhet og underkastelse overfor Allahs sannhet, ikke av stolthet og selvhevdelse.
- Når vi møter motstand og fiendtlighet fra dem som avviser sannheten, skal vi søke tilflukt hos Allah og stole på Ham, for Han er den som beskytter oss og ser alt.
- Allahs kunnskap og iakttakelse omfatter alt – både det som sies og det som gjøres – og ingen handling forblir ubesvart. Dette gir den troende trygghet og håp om at rettferdigheten vil skje fyllest.
📜 Vers 54-58 — Sure Ghafir
Oversettelse — Ghafir 56
Sure Ghafir Vers 56 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : De som diskuterer om Guds tegn uten at autoritet er…Sure Vers 56/85 — Sure Ghafir غافر (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Ghafir Lytt, Sure Ghafir Oversettelse, Sure Ghafir mp3, Sure Ghafir pdf. Vers 54–58. På Norsk: Svenska.
Koranen
Monday, September 7, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








