Al-Qamar · 43/55
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Qamar
أَكُفَّارُكُمْ خَيْرٌ مِّنْ أُولَٰئِكُمْ أَمْ لَكُم بَرَاءَةٌ فِي الزُّبُرِ ۝٤٣
Akuffaarukum khairum min ulaaa`ikum am lakum baraaa`atun fiz Zubur
📖 På Dansk
Er Deres tvivlere godt end de tvivlere? Du frikendes scripture

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaring:

  • "Az-Zubur" (الزُّبُر): De hellige skrifter, der blev åbenbaret til profeterne.

Tolkning af verset:

Dette vers henvender sig til Quraish-stammen i Mekka og stiller dem et retorisk spørgsmål, der udtrykker undren og bebrejdelse. Allah spørger dem: "Er jeres vantro – I, der er vantro fra Quraish – bedre og stærkere end de tidligere folk, der blev nævnt i de foregående vers, nemlig Noas folk, Aad, Thamud, Lots folk, Farao og hans folk?!" Disse folk blev ødelagt på grund af deres benægtelse af sandheden, på trods af deres store styrke og magt. Hvis I ikke er bedre end dem, hvordan kan I så tro, at I vil undgå den samme straf?

Derefter stiller Allah et andet spørgsmål: "Eller har I en garanti i de hellige skrifter, der blev åbenbaret til profeterne, om at I vil være fri for straf og ikke blive ramt af det, der ramte de tidligere folk?" Dette er en benægtelse – de har ingen sådan garanti. Tværtimod advarede de tidligere skrifter om, at enhver, der benægter sandheden og fortsætter i vantro, vil møde Guds straf.

Udledte lærdomme og formaninger:

  1. Ingen nation eller gruppe er immun over for Guds straf, uanset hvor stærk eller magtfuld den er. Dette lærer os ydmyghed og afholder os fra arrogance.
  2. Allah advarer gentagne gange gennem historien og de hellige skrifter, hvilket viser Hans barmhjertighed og retfærdighed – Han straffer ikke, før advarslen er nået frem.
  3. Verset opfordrer os til at reflektere over de tidligere folks skæbne og drage lærdom af deres historie, så vi ikke gentager deres fejl.
  4. Det understreger vigtigheden af at søge Guds beskyttelse gennem tro og lydighed, ikke gennem falske forestillinger om sikkerhed eller stolthed over slægt og status.
  5. Verset viser, at ingen kan give frelse eller garanti mod Guds straf, undtagen gennem oprigtig tro og handlinger, der behager Allah – dette opmuntrer os til at vende tilbage til Allah og søge Hans tilgivelse.


📜 Vers 41-45 — Sura Al-Qamar

41وَلَقَدْ جَاءَ آلَ فِرْعَوْنَ النُّذُرُ
Pharaohs folk advaredes
42كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا كُلِّهَا فَأَخَذْنَاهُمْ أَخْذَ عَزِيزٍ مُّقْتَدِرٍ
De forkastede al vore tegn. Følgelig vi requited dem Almægtige Omnipotent burde
43أَكُفَّارُكُمْ خَيْرٌ مِّنْ أُولَٰئِكُمْ أَمْ لَكُم بَرَاءَةٌ فِي الزُّبُرِ
Er Deres tvivlere godt end de tvivlere? Du frikendes scripture
44أَمْ يَقُولُونَ نَحْنُ جَمِيعٌ مُّنتَصِرٌ
Måske de synes Vi være vinderne
45سَيُهْزَمُ الْجَمْعُ وَيُوَلُّونَ الدُّبُرَ
Al af dem besejres; de sving ca. flee
Al-QamarKoranregister
55Vers
MekkanskRevelation
43Vers

Oversættelse — Al-Qamar 43

Sura Al-Qamar Vers 43 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Er Deres tvivlere godt end de tvivlere? Du frikendes scripture

Sura Vers 43/55 — Sura Al-Qamar القمر (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Qamar Lyt, Sura Al-Qamar Oversættelse, Sura Al-Qamar mp3, Sura Al-Qamar pdf. Vers 41–45. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers