At-Tawba · 95/129
Översättning Translitteration — Sura At-Tawba
سَيَحْلِفُونَ بِاللَّهِ لَكُمْ إِذَا انقَلَبْتُمْ إِلَيْهِمْ لِتُعْرِضُوا عَنْهُمْ ۖ فَأَعْرِضُوا عَنْهُمْ ۖ إِنَّهُمْ رِجْسٌ ۖ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ ۝٩٥
Sa yahlifoona billaahi lakum izanqalabtum ilaihim litu`ridoo `anhum fa a`ridoo `anhum innahum rijsunw wa maawaahum jahannamu jazaaa `ambimaa kaanoo yaksiboon
📖 På Svenska
När ni återvänder till dem kommer de att svära vid Gud och försäkra er [om sina goda avsikter] för att ni skall lämna dem i fred. Låt dem vara; de är avskum och helvetet skall bli deras sista hemvist - lönen för deras [onda] handlingar.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av några ord i versen:

  • "Rijss" (رِجْس): betyder orenhet, smuts och avskyvärdhet. Här syftar det på deras inre otro och hyckleri som gör dem andligt orena.
  • "Ma'wahum" (مَأْوَاهُمْ): deras slutliga uppehållsort och tillflyktsort.
  • "Jaza'an" (جَزَاءً): som en vedergällning och lön för deras handlingar.

Tolkning av versen:

När ni, troende, återvänder från fälttåget och möter dessa hycklare som stannade hemma utan tillåtelse, kommer de att svära eder vid Allah – med lögnaktiga ursäkter – för att ni ska vända er bort från dem och inte klandra eller tillrättavisa dem för deras avhopp. Allah befaller då Sin Profet och de troende att vända sig bort från dem med förakt och avsky, och att inte ödsla tid på att förebrå dem, ty de är orena till sitt inre – deras hjärtan är fyllda av hyckleri och otro. Deras slutliga boning i det eviga livet är helvetets eld, som en rättvis vedergällning för de synder och det hyckleri de begick i livet.


Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Hycklarnas kännetecken: De använder eder och bortförklaringar för att dölja sina verkliga avsikter, men Allah avslöjar deras sanna tillstånd för de troende.
  2. Att inte låta sig luras av tomma ursäkter: Den troende ska vara vaksam och inte acceptera ursäkter som strider mot verkligheten, särskilt när det gäller religiösa plikter.
  3. Renhetens betydelse: Islam lägger stor vikt vid inre renhet – både i tro och handling – och hyckleri är en andlig orenhet som gör människan avskyvärd inför Allah.
  4. Rättvisan i Allahs vedergällning: Ingen handling går förlorad hos Allah; de som medvetet väljer otro och synd får sitt rättvisa straff, medan de troende belönas för sin uppriktighet.
  5. Tröst för de troende: Versen lär de troende att inte sörja över hycklarnas avståndstagande, ty deras slut är helvetet, och det räcker som straff – medan de troendes väg leder till paradiset.


📜 Vers 93-97 — Sura At-Tawba

93۞ إِنَّمَا السَّبِيلُ عَلَى الَّذِينَ يَسْتَأْذِنُونَكَ وَهُمْ أَغْنِيَاءُ ۚ رَضُوا بِأَن يَكُونُوا مَعَ الْخَوَالِفِ وَطَبَعَ اللَّهُ عَلَىٰ قُلُوبِهِمْ فَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ
De enda som med rätta kan klandras är de välbärgade som ber om ditt tillstånd [att utebli]. De var nöjda med att höra till dem som lämnades kvar, och Gud har förseglat deras hjärtan så att de inte vet [vilken väg de går].
94يَعْتَذِرُونَ إِلَيْكُمْ إِذَا رَجَعْتُمْ إِلَيْهِمْ ۚ قُل لَّا تَعْتَذِرُوا لَن نُّؤْمِنَ لَكُمْ قَدْ نَبَّأَنَا اللَّهُ مِنْ أَخْبَارِكُمْ ۚ وَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَىٰ عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ
De kommer att urskulda sig [på nytt] när ni återvänder till dem [från fälttåget]. Säg: "Urskulda er inte - vi kommer inte att tro er! Gud har låtit oss veta hur det är fatt med er. Gud och Hans Sändebud kommer att iaktta era handlingar och ni skall till sist föras åter till Den som känner allt det som är dolt för människor och det som de kan bevittna, och då skall Han låta er veta vad era handlingar [var värda]".
95سَيَحْلِفُونَ بِاللَّهِ لَكُمْ إِذَا انقَلَبْتُمْ إِلَيْهِمْ لِتُعْرِضُوا عَنْهُمْ ۖ فَأَعْرِضُوا عَنْهُمْ ۖ إِنَّهُمْ رِجْسٌ ۖ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ
När ni återvänder till dem kommer de att svära vid Gud och försäkra er [om sina goda avsikter] för att ni skall lämna dem i fred. Låt dem vara; de är avskum och helvetet skall bli deras sista hemvist - lönen för deras [onda] handlingar.
96يَحْلِفُونَ لَكُمْ لِتَرْضَوْا عَنْهُمْ ۖ فَإِن تَرْضَوْا عَنْهُمْ فَإِنَّ اللَّهَ لَا يَرْضَىٰ عَنِ الْقَوْمِ الْفَاسِقِينَ
Med sina eder och bedyranden vill de göra er nöjda. Men [även] om ni är nöjda med dem, är Gud inte nöjd med trotsiga syndare.
97الْأَعْرَابُ أَشَدُّ كُفْرًا وَنِفَاقًا وَأَجْدَرُ أَلَّا يَعْلَمُوا حُدُودَ مَا أَنزَلَ اللَّهُ عَلَىٰ رَسُولِهِ ۗ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ
[Många] ökenaraber går längre i förnekandet av sanningen och i hyckleriet [än de bofasta]; det är förklarligt att de inte så noga känner till de gränser som Gud har uppenbarat för Sitt Sändebud. Gud är allvetande, vis.
At-TawbaKoranregister
129Vers
MedinensiskRevelation
95Vers

Översättning — At-Tawba 95

Sura At-Tawba Vers 95 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : När ni återvänder till dem kommer de att svära vid…

Sura Vers 95/129 — Sura At-Tawba التوبة (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura At-Tawba Lyssna, Sura At-Tawba Översättning, Sura At-Tawba mp3, Sura At-Tawba pdf. Vers 93–97. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers