Al-Muddaththir · 24/56
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Muddaththir
فَقَالَ إِنْ هَٰذَا إِلَّا سِحْرٌ يُؤْثَرُ ۝٢٤
Faqaala in haazaaa illaa sihruny yu`sar
📖 På Norsk
og sa: «Dette er intet annet enn overlevert magi.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord- og uttrykksforklaringer:

  • سِحْرٌ (sihr): Trylleri eller magi som bedrar sansene og får det som ikke er virkelig til å se ut som om det er virkelig.
  • يُؤْثَر (yu'thar): Noe som fortelles og overleveres fra tidligere generasjoner, altså noe som er kjent fra de gamle.

Tolkning av verset:

Etter at denne vantro mannen hadde tenkt grundig over saken og forberedt seg på å angripe profeten Muhammad (fred være med ham) og det han kom med, sa han: "Dette som Muhammad kommer med er ikke noe annet enn gammel trolldom som han har lært fra tidligere tider og som han nå gjenforteller." Han nektet å anerkjenne at dette var Guds åpenbaring, og forsøkte å avfeie det som noe menneskelig og overlevert fra fortiden, ikke som sannhet fra Gud. Dette var hans desperate forsøk på å finne en unnskyldning for å avvise sannheten, siden han ikke kunne finne noen reell feil eller svakhet i det som ble fremlagt for ham.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Dette verset viser hvordan de som avviser sannheten ofte tyr til tomme påstander og bortforklaringer når de ikke kan møte sannheten med logiske argumenter.
  • Det minner oss om at sannheten alltid vil stå seg, uansett hvor mange forsøk som gjøres på å sverte den eller bagatellisere den.
  • Verset oppfordrer oss til å være oppriktige i vår søken etter sannheten, og ikke la stolthet eller fordommer hindre oss i å anerkjenne det som er rett.
  • Det viser også at ingen kan skade sannheten eller dem som bærer den, selv om de blir utsatt for harde anklager og beskyldninger.


📜 Vers 22-26 — Sure Al-Muddaththir

22ثُمَّ عَبَسَ وَبَسَرَ
rynket pannen og så bister ut,
23ثُمَّ أَدْبَرَ وَاسْتَكْبَرَ
snudde ryggen til i hovmod,
24فَقَالَ إِنْ هَٰذَا إِلَّا سِحْرٌ يُؤْثَرُ
og sa: «Dette er intet annet enn overlevert magi.
25إِنْ هَٰذَا إِلَّا قَوْلُ الْبَشَرِ
Dette er bare et vanlig menneskes ord!»
26سَأُصْلِيهِ سَقَرَ
Jeg skal steke ham i Saqar!
Al-MuddaththirKoranregister
56Vers
MekkanskRevelation
24Vers

Oversettelse — Al-Muddaththir 24

Sure Al-Muddaththir Vers 24 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : og sa: «Dette er intet annet enn overlevert magi.

Sure Vers 24/56 — Sure Al-Muddaththir المدثر (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Muddaththir Lytt, Sure Al-Muddaththir Oversettelse, Sure Al-Muddaththir mp3, Sure Al-Muddaththir pdf. Vers 22–26. På Norsk: Svenska.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers