Oversettelse — Tafsir
Ord som trenger forklaring:
- يَبْخَلُونَ (yabkhalūn): å være gjerrig, å holde tilbake det man er forpliktet til å gi.
- الْبُخْلِ (al-bukhl): gjerrighet, det å nekte å gi av det man har.
- يَتَوَلَّ (yatawalla): å vende seg bort, å snu ryggen til det som er pålagt.
- الْغَنِيُّ (al-Ghaniyy): Den Selvforsynte, Den Rike, Han som ikke trenger noen.
- الْحَمِيدُ (al-Hamīd): Den Lovpriste, Han som fortjener all pris og takk.
Tolkning av verset:
Dette verset fortsetter å beskrive dem som er fulle av hovmod og stolthet. Disse menneskene er gjerrige med det Allah har gitt dem av rikdom, kunnskap, makt eller andre goder – de holder tilbake det de er forpliktet til å gi, og de lar seg ikke bruke i Allahs vei. Verre enn dette er at de også oppfordrer andre mennesker til å være gjerrige, og de fremstiller gjerrighet som noe positivt og fornuftig. Dette er den ytterste grad av fordervelse – at en person ikke bare er gjerrig selv, men også sprer denne lasten til andre.
Deretter kommer en viktig sannhet: Den som vender seg bort fra lydighet mot Allah og nekter å følge Hans bud, skader ingen andre enn seg selv. Allah er ikke avhengig av menneskenes lydighet eller deres gaver. Han er Al-Ghaniyy – Den Selvforsynte, som ikke trenger noe fra noen. Og Han er Al-Hamīd – Den Lovpriste, som fortjener all pris og takk for sine fullkomne egenskaper og vakre handlinger, uansett om menneskene takker Ham eller ikke.
Lærdommer og innsikter fra verset:
- Gjerrighet er en moralsk svakhet – Islam oppfordrer til gavmildhet og deling med andre, og advarer mot gjerrighet som en last som skader både individet og samfunnet.
- Å oppfordre andre til ondskap er verre enn å begå den selv – Den som sprer dårlige vaner blant folk, bærer en dobbel byrde av synd.
- Allah er ikke avhengig av oss – Vår lydighet eller ulydighet påvirker ikke Allah, men den påvirker vårt eget liv og vår egen skjebne.
- Allah fortjener alltid pris – Uansett hvordan menneskene oppfører seg, forblir Allah fullkommen i sine egenskaper og handlinger, og Han fortjener alltid vår takk og lovprisning.
- Gavmildhet er en dør til kjærlighet – Når vi gir av det Allah har gitt oss, sprer vi glede og harmoni i samfunnet, og vi nærmer oss Allahs kjærlighet og tilfredshet.
📜 Vers 22-26 — Sure Al-Hadid
Oversettelse — Al-Hadid 24
Sure Al-Hadid Vers 24 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : dem som er gjerrige og oppfordrer folk til gjerrighet. Om…Sure Vers 24/29 — Sure Al-Hadid الحديد (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Hadid Lytt, Sure Al-Hadid Oversettelse, Sure Al-Hadid mp3, Sure Al-Hadid pdf. Vers 22–26. På Norsk: Svenska.
Koranen
Tuesday, September 8, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








