Al-Anfal · 13/75
Översättning Translitteration — Sura Al-Anfal
ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ شَاقُّوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ ۚ وَمَن يُشَاقِقِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ ۝١٣
Zaalika bi annahum shaaaqqul laaha wa Rasoolah; wa mai yushaqiqil laaha wa Rasoolahoo fa innal laaha shadeedul `iqaab
📖 På Svenska
Detta [drabbade förnekarna] därför att de trotsade Gud och Hans Sändebud. Den som trotsar Gud och Hans Sändebud [skall erfara att] Gud straffar med stränghet;

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av ord och uttryck i versen:

  • "شَاقُّوا" (shāqqū): Att motsätta sig, att vara i konflikt med, att avvika från lydnad och att följa en annan väg än den som är beordrad.
  • "شَدِيدُ الْعِقَابِ" (shadīd al-ʿiqāb): Den vars bestraffning är mycket hård och svår, både i detta liv och i det kommande.

Tolkning av versen:

Det straff som drabbade de otrogna i slaget vid Badr – då deras huvuden, halsar och lemmar höggs av – skedde inte utan anledning. Orsaken var att de motsatte sig Allah och Hans sändebud, genom att vägra följa det som de hade beordrats att göra och inte avhålla sig från det som de hade förbjudits att göra. De gick i öppen strid mot Allahs religion och kämpade emot Hans budbärare.

Den som gör detta – det vill säga den som sätter sig upp mot Allah och Hans sändebud, och väljer att gå emot deras befallningar – ska veta att Allahs straff är mycket hårt. I detta liv kan straffet komma i form av död, fångenskap och nederlag, och i det kommande livet väntar Eldens straff. Detta är en varning till alla som väljer att trotsa Allah och Hans budbärare, att de inte kommer att undkomma konsekvenserna av sina handlingar.


Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Lydnad mot Allah och Hans sändebud är grunden för framgång och trygghet. Den som följer deras väg skyddas från straff och får Guds nåd, medan den som motsätter sig dem utsätter sig själv för förödande konsekvenser.
  2. Allahs straff är rättvist och proportionerligt. Det som drabbade de otrogna var inte orättvist, utan en direkt följd av deras egna handlingar och deras envisa fiendskap mot sanningen.
  3. Varningen i versen är inte bara för de otrogna i det förflutna, utan för alla människor i alla tider. Den påminner oss om att ingen är skyddad från Allahs straff om de medvetet väljer att motsätta sig Hans bud.
  4. Islam uppmanar till eftertanke och självrannsakan. Versen får oss att reflektera över våra egna handlingar och uppmuntrar oss att alltid sträva efter att vara på den sida som följer Allahs vägledning, för att undvika både världsliga och eviga straff.
  5. Nåden och barmhärtigheten i Islam framträder genom att Allah tydligt varnar oss innan straffet faller. Han har gett oss kunskap om konsekvenserna av våra val, så att vi kan rädda oss själva genom att vända tillbaka till Honom i lydnad och ödmjukhet.


📜 Vers 11-15 — Sura Al-Anfal

11إِذْ يُغَشِّيكُمُ النُّعَاسَ أَمَنَةً مِّنْهُ وَيُنَزِّلُ عَلَيْكُم مِّنَ السَّمَاءِ مَاءً لِّيُطَهِّرَكُم بِهِ وَيُذْهِبَ عَنكُمْ رِجْزَ الشَّيْطَانِ وَلِيَرْبِطَ عَلَىٰ قُلُوبِكُمْ وَيُثَبِّتَ بِهِ الْأَقْدَامَ
[Minns hur] Han ingav er ett stort lugn och en känsla av trygghet och lät ett regn falla från himlen för att rena er och lossa Djävulens smutsiga [grepp] om era [sinnen], stärka ert mod och göra er stadiga på foten.
12إِذْ يُوحِي رَبُّكَ إِلَى الْمَلَائِكَةِ أَنِّي مَعَكُمْ فَثَبِّتُوا الَّذِينَ آمَنُوا ۚ سَأُلْقِي فِي قُلُوبِ الَّذِينَ كَفَرُوا الرُّعْبَ فَاضْرِبُوا فَوْقَ الْأَعْنَاقِ وَاضْرِبُوا مِنْهُمْ كُلَّ بَنَانٍ
Och din Herre lät änglarna framföra [detta budskap till de troende]: "Se, Jag är med er" [och befallde dem att] inge de troende mod och tillförsikt [och låta dem veta:] "Jag skall injaga skräck i förnekarnas hjärtan. - [Troende!] Låt nu [svärden] vina över [deras] huvuden och händer!"
13ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ شَاقُّوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ ۚ وَمَن يُشَاقِقِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ
Detta [drabbade förnekarna] därför att de trotsade Gud och Hans Sändebud. Den som trotsar Gud och Hans Sändebud [skall erfara att] Gud straffar med stränghet;
14ذَٰلِكُمْ فَذُوقُوهُ وَأَنَّ لِلْكَافِرِينَ عَذَابَ النَّارِ
[och till honom skall riktas orden:] "Smaka detta [straff i denna värld, och minns att] Eldens plåga väntar dem som förnekar sanningen!"
15يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا لَقِيتُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا زَحْفًا فَلَا تُوَلُّوهُمُ الْأَدْبَارَ
TROENDE! När ni möter förnekarna, som rycker fram i samlad styrka, gör då inte helt om [för att fly]!
Al-AnfalKoranregister
75Vers
MedinensiskRevelation
13Vers

Översättning — Al-Anfal 13

Sura Al-Anfal Vers 13 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Detta [drabbade förnekarna] därför att de trotsade Gud och Hans…

Sura Vers 13/75 — Sura Al-Anfal الأنفال (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Anfal Lyssna, Sura Al-Anfal Översättning, Sura Al-Anfal mp3, Sura Al-Anfal pdf. Vers 11–15. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers