Al-Jinn · 10/28
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Jinn
وَأَنَّا لَا نَدْرِي أَشَرٌّ أُرِيدَ بِمَن فِي الْأَرْضِ أَمْ أَرَادَ بِهِمْ رَبُّهُمْ رَشَدًا ۝١٠
Wa annaa laa nadreee asharrun ureeda biman fil ardi am araada bihim rabbuhum rashadaa
📖 På Dansk
‘Vi ikke haver ide noget onde agtes beboerne Jord eller dersom deres Lord viljer indfri dem

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaringer:

  • "Rashad" (رشدًا): betyder godhed, retledning og det, der fører til sandhed og lykke.
  • "Sharr" (شرّ): ondskab, ulykke eller straf.

Tolkning af verset:

I dette vers fortæller djinnene om deres uvidenhed og usikkerhed efter, at de oplevede en pludselig og usædvanlig begivenhed – nemlig at himlen blev bevogtet strengt, og at de ikke længere kunne opsnappe nyheder fra himlen som før. De siger: "Vi ved ikke, om der er blevet ønsket ondt for dem, der er på jorden, eller om deres Herre ønsker for dem retledning og godhed." Med andre ord: Djinnene forstod ikke, hvad årsagen var til denne forandring. Var det et tegn på en kommende straf eller ulykke, der skulle ramme menneskene? Eller var det et tegn på, at Allah ønskede at sende dem noget godt, som f.eks. en profet eller en åbenbaring, der skulle lede dem på den rette vej? De indså, at de ikke havde viden om Allahs hensigter, og at kun Han kender det skjulte. Denne usikkerhed fik dem til at søge efter sandheden, og de opdagede, at Allah havde sendt en profet (Muhammed ﷺ) med Koranen, hvilket var en stor nåde for menneskeheden.

Udledte lærdomme og visdom:

  1. Troen på det skjulte: Dette vers lærer os, at mennesker og djinn kun har begrænset viden. Allah alene kender fremtiden og hensigterne bag begivenhederne. Derfor bør vi altid stole på Allah og overlade vores anliggender til Ham.
  2. Allahs visdom: Alt, hvad Allah gør, har en visdom, selvom vi ikke altid forstår det. Djinnene troede måske, at der var fare på vej, men i virkeligheden var det en stor velsignelse – nemlig åbenbaringen af Koranen og profetens udsendelse.
  3. Vigtigheden af at søge sandheden: Da djinnene hørte Koranen, lyttede de opmærksomt og troede på den. Dette viser, at når sandheden præsenteres klart, bør man tage imod den med et åbent sind og hjerte.
  4. Allahs omsorg for menneskeheden: Udsendelsen af profeten og Koranen var en nåde og retledning for hele menneskeheden. Dette vers minder os om, at Allah aldrig efterlader sine skabninger uden vejledning.
  5. Ydmyghed over for Allah: Djinnene erkendte deres uvidenhed og manglende viden. Dette er en påmindelse til os om at være ydmyge og ikke tro, at vi ved alt. Sand visdom ligger i at anerkende Allahs alvidenhed og søge Hans vejledning.


📜 Vers 8-12 — Sura Al-Jinn

8وَأَنَّا لَمَسْنَا السَّمَاءَ فَوَجَدْنَاهَا مُلِئَتْ حَرَسًا شَدِيدًا وَشُهُبًا
‘Vi rørte himlen grundlægge det fyldte formidable vagtmænd projektiler
9وَأَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ ۖ فَمَن يَسْتَمِعِ الْآنَ يَجِدْ لَهُ شِهَابًا رَّصَدًا
‘Vi brugte sidde der ind orden spionere! Nogen lytter forfølges mægtige projektil
10وَأَنَّا لَا نَدْرِي أَشَرٌّ أُرِيدَ بِمَن فِي الْأَرْضِ أَمْ أَرَادَ بِهِمْ رَبُّهُمْ رَشَدًا
‘Vi ikke haver ide noget onde agtes beboerne Jord eller dersom deres Lord viljer indfri dem
11وَأَنَّا مِنَّا الصَّالِحُونَ وَمِنَّا دُونَ ذَٰلِكَ ۖ كُنَّا طَرَائِقَ قِدَدًا
Visse af os er righteous visse er mindre end righteous; vi følger adskillige stier
12وَأَنَّا ظَنَنَّا أَن لَّن نُّعْجِزَ اللَّهَ فِي الْأَرْضِ وَلَن نُّعْجِزَهُ هَرَبًا
‘Vi kendte fulde godt vi aldrig løbe GUD Jord; vi aldrig løbe flygter
Al-JinnKoranregister
28Vers
MekkanskRevelation
10Vers

Oversættelse — Al-Jinn 10

Sura Al-Jinn Vers 10 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : ‘Vi ikke haver ide noget onde agtes beboerne Jord eller…

Sura Vers 10/28 — Sura Al-Jinn الجن (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Jinn Lyt, Sura Al-Jinn Oversættelse, Sura Al-Jinn mp3, Sura Al-Jinn pdf. Vers 8–12. På Dansk: Norsk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers