Al-Waqi'a · 79/96
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Waqi'a
لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ ۝٧٩
Laa yamassuhooo illal mutahharoon
📖 På Norsk
Bare de rene får røre den!

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord som trenger forklaring:

  • لَّا يَمَسُّهُ – Ingen rører det / ingen berører det.
  • الْمُطَهَّرُونَ – De rensede / de som er renset (fra synd og urenhet).

Tolkning av verset:

Dette verset handler om den ærverdige Koranen, som er beskrevet i de foregående versene som en opphøyd og velsignet bok, oppbevart i en beskyttet og skjult bok (Al-Lawh Al-Mahfuz). Verset forteller oss at ingen kan berøre denne hellige boken – altså den himmelske originalen – bortsett fra de rensede, som er englene. Englene er skapt rene og er beskyttet fra synd, feil og urenheter, og de er de eneste som har tilgang til denne guddommelige kilden. Dette viser Koranens høye status og hellighet, og at den er renset fra all form for forvrengning eller urenhet. Noen lærde har også utvidet betydningen til å gjelde de troende som ønsker å berøre eller lese Koranen – de må være i en tilstand av rituell renhet, som å ha tatt ablusjon (wudu) og være fri fra større urenhet (janaba), som et tegn på respekt for Guds ord.

Lærdommer og visdom fra verset:

Dette verset lærer oss at Koranen er en hellig og opphøyd bok som fortjener stor respekt og ærbødighet. Det minner oss om at vi som muslimer må nærme oss Koranen med renhet i både kropp og sjel, og at vi bør forberede oss både fysisk og åndelig før vi leser eller berører den. Verset styrker også vår tro på at Koranen er bevart av Gud, og at den er en uforanderlig kilde til veiledning for hele menneskeheten. Det inspirerer oss til å søke kunnskap og nærhet til Gud gjennom å lese og forstå Koranen, og det minner oss om at englene er vitner til denne bokens storhet, noe som øker vår kjærlighet og respekt for den.



📜 Vers 77-81 — Sure Al-Waqi'a

77إِنَّهُ لَقُرْآنٌ كَرِيمٌ
Dette er en kostelig Koran
78فِي كِتَابٍ مَّكْنُونٍ
som finnes i en vel forvart Bok!
79لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ
Bare de rene får røre den!
80تَنزِيلٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِينَ
En åpenbaring fra all verdens Herre!
81أَفَبِهَٰذَا الْحَدِيثِ أَنتُم مُّدْهِنُونَ
Skulle dere da forsmå denne forkynnelse?
Al-Waqi'aKoranregister
96Vers
MekkanskRevelation
79Vers

Oversettelse — Al-Waqi'a 79

Sure Al-Waqi'a Vers 79 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Bare de rene får røre den!

Sure Vers 79/96 — Sure Al-Waqi'a الواقعة (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Waqi'a Lytt, Sure Al-Waqi'a Oversettelse, Sure Al-Waqi'a mp3, Sure Al-Waqi'a pdf. Vers 77–81. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers